Senát chce zrušit televizní poplatky

Praha - Senátor Richard Svoboda ( ODS ) navrhuje, aby veřejnoprávní média byla placena přímo ze státního rozpočtu. ČT a Český rozhlas se obávají, že ztratí nezávislost. Ve středečním vydání o tom informují Lidové noviny (LN).

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Pokud by návrh prošel, přestaly by koncesionářské poplatky za Českou televizi a Český rozhlas existovat od ledna 2012. Obě média by platil stát ze svého rozpočtu. Ročně by jim posílal tolik, kolik teď vyberou na poplatcích : televizi 5,8 miliardy korun, rozhlasu 2 miliardy. Svobodovu novelu mediálních zákonů včera schválila senátní mediální komise, celý Senát o ní má jednat na schůzi, která začíná dnes.

Současný systém je totiž podle Svobody "katastrofálně neefektivní". Většina nákladů, které televize a rozhlas dávají na administraci výběru, totiž jde státní České poště za to, že poplatky vybírá přes inkaso. Právě na tom by mohla obě média společně ušetřit až 430 milionů korun, tvrdí senátor z ODS.

Šéfové obou médií jsou však proti. "Existuje riziko, že státní orgány či politické síly by mohly využívat finančního působení, aby získaly vliv na redakční politiku," prohlásil už v červenci v Senátu tehdejší šéf Českého rozhlasu Václav Kasík. A obchodní ředitel ČT Robert Kvapil tehdy naznačil, že televize by nemohla dlouhodobě plánovat vývoj programu ani technologií. Nemohla by si být totiž jistá, kolik jí politici nakonec nechají.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Ligu spravedlnosti před úpadkem nezachránila ani Wonder Woman

18.11.2017 07:02 RECENZE – Po neúspěchu Batman v Superman a překvapivém úspěchu příběhu Wonder Woman byli fanoušci…

Oplzlosti v dánské filmové produkci? Exšéf hekal do telefonu, obvinilo ho…

16.11.2017 16:27 Kodaň - Dánská filmová produkční společnost Zentropa požádala úřady o asistenci při vyšetřování…

VIDEO: Filip Renč představuje první ukázku z nové komedie Zoufalé ženy…

15.11.2017 23:41 Film vznikal v Praze, Kladně a na Slovensku podle scénáře Haliny Pawlowské. Životní příběh (ne…

Zemřel Jaroslav Šmíd, proslavila ho role v Troškově filmu Doktor od jezera…

15.11.2017 22:03 Aktualizováno Praha - Dnes náhle zemřel herec Jaroslav Šmíd, bylo mu 47 let. Příčina úmrtí není zatím známá. Šmíd…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama