Havel chce točit Odcházení sám

Praha - Václav Havel zakázal záznam své hry Odcházení – protože by "mohl ohrozit zájmy producenta" stejnojmenného filmu, jejž chce natočit Havel osobně. Filmovou režii si dramatik a exprezident, který je právě na dovolené, vyzkouší poprvé.

Přidejte svůj názor

"Je to pravda, zrušili to, právě jsem odvolával už objednaný přenosový vůz," potvrdil deníku producent Richard Němec, který natáčení spolu s pražským Divadlem Archa chystal dva měsíce. Producentka chystaného filmu Radka Kadlecová potvrdila informaci MF DNES, že Havel filmové Odcházení nakonec natočí sám. "Je to jeho konečné rozhodnutí, dlouho se k němu odhodlával. Má o filmu jasnou vlastní představu," vysvětlila producentka.

Stručným "ano" stvrdila Kadlecová rovněž další informace MF DNES o hereckém obsazení chystaného filmu, jež se liší od divadelní verze v Arše. Na jevišti mají hlavní role Zuzana Stivínová a Jan Tříska, ve filmu dostane šanci Dagmar Havlová, pro niž dotyčnou roli její manžel původně napsal. Před kamerou by se měli nově objevit také Josef Abrhám, Jaroslav Dušek nebo Eva Holubová.

Filmovou verzi Odcházení chystal s Havlem nejprve režisér Jaroslav Brabec, který však vyžadoval výraznější úpravy divadelního textu. O tom, že látku nakonec hodlá režírovat její autor sám, už Brabec ví. "Ano, říkal mi to. A myslím, že je to ideální volba," uvedl Brabec. "Přál bych mu, aby mu to vyšlo. Havel má totiž pocit, že filmařina je hra, a pokud mu ten pocit zůstane, bude to bezvadné," řekl novinám režisér.

Havlovo filmové Odcházení se nachází teprve ve stadiu příprav, točit by se mělo příští rok. Zato divadelní verze už se hraje na řadě scén a bude pokračovat i v Arše, která se svou inscenací za rok pojede dokonce do Koreje. Hru o nelehkém loučení s mocí už uvedly i scény v Plzni, Českých Budějovicích, Hradci Králové či Bratislavě, měla premiéru ve Varšavě nebo v Londýně, o práva si řeklo Německo, Chorvatsko a další země. Havel osobně objížděl různá představení Odcházení, porovnával jejich rozdílné kvality a zřejmě odtud se zrodilo jeho přání natočit filmovou verzi Odcházení osobně. Podle hlasů z kuloárů chce mít výsledek takříkajíc "pod kontrolou", uzavírá MF DNES.

Témata: filmy | Václav Havel
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel herec Nyqvist (+56) známý z trilogie Milénium

28.06.2017 05:50 Stockholm - Ve věku 56 let v úterý zemřel jeden z nejznámějších švédských herců Michael Nyqvist,…

Facebook bude ve spolupráci s Hollywoodem točit vlastní seriály

26.06.2017 20:37 Washington - Americký provozovatel sociální sítě Facebook jedná s hollywoodskými studii o natáčení…

RECENZE: Proč se k nám stále vrací? Transformers to rozpálí již popáté

23.06.2017 15:46 RECENZE – Jedni je nenávidí, druzí milují. Faktem zůstává, že Autoboti i po deseti letech stále…

RECENZE: Holky na tahu přináší humor. A nevyhnou se ani vraždě

22.06.2017 10:00 RECENZE – Když se pětice kamarádek rozhodla uspořádat dámskou jízdu před svatbou jedné z nich,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama