Za Česko mohou o Oscara usilovat i koprodukční filmy Jánošík, Lištičky a Operace Dunaj

Praha - Česká filmová a televizní akademii může letos do boje o Oscara vyslat i koprodukční filmy Jánošík. Pravdivá historie, Lištičky a Operace Dunaj. Předběžné stanovisko akademie ve středu vydal její ředitel Petr Vachler.

Přidejte svůj názor

Akademie musí českého kandidáta na Oscara za nejlepší neanglický film vybrat ze snímků, které měly premiéru v období od 1. října loňského roku do 30. září roku letošního. Podle stanov lze nominovat i snímky, na jejichž produkci se Česká republika podílela jen částečně. Naši kinematografii tak může v oscarovém klání zastupovat komedie Operace Dunaj polského režiséra Jacka Glomba, koprodukční snímek Jánošík. Pravdivá historie o slovenském národním hrdinovi i Lištičky Slovenky Miry Fornay odehrávající se v Dublinu.

"Česká filmová a televizní akademie předběžně tyto tři filmy zařadila do širšího výběru hlasování v rámci České republiky, neboť podle pravidel splňují všechny podmínky amerických pravidel "must be". Uvědomujeme si, že v rámci pravidel "should be" lze najít určité pochybnosti, ale vzhledem k faktu, že se jedná jen o doporučení, filmy jsme z hlasování zatím nevyřadili. Jsme v kontaktu s ostatními státy, zejména Slovenskem a Polskem, tak aby filmy byly zařazeny alespoň v některé zemi k hlasování," uvedl Vachler.

Zástupce České republiky v boji o Oscara bude zveřejněn po zasedání prezidia ČFTA, které proběhne 24. září.

Domácí kinematografie v současné době prožívá nepřízniví období, o čemž svědčí i neúčast českého snímku v hlavní soutěži karlovarského festivalu. Akademie může nominovat i filmy Hlídač č. 47 nebo Kdopak by se vlka bál, které měly premiéru v loňském roce. Z letošní nabídky má největší potenciál oslovit akademiky drama Protektor režiséra Marka Najbrta, jehož děj se odehrává v roce 1938. Film bude do českých kin uveden 24. září, čímž podle stanov stihne uzávěrku.

Nominace na Oscary ve všech kategoriích budou vyhlášeny 2. února příštího roku. O vítězích cen Americké filmové akademie za rok 2009 bude rozhodnuto 7. března.

Témata: filmy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Proč se k nám stále vrací? Transformers to rozpálí již popáté

23.06.2017 15:46 RECENZE – Jedni je nenávidí, druzí milují. Faktem zůstává, že Autoboti i po deseti letech stále…

RECENZE: Holky na tahu přináší humor. A nevyhnou se ani vraždě

22.06.2017 10:00 RECENZE – Když se pětice kamarádek rozhodla uspořádat dámskou jízdu před svatbou jedné z nich,…

VIDEO: Luc Besson mluví o filmu Valerian a město tisíce planet

21.06.2017 14:55 Vizuálně ohromující dobrodružství Luca Bessona, legen-dárního režiséra filmů Leon, Pátý element,…

Zemřel režisér Vladimír Drha, na sklonku života točil úspěšné seriály

21.06.2017 14:37 Praha - Svůj boj s rakovinou v noci na dnešek prohrál režisér Vladimír Drha, bylo mu 73 let. Získal…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama