MFF KV: Na karlovarském festivalu zvítězil snímek Anděl u moře

Karlovy Vary - Mezinárodní porota ocenila belgicko-kanadské drama Anděl u moře, které získalo hlavní cenu- Křišťálový glóbus. Slavnostní zakončení 44. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se odehrálo v sobotu ve Velkém sále hotelu Thermal.

Přidejte svůj názor

371

Sedmičlenné porotě v čele s francouzskou producentkou Claudií Ossardovou se nejvíce líbil belgicko-kanadský snímek Anděl u moře, který natočil belgický režisér Frédéric Dumont. S velkou cenou- Křišťálovým glóbem souvisí kromě zlaté sošky také finanční odměna ve výši 30 tisíc amerických dolarů.

Zvláštní cena poroty připadla íránskému psychologickému dramatu Dvacet, jehož režie se ujal Abdolreza Kahani. V rámci soutěže celovečerních hraných filmů byla dále vyhlášena Cena za režii, kterou si odnesl režisér Andreas Dresen za realizaci německého snímku Whisky s vodkou. Dresen, kterému cenu předal španělský herec Antonio Banderas, patří mezi nejoceňovanější současné německé autory. Jeho nejnovější film vypráví o stárnoucím herci, který je během natáčení pro svou nespolehlivost nahrazen mladším kolegou. Hlavní hrdina zpočátku svým nadřazeným chováním v divácích vzbuzuje odpor, ale později odhaluje i svou lidskou stránku.

Nejlepší ženský herecký výkon předvedla dánská herečka Paprika Steenová, která okouzlila porotu za svou roli v dramatu Potlesk. Cenu převzala z rukou herce Roye Marsdena. Steenová ztvárnila divadelní herečku Theu, která neúspěšně bojuje se závislostí na alkoholu. Tato slabost ji připravila o spokojené manželství a znemožnila jí výchovou dvou synů. V mužské herecké kategorii udělila porota ihned dvě ceny. Paul Giamatti byl oceněn za herecký výkon v melancholické komedii Sophie Barthesové Duše Paula Giamattiho a Olivier Gourmet nadchl porotu svou rolí maniodepresivního otce v dramatu Anděl u moře.

Zvláštního uznání se dočkal Filip Garbacz, který ztělesnil jednu z hlavních postav v polsko-německém filmu Sviňky.

V soutěži dokumentárních filmů uspěl v kategorii do 30 minut snímek Wagah v režii Supriya Sena. Zvláštní cenu si vysloužil polský dokument Než to začne bolet. Cenu za nejlepší dokumentární film nad 30 minut převzal slovenský režisér Marko Škop za snímek Osadné. Dokumentarista ve svém filmu zachycuje cestu pravoslavného kněze, starosty a rusínského aktivisty z východoslovenské vesničky Osadné do bruselského europarlamentu. Pětičlenná porota udělila Zvláštní uznání americkému filmu Žijeme na veřejnosti, jenž natočila Ondi Timonerová. Portrét průkopníka internetu Joshe Harrise letos zvítězil na festivalu Sundance.

Hlavní cenu v soutěžní sekci Na východ od Západu vybojoval ruský snímek Jeden a půl pokoje. Režisér Andrej Chržanovskij se zaměřil na život rodiny ruského básníka Josifa Brodského, který zahynul v roce 1996. Zvláštní uznání udělila porota polskému psychologickému dramatu Prasklina od Michala Rosy. Film vypovídá o manželství hlavních hrdinů, které je silně narušeno ve chvíli, kdy se žena dozvídá o manželově spolupráci s tajnou policií a komunistickým režimem.

Do divácké ankety deníku Právo se letos zapojilo téměř 70 tisíc festivalových návštěvníků, které nejvíce nadchla komedie Na velikosti záleží. V centru příběhu jsou čtyři plnoštíhlí přátelé, kteří se vyrovnávají se svou nadváhou svérázným způsobem. Vrhli se na sumo, ve kterém spatřují nový smysl života a odreagování od svých psychických problémů. Komedii, která vypovídá o kultu štíhlosti v současné společnosti, natočili izraelští režiséři Erez Tadmor a Sharon Maymon.

Slavnostní galavečer si nenechala ujít celá řada osobností z politického i společenského života. Do Karlových Varů přijeli na zakončení bývalý český prezident Václav Havel, americký herec John Malkovich, Pavel Landovský či režisérka Marie Poledňáková. Závěr festivalu ozvláštnil i španělský herec Antonio Banderas.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ROZHOVOR: Děsivý příběh podle skutečnosti? Režisér Mordparty oceněný…

21.04.2018 11:03 ROZHOVOR - Peter Bebjak, režisér oceněný Českým lvem, právě natáčí třídílnou minisérii Trhlina. Na…

Herečka Portmanová si v Izraeli nepřebere prestižní ocenění

20.04.2018 10:21 Jeruzalém - Slavnostního červnového udílení prestižní izraelské ceny Genesis se nezúčastní letošní…

Velká proměna Boba Klepla? V nové komedii se z něj stal dlouhovlasý rocker

19.04.2018 19:27 Herec Bob Klepl v nové komedii Dvě nevěsty a jedna svatba nasadil paruku a stal se z něj svérázný…

Weinstein měl v Moskvě dostat zvláštní cenu. Šéf festivalu dostal strach z…

19.04.2018 17:06 Moskva - Skandální americký filmový producent Harvey Weinstein měl na letošním moskevském filmovém…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama