Režisér Polanski byl předán do péče lékařů

Ženeva - Filmový režisér Roman Polanski, který byl před třemi týdny zadržen ve Švýcarsku kvůli případu zneužití nezletilé dívky v USA v roce 1977, byl převezen kvůli zdravotním problémům z vězení do péče lékařů. Informuje o tom v sobotu agentura Reuters s odvoláním na režisérova právníka.

Přidejte svůj názor

"Vím jen, že byl převezen z vězení kvůli lékařskému ošetření. Nevím, kde je, ani nevím, zda se do vězení vrátí," prohlásil Polanského právník Herve Temine.

Podle Temineho minulý týden, když byl na návštěvě Polanského ve vězení, režisér mluvil o tom, že je unavený a že má starost o své zdraví.

Švýcarská prokuratura odmítla potvrdit, že byl Polanski z vězení převezen. "Je zde stále zadržen. Pokud bude třeba, dostane lékařské ošetření," prohlásil mluvčí švýcarského státního zastupitelství Folco Galli.

Slavný filmař s polskými kořeny byl zatčen 26. září, když navštívil Švýcarsko u příležitosti filmového festivalu v Curychu, kde měl převzít cenu za přínos světové kinematografii.

Polanski čelí kauze již 31 let, od roku 1978. O rok dříve měl znásilnit tehdy třináctiletou Samanthu Geimerovou na večírku v domě herce Jacka Nicholsona. Americký soud ho v tomtéž roce uznal vinným a filmař strávil ve vězení 42 dnů.

V roce 1978 Polanski odletěl do Francie a od té doby se do USA nikdy nevrátil. Režisér se domáhal zastavení vleklého soudního sporu, ale soud nedávno oficiálně jeho žádost zamítnul.

Polanski patří mezi přední filmové tvůrce. Své první krátkometrážní snímky i celovečerní debut Nůž ve vodě natočil v Polsku, ale poté tvořil v Hollywoodu a Evropě. Proslavil se hororovou komedií Ples upírů, snímky Rosemary má děťátko, Čínská čtvrť, Hnus, Nájemník, Tess, Hořký měsíc či Oliver Twist. Za režii válečného dramatu Pianista získal v roce 2003 Oscara, kterého však kvůli trestnímu stíhání nemohl v USA osobně převzít.

Témata: Roman Polanski
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ROZHOVOR: Děsivý příběh podle skutečnosti? Režisér Mordparty oceněný…

21.04.2018 11:03 ROZHOVOR - Peter Bebjak, režisér oceněný Českým lvem, právě natáčí třídílnou minisérii Trhlina. Na…

Herečka Portmanová si v Izraeli nepřebere prestižní ocenění

20.04.2018 10:21 Jeruzalém - Slavnostního červnového udílení prestižní izraelské ceny Genesis se nezúčastní letošní…

Velká proměna Boba Klepla? V nové komedii se z něj stal dlouhovlasý rocker

19.04.2018 19:27 Herec Bob Klepl v nové komedii Dvě nevěsty a jedna svatba nasadil paruku a stal se z něj svérázný…

Weinstein měl v Moskvě dostat zvláštní cenu. Šéf festivalu dostal strach z…

19.04.2018 17:06 Moskva - Skandální americký filmový producent Harvey Weinstein měl na letošním moskevském filmovém…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama