V Curychu byl zatčen slavný režisér Roman Polanski

Curych - Režisér polského původu Roman Polanski byl umístěn do vazby ve švýcarském Curychu kvůli obvinění ze znásilnění z roku 1977. Informaci přinesl britský server BBC.

Přidejte svůj názor

Režisér polského původu Roman Polanski byl umístěn do vydávací vazby ve švýcarském Curychu kvůli obvinění ze znásilnění z roku 1977 ve Spojených státech. Informaci přinesl britský server BBC.

Běh sobotních událostí potvrdili organizátoři filmového festivalu v Curychu, kam přiletěl Polanski, aby zde převzal cenu za svůj celoživotní přínos světové kinematografii. Režisér byl zadržen krátce po přistání na curyšském letišti. Pořadatelé festivalu vyjádřili na svých webových stránkách zděšení a úžas nad zatčením uznávaného filmaře.

Podle švýcarského ministerstva spravedlnosti byl Polanski zatčen na žádost USA. Proti extradici do Spojených států se může režisér odvolat. "Budeme se snažit o zrušení zatýkacího rozkazu v Curychu. Úmluva mezi Švýcarskem a Spojenými státy americkými není zcela jasná," uvedl Georges Kiejman, právník Romana Polanského.

Francouzský ministr kultury Frédéric Mitterrand prohlásil, že je "šokován" informací o Polanského zadržení. Doufá, že celý případ bude rychle vyřešen a režisér se bude moci rychle vrátit domů za svou rodinou.

Zatčení Polanského vyvolalo bouři mezi polskými filmaři. Podle Polského radia Izabella Cywińska, Jacek Bromski, Janusz Morgenstern nebo Andrzej Wajda apelují na polského prezidenta Lecha Kaczyńského a vládu, aby ve věci Polanského ve Švýcarsku urychleně intervenovali. Polský velvyslanec ve Švýcarsku Jarosław Starzyk se již obrátil na režiséra a na bídl služby polského konzulátu.

Roman Polanski čelí celé kauze již 31 let, od roku 1978. O rok dříve měl znásilnit tehdy třináctiletou Samanthu Geimerovou na večírku v domě herce Jacka Nicholsona. V roce 1978 odletěl po tomto incidentu z Ameriky do Francie. Od této doby řeší americký soud celou kauzu. Režisér se domáhal zastavení několikaletého soudního sporu, ale soud nedávno oficiálně zamítl jeho žádost. Známý filmař se už v minulosti nechal slyšet, že nemá v plánu odletět do Spojených států amerických.

Samatha Geimerová, které je v současnosti 45 let, se také obrátila na soudce, aby trestní stíhání zrušil. Požadavek, aby se režisér dostavil před soud osobně, považuje za "krutý žert".

Roman Polanski se narodil v roce 1933 v Paříži. Jeho předkové pocházeli z Polska, kde také vytvořil své první krátkometrážní filmy i celovečerní debut Nůž ve vodě. V roce 1967 byl pozván do Hollywoodu, kde režíroval hororovou komedii Ples upírů. Následující snímky Rosemary má děťátko a Čínská čtvrť upevnily jeho pozici v mezinárodním filmovém průmyslu. Na svém kontě má snímky Hnus, Nájemník, Tess, Hořký měsíc či Oliver Twist. Za válečné drama Pianista získal v roce 2003 Oscara, kterého však kvůli trestnímu stíhání nemohl v USA osobně převzít.

Témata: Roman Polanski
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Ligu spravedlnosti před úpadkem nezachránila ani Wonder Woman

18.11.2017 07:02 RECENZE – Po neúspěchu Batman v Superman a překvapivém úspěchu příběhu Wonder Woman byli fanoušci…

Oplzlosti v dánské filmové produkci? Exšéf hekal do telefonu, obvinilo ho…

16.11.2017 16:27 Kodaň - Dánská filmová produkční společnost Zentropa požádala úřady o asistenci při vyšetřování…

VIDEO: Filip Renč představuje první ukázku z nové komedie Zoufalé ženy…

15.11.2017 23:41 Film vznikal v Praze, Kladně a na Slovensku podle scénáře Haliny Pawlowské. Životní příběh (ne…

Zemřel Jaroslav Šmíd, proslavila ho role v Troškově filmu Doktor od jezera…

15.11.2017 22:03 Aktualizováno Praha - Dnes náhle zemřel herec Jaroslav Šmíd, bylo mu 47 let. Příčina úmrtí není zatím známá. Šmíd…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama