Arnold Schwarzenegger odmítá Polanskému udělit milost

Los Angeles - Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger nehodlá dát Romanu Polanskému milost, jestliže bude vydán ze švýcarské vazby do Spojených států, uvedla v pátek BBC. Podle jeho slov by se slavnému režisérovi, který je obviněn ze znásilnění nezletilé v roce 1977, nemělo dostat žádného zvláštního zacházení.

Přidejte svůj názor

guvernér a herec Arnold Schwarzenegger

"Nezáleží na tom, jestli jste špičkový filmový režisér nebo producent. Myslím, že je to velmi respektovaný člověk a já sám jsem jeho velkým obdivovatelem. Přesto se ale domnívám, že by se s ním mělo zacházet jako s kýmkoliv jiným," řekl Schwarzenegger.

"Někdo by se měl podívat na všechna ta obvinění ohledně celého tohoto případu. Udělalo se v něm něco špatně? Došlo tam k něčemu nespravedlivému?" uvedl dále k Polanského případu bývalý kulturista a představitel akčních hrdinů.

Uznávaný filmař Švýcarsko navštívil u příležitosti filmového festivalu v Curychu, kde měl převzít cenu za přínos světové kinematografii. Ihned po příletu byl zadržen na místním letišti a převezen do vazební věznice, kde jej už navštívili jeho právník i diplomaté z Polska a Francie, kde má režisér státní občanství.

Za Polanského se vzápětí postavila řada filmových tvůrců. Petici vyjadřující nesouhlas s jeho zatčením podepsali například režiséři Pedro Almodóvar a Stephen Frears nebo herečky Monica Bellucci a Fanny Ardantová.

Roman Polanski čelí celé kauze již 31 let, od roku 1978. O rok dříve měl znásilnit tehdy třináctiletou Samanthu Geimerovou na večírku v domě herce Jacka Nicholsona. Americký soud ho v tomtéž roce uznal vinným a filmař strávil ve vězení 42 dnů. V roce 1978 Polanski odletěl do Francie a od té doby se do Ameriky nikdy nevrátil. Režisér se domáhal zastavení několikaletého soudního sporu, ale soud nedávno oficiálně zamítl jeho žádost. Samantha Geimerová, které je v současnosti 45 let, na stíhání Polanského také netrvá.

Polanski patří mezi přední filmové tvůrce. Své první krátkometrážní filmy i celovečerní debut Nůž ve vodě natočil v Polsku, ale poté tvořil v Hollywoodu a v Evropě. Proslavil se hororovou komedií Ples upírů, snímky Rosemary má děťátko, Čínská čtvrť, Hnus, Nájemník, Tess, Hořký měsíc či Oliver Twist. Za válečné drama Pianista získal v roce 2003 Oscara, kterého však kvůli trestnímu stíhání nemohl v USA osobně převzít.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Proč se k nám stále vrací? Transformers to rozpálí již popáté

23.06.2017 15:46 RECENZE – Jedni je nenávidí, druzí milují. Faktem zůstává, že Autoboti i po deseti letech stále…

RECENZE: Holky na tahu přináší humor. A nevyhnou se ani vraždě

22.06.2017 10:00 RECENZE – Když se pětice kamarádek rozhodla uspořádat dámskou jízdu před svatbou jedné z nich,…

VIDEO: Luc Besson mluví o filmu Valerian a město tisíce planet

21.06.2017 14:55 Vizuálně ohromující dobrodružství Luca Bessona, legen-dárního režiséra filmů Leon, Pátý element,…

Zemřel režisér Vladimír Drha, na sklonku života točil úspěšné seriály

21.06.2017 14:37 Praha - Svůj boj s rakovinou v noci na dnešek prohrál režisér Vladimír Drha, bylo mu 73 let. Získal…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama