Arnold Schwarzenegger odmítá Polanskému udělit milost

Los Angeles - Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger nehodlá dát Romanu Polanskému milost, jestliže bude vydán ze švýcarské vazby do Spojených států, uvedla v pátek BBC. Podle jeho slov by se slavnému režisérovi, který je obviněn ze znásilnění nezletilé v roce 1977, nemělo dostat žádného zvláštního zacházení.

Přidejte svůj názor

guvernér a herec Arnold Schwarzenegger

"Nezáleží na tom, jestli jste špičkový filmový režisér nebo producent. Myslím, že je to velmi respektovaný člověk a já sám jsem jeho velkým obdivovatelem. Přesto se ale domnívám, že by se s ním mělo zacházet jako s kýmkoliv jiným," řekl Schwarzenegger.

"Někdo by se měl podívat na všechna ta obvinění ohledně celého tohoto případu. Udělalo se v něm něco špatně? Došlo tam k něčemu nespravedlivému?" uvedl dále k Polanského případu bývalý kulturista a představitel akčních hrdinů.

Uznávaný filmař Švýcarsko navštívil u příležitosti filmového festivalu v Curychu, kde měl převzít cenu za přínos světové kinematografii. Ihned po příletu byl zadržen na místním letišti a převezen do vazební věznice, kde jej už navštívili jeho právník i diplomaté z Polska a Francie, kde má režisér státní občanství.

Za Polanského se vzápětí postavila řada filmových tvůrců. Petici vyjadřující nesouhlas s jeho zatčením podepsali například režiséři Pedro Almodóvar a Stephen Frears nebo herečky Monica Bellucci a Fanny Ardantová.

Roman Polanski čelí celé kauze již 31 let, od roku 1978. O rok dříve měl znásilnit tehdy třináctiletou Samanthu Geimerovou na večírku v domě herce Jacka Nicholsona. Americký soud ho v tomtéž roce uznal vinným a filmař strávil ve vězení 42 dnů. V roce 1978 Polanski odletěl do Francie a od té doby se do Ameriky nikdy nevrátil. Režisér se domáhal zastavení několikaletého soudního sporu, ale soud nedávno oficiálně zamítl jeho žádost. Samantha Geimerová, které je v současnosti 45 let, na stíhání Polanského také netrvá.

Polanski patří mezi přední filmové tvůrce. Své první krátkometrážní filmy i celovečerní debut Nůž ve vodě natočil v Polsku, ale poté tvořil v Hollywoodu a v Evropě. Proslavil se hororovou komedií Ples upírů, snímky Rosemary má děťátko, Čínská čtvrť, Hnus, Nájemník, Tess, Hořký měsíc či Oliver Twist. Za válečné drama Pianista získal v roce 2003 Oscara, kterého však kvůli trestnímu stíhání nemohl v USA osobně převzít.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jiří Menzel je dál v kritickém stavu. Uzdravení nebude jednoduché

22.11.2017 16:22 Praha - Režisér Jiří Menzel (79) je v intenzivní péči specialistů Ústřední vojenské nemocnice ve…

Jiří Menzel musel podstoupit operaci mozku, jeho stav je prý vážný

21.11.2017 22:02 Aktualizováno Praha - Český oskarový režisér Jiří Menzel (69) leží v kritickém stavu v nemocnici. Byl převezen do…

RECENZE: Zahradnictví: Nápadník se pokouší poněkud chaoticky, ale s…

21.11.2017 18:53 RECENZE - Do kin přichází poslední díl filmové trilogie Zahradnictví Nápadník. Doposud jsme mohli…

Mezinárodní Emmy získali britští herci Branagh a Frielová, ta hrála i…

21.11.2017 08:04 New York - Prestižní mezinárodní cenu Emmy za nejlepší herecký výkon získali Britové Kenneth…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama