Za Česko mohou o Oscara usilovat i koprodukční filmy Jánošík, Lištičky a Operace Dunaj

Praha - Česká filmová a televizní akademii může letos do boje o Oscara vyslat i koprodukční filmy Jánošík. Pravdivá historie, Lištičky a Operace Dunaj. Předběžné stanovisko akademie ve středu vydal její ředitel Petr Vachler.

Přidejte svůj názor

Akademie musí českého kandidáta na Oscara za nejlepší neanglický film vybrat ze snímků, které měly premiéru v období od 1. října loňského roku do 30. září roku letošního. Podle stanov lze nominovat i snímky, na jejichž produkci se Česká republika podílela jen částečně. Naši kinematografii tak může v oscarovém klání zastupovat komedie Operace Dunaj polského režiséra Jacka Glomba, koprodukční snímek Jánošík. Pravdivá historie o slovenském národním hrdinovi i Lištičky Slovenky Miry Fornay odehrávající se v Dublinu.

"Česká filmová a televizní akademie předběžně tyto tři filmy zařadila do širšího výběru hlasování v rámci České republiky, neboť podle pravidel splňují všechny podmínky amerických pravidel "must be". Uvědomujeme si, že v rámci pravidel "should be" lze najít určité pochybnosti, ale vzhledem k faktu, že se jedná jen o doporučení, filmy jsme z hlasování zatím nevyřadili. Jsme v kontaktu s ostatními státy, zejména Slovenskem a Polskem, tak aby filmy byly zařazeny alespoň v některé zemi k hlasování," uvedl Vachler.

Zástupce České republiky v boji o Oscara bude zveřejněn po zasedání prezidia ČFTA, které proběhne 24. září.

Domácí kinematografie v současné době prožívá nepřízniví období, o čemž svědčí i neúčast českého snímku v hlavní soutěži karlovarského festivalu. Akademie může nominovat i filmy Hlídač č. 47 nebo Kdopak by se vlka bál, které měly premiéru v loňském roce. Z letošní nabídky má největší potenciál oslovit akademiky drama Protektor režiséra Marka Najbrta, jehož děj se odehrává v roce 1938. Film bude do českých kin uveden 24. září, čímž podle stanov stihne uzávěrku.

Nominace na Oscary ve všech kategoriích budou vyhlášeny 2. února příštího roku. O vítězích cen Americké filmové akademie za rok 2009 bude rozhodnuto 7. března.

Témata: filmy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na co vyrazit do kina? Stále vede německá komedie, bronz má Havelkův…

23.04.2018 15:59 Praha - V čele návštěvnosti tuzemských kin zůstalo druhý víkend za sebou pokračování německé…

Karlovarský festival uctí památku Formana a ocení Hanzlíka

23.04.2018 15:38 Karlovy Vary - Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary uctí památku nedávno zesnulého režiséra…

Zemřel malý velký herec Vern Troyer (†49). Hvězda z filmu o Austinu…

22.04.2018 01:32 Los Angeles (USA) - Ve věku 49 let zemřel v americkém Los Angeles herec Verner Troyer, známý hlavně…

ROZHOVOR: Děsivý příběh podle skutečnosti? Režisér Mordparty oceněný…

21.04.2018 11:03 ROZHOVOR - Peter Bebjak, režisér oceněný Českým lvem, právě natáčí třídílnou minisérii Trhlina. Na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama