Majitel TV Nova zkupuje evropské televize?

Praha - Firma se stala součástí obchodu, během kterého mateřská CME plně ovládla jednu znejvětších televizí na Ukrajině. Píše o tom úterní vydání deníku E15.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Majitel licence Novy, společnost CET 21, v loňském roce tajemně expandoval do zahraničí. Z dokumentů, které má E15 k dispozici, vyplývá, že v průběhu roku 2008 nakoupil 40procentní podíl německé produkční společnosti Innova Film. Ta přitom vlastní přes ukrajinskou firmu 1+1 Production 30procentní podíl v sesterské ukrajinské televizi Studio 1+1. Zbytek Studia 1+1, 70 procent akcií, patří majiteli Novy, společnosti CME.

Pro CET 21 to není první zahraniční expanze – kromě minoritní části ukrajinské televize již vlastní slovenskou televizi Markíza.

Nova se tak podle všeho stala součástí široce pojatého obchodu, během kterého CME stoprocentně ovládla jednu z největších televizních stanic na Ukrajině (loňský podíl na sledovanosti 12 procent). Navýšení podílu ve Studiu 1+1 ze 60 na 90 procent oznámila CME v červnu 2008. Minoritní podíl a příslušnou opci firma tehdy odkoupila za 220 milionů dolarů od ukrajinských podnikatelů Borise Fuchsmana, Alexandra Rodnyanského a Igora Kolomoiského. Těchto 30 procent pak podle všeho CME převedla na CET 21 plus dokoupila zbylých 10 procent.

Získat bližší informace o transakci je však těžké. Zástupci komerční televize našlapují okolo obchodu po špičkách. „Záležitosti vnitřního fungování společnosti CME nebudeme komunikovat,“ mlžila mluvčí Novy Michaela Fričová. Sdílnější nebyla ani mluvčí CME, která CET 21 vlastní. „CET 21 je jednou z našich největších společností a je to přirozené místo pro umístění našich dceřiných společností. Máme zde lidské zdroje, které tak řeší veškeré účetní a organizační otázky,“ sdělila bez dalších podrobností tisková mluvčí CME Romana Tomasová.

Podle oslovených odborníků na účetnictví se podobné operace občas používají v rámci daňové optimalizace. Studio 1+1 je vysoce prodělečná televize, v loňském roce se propadla do ztráty 33 milionů dolarů (EBITDA). Naopak Nova v roce 2008 skončila se ziskem před odpisy, zdaněním a amortizací ve výši 209 milionů dolarů. Pokud teoreticky dceřiná firma fakturuje mateřské firmě za služby vysoké částky, vlastník si takto uměle snižuje zisk, a tím pádem i daňové zatížení. Tento konstrukt ale Tomasová odmítá. „Vlastnictví podílů v dceřiných společnostech nemá žádný dopad na zdanění v České republice,“ uvedla Tomasová.

Témata: televize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na co vyrazit do kina? Stále vede německá komedie, bronz má Havelkův…

23.04.2018 15:59 Praha - V čele návštěvnosti tuzemských kin zůstalo druhý víkend za sebou pokračování německé…

Karlovarský festival uctí památku Formana a ocení Hanzlíka

23.04.2018 15:38 Karlovy Vary - Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary uctí památku nedávno zesnulého režiséra…

Zemřel malý velký herec Vern Troyer (†49). Hvězda z filmu o Austinu…

22.04.2018 01:32 Los Angeles (USA) - Ve věku 49 let zemřel v americkém Los Angeles herec Verner Troyer, známý hlavně…

ROZHOVOR: Děsivý příběh podle skutečnosti? Režisér Mordparty oceněný…

21.04.2018 11:03 ROZHOVOR - Peter Bebjak, režisér oceněný Českým lvem, právě natáčí třídílnou minisérii Trhlina. Na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama