Výročí: Vladimír Menšík by oslavil 80. narozeniny

Praha - Legendární český herec Vladimír Menšík by 9. října oslavil své 80. jubileum. Do paměti diváků se zapsal převážně komediálními rolemi, které vytvořil na divadelních jevištích, televizní obrazovce i ve filmech významných režisérů.

Přidejte svůj názor

herec a komik Vladimír Menšík

Vladimír Menšík se narodil roku 1929 v Ivančicích. Již v dětství jej zaujal svět kočovných umělců. Rodiče jej však poslali na průmyslovou školu, po níž nastoupil do Brněnských strojíren. Práce jej však od herectví neodradila a později byl přijat na brněnskou JAMU, která mu zajistila účinkování ve Vesnickém divadle. Pro jeho kariéru bylo zásadní setkání s E.F. Burianem, který jej angažoval ve svém divadle v Praze. Tam Menšík dostal řadu hereckých příležitosti, ale toužil proniknout do světa filmu.

Po několika zkušenostech v řadách komparsistů jej Alfréd Radok v roce 1956 obsadil do filmu Dědeček automobil. Menšíka filmové natáčení natolik pohltilo, že se od té doby v divadle objevoval jen ojediněle. Smlouva s Filmovým studiem Barrandov jej plně vytížila a v následujících letech ztvárnil i desítku rolí během jediného roku. K nejvýznamnějším snímkům z počátku Menšíkovy kariéry patří drama Zářijové noci, komedie Konec jasnovidce nebo kriminální filmy Král Šumavy a 105% alibi.

V 60. letech Vladimír Menšík ztvárnil komické postavy ve veselohrách Limonádový Joe aneb Koňská opera a Bílá paní nebo formálně nápaditém snímku Kdo chce zabít Jessii? František Vláčil jej obsadil do svého historického eposu Markéta Lazarová, Juraj Herz do thrilleru Spalovač mrtvol a Vojtěch Jasný mu svěřil roli v dramatu Všichni dobří rodáci.

Nesmazatelně se Menšík zapsal do televizní tvorby, kde účinkoval v seriálech i vlastních zábavních pořadech. Do zlatého fondu televizní zábavy patří jeho silvestry, které se pro diváky staly nedílnou součástí závěru roku. Herec našel největší uplatnění v programu Československé televize v 70. letech, kdy se objevil například v seriálech Pan Tau, Chalupáři, Žena za pultem, Arabela či Nemocnice na kraji města. V pracovně nejvytíženějším období své kariéry se Menšík objevil v pohádkách Princ a Večernice, Jak se budí princezny nebo Princové jsou na draka. Svůj komediální potenciál zúročil ve filmech se sci-fi zápletkou Což takhle dát si špenát a Zítra vstanu a opařím se čajem. Vážnější polohu svého hereckého projevu předvedl ve filmech Lásky mezi kapkami deště a Zlatí úhoři, které režíroval Karel Kachyňa.

V závěrečném období své herecké dráhy se Menšík objevil v seriálech Létající Čestmír, Návštěvníci a My všichni školou povinní nebo povídkovém cyklu Bakaláři. Přestože jej zužovaly zdravotní problémy, před kamerou stál ještě několik dní před svou předčasnou smrtí v květnu roku 1988. Jedním z posledních svědectví o talentu herce, který zemřel ve věku nedožitých 59 let, je snímek Dobří holubi se vracejí od režiséra Dušana Kleina.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jiří Menzel je dál v kritickém stavu. Uzdravení nebude jednoduché

22.11.2017 16:22 Praha - Režisér Jiří Menzel (79) je v intenzivní péči specialistů Ústřední vojenské nemocnice ve…

Jiří Menzel musel podstoupit operaci mozku, jeho stav je prý vážný

21.11.2017 22:02 Aktualizováno Praha - Český oskarový režisér Jiří Menzel (69) leží v kritickém stavu v nemocnici. Byl převezen do…

RECENZE: Zahradnictví: Nápadník se pokouší poněkud chaoticky, ale s…

21.11.2017 18:53 RECENZE - Do kin přichází poslední díl filmové trilogie Zahradnictví Nápadník. Doposud jsme mohli…

Mezinárodní Emmy získali britští herci Branagh a Frielová, ta hrála i…

21.11.2017 08:04 New York - Prestižní mezinárodní cenu Emmy za nejlepší herecký výkon získali Britové Kenneth…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama