Zlatého lva na festivale v Benátkách získal izraelský film Libanon

Benátky - Zlatého lva na závěrečném ceremoniálu 66. ročníku filmového festivalu v Benátkách v sobotu získal izraelský válečný snímek Lebanon (Libanon) režiséra Samuela Maoza. Informuje o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

"Věnuji tuto cenu tisícům lidí po celém světě, kteří stejně jako já přežili válku a ozývají se," prohlásil režisér Maoz při přebírání ceny. "Už jim je dobře..uvnitř jejich duší však zůstávají hluboké, nezhojitelné rány."

Izraelský filmař Samuel Maoz v Benátkách uvedl svůj celovečerní debut o libanonské válce v roce 1982. Konflikt mezi Izraelem a Libanonem se v něm vymkne kontrole a vyústí v masakr, při němž ranění civilisté v troskách budov marně vyhlížejí pomoc. Drama Libanon na válku nahlíží skrze posádku tanku, v níž figurují čtyři dvacetiletí chlapci, kteří se v roli válečných hrdinů marně snaží skrývat svůj strach ze všudypřítomné smrti.

Cenu Stříbrný lev pro nejlepšího režiséra obdržela íránská režisérka Shirin Neshatová, která v Benátkách uvedla svůj film Women Without Men. Snímek pojednává o životech čtyř žen během íránského převratu v roce 1953.

"Film hovoří k občanům Íránu, kteří bojují za demokracii a rovněž promlouvá k íránské vládě," řekla Neshatová na závěrečném ceremoniálu jedenáctidenního festivalu. "Prosím tuto vládu, aby lidem dopřála to, co by měli mít - základní lidská práva, svobodu a demokracii," dodala režisérka, která měla zelený náramek symbolizující barvu nedávných pouličních nepokojů proti nově zvolenému prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi.

Volpiho pohár za nejlepší ženský a mužský herecký výkon putoval britskému herci Colinovi Firthovi za roli v dramatu debutujícího režiséra a módního návrháře Toma Forda A Single Man. Firth ztvárnil roli homosexuálního profesora, který truchlí po své lásce.

Ruská herečka Ksenia Rappoportová zazářila v italském snímku La Doppia Ora režiséra Giuseppa Capotondiho.

Americký režisér Todd Solondz si převzal ocenění za nejlepší scénář za svou tragikomedii Life During Wartime.

Porota udělila zvláštní ocenění německému režisérovi Fatihovi Akinovi za komedii Soul Kitchen o mladém majiteli restaurace, který se snaží udržet svůj podnik nad vodou, prochází složitým milostným vztahem na dálku a stará se o bratra kriminálníka.

Za nejlepší debut byl označen snímek Engkwentro (Boj) filipínského filmaře Pepeho Diokna. Jako nový talent byla objevena italská herečka Jasmine Trincaová, která se představila ve filmu Il Grande Sogno.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Renč porazil Trošku. Do čela návštěvnosti kin se vyšvihly Zoufalé ženy

22.01.2018 16:47 Praha - V čele návštěvnosti tuzemských kin je novinka Zoufalé ženy dělají zoufalé věci. Na druhém…

Festival krátkých filmů Praha uděloval ceny, ta hlavní putuje do Japonska

21.01.2018 18:19 Praha - Hlavní cenu mezinárodního festivalu krátkých filmů Praha, který dnes skončil v kině…

Jsou Zoufalé ženy, které dělají zoufalé věci, zoufalé? Mají svá pozitiva,…

20.01.2018 16:58 RECENZE - V uplynulém týdnu proběhla premiéra filmu Filipa Renče Zoufalé ženy dělají zoufalé věci.…

RECENZE: Čarokrásný a dojemný. Animák Coco oslavuje rodinu a mexickou…

19.01.2018 13:22 RECENZE – Studio Pixar je zárukou kvality. A dokazuje to také se svým výletem do říše mrtvých,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama