Udílení Českých lvů skončilo kompromisem

Praha - V pražské Lucerně byli v sobotu vyhlášeni držitelé Českých lvů za rok 2008. Tři ceny získaly filmy Tobruk a Hlídač č. 47, dvakrát bodovaly snímky Karamazovi a Venkovský učitel.

Přidejte svůj názor

Filmová cena

Drama Karamazovi bodovalo v hlavní kategorii. Ze svých osmi nominaci však nakonec ve vítězství proměnilo jen dvě. Akademie ocenila také jeho režiséra Petra Zelenku, který tak získal již svého třetího Českého lva.

Za největšího konkurenta Karamazových byl považován Venkovský učitel Bohdana Slámy, který ze slavnostního večera odešel se dvěma cenami. Jeho autor Bohdan Sláma obdržel cenu za nejlepší scénář a akademie ocenila také výkon herečky Zuzany Bydžovské. Ta na ceremoniálu bodovala i loni s filmem Gympl.

Překvapivým vítězem udílení českých filmových cen se však stalo historické drama Hlídač č. 47 od Filipa Renče. Jeho snímek byl s pěti nominacemi považován spíše za outsidera, ale uspěl ve třech kategoriích. Českého lva obdržel střihač Jan Mattlach i herečtí představitelé Karel Roden a Vladimír Dlouhý. Roden se ocenění dočkal až se svou šestou nominací.

S prázdnou z Lucerny neodešel ani válečný film Tobruk režiséra Václava Marhoula. Ten ze svých osmi nominací proměnil tři. Snímek získal Českého lva za nejlepší kameru, zvuk a střih. Kameraman Vladimír Smutný cenu České filmové a televizní akademie obdržel již po páté. V minulosti byl oceněn za svou práci na filmech Lea, Tmavomodrý svět, Mazaný Filip a Král zlodějů.

Českého lva za nejlepší vedlejší roli obdržela herečka Lenka Termerová, která účinkovala ve filmu Děti noci. Za stejný snímek získala nominaci i její dcera Martha Issová.

Se třemi nominacemi vstupoval na slavnostní večer historický velkofilm Juraje Jakubiska Bathory. Akademie jej ocenila pouze v kategorii nejlepší výtvarný počin. Zfilmovaná legenda o uherské šlechtičně Alžbětě Báthoryové zároveň obdržela cenu pro divácky nejúspěšnější titul.

Historický prvním držitelem Českého lva za nejlepší dokumentární film se stal snímek Občan Havel. Ocenění společně s jeho autorem Miroslavem Jankem převzal i hlavní aktér, bývalý český prezident Václav Havel.

Na slavnostním večeru byla také udělena Cena Sazky za nejlepší nerealizovaný scénář. Jejím držitelem se stal Petr Jarchovský s dílem Kawasakiho růže. Autor již má za sebou bohatou spolupráci s režisérem Janem Hřebejkem.

Čestného Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu převzal režisér Juraj Herz, autor filmů Spalovač mrtvol, Upír z Feratu, Petrolejové lampy či Panna a netvor. Cenu režisérovi předal ministr kultury Václav Jehlička, který mu poděkoval za jeho tvůrčí dílo. Herz v srpnu do kin uvede svůj nový horor Tma.

Ceremoniál moderoval herec Boleslav Polívka se svou dcerou Annou. V rámci večera na pódiu vystoupila řada dalších pokrevně spřízněných dvojic jako Ladislav a Ivan Trojanovi, Miroslav a David Ondříčkovi či Dana Batulková s Jakubem Prachařem.

 

Soupis udělených cen:

Nejlepší film:
Karamazovi

Nejlepší režie:
Karamazovi – Petr Zelenka

Nejlepší scénář:
Venkovský učitel – Bohdan Sláma

Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli:
Venkovský učitel – Zuzana Bydžovská

Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli:
Hlídač č. 47 – Karel Roden

Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli:
Děti noci – Lenka Termerová

Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli:
Hlídač č. 47 – Vladimír Dlouhý

Nejlepší kamera:
Tobruk – Vladimír Smutný

Nejlepší střih:
Hlídač č.47 - Jan Mattlach

Nejlepší hudba:
Tobruk – Richard Horowitz, Sutan Deyhim

Nejlepší zvuk:
Tobruk – Pavel Rejholec, Jakub Čech

Nejlepší výtvarný počin:
Bathory – Jaroslava Pecharová, Juraj Jakubisko

Nejlepší dokumentární film:
Občan Havel

Divácky nejúspěšnější film:
Bathory

Dlouholetý umělecký přínos českému filmu:
Juraj Herz

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na co vyrazit do kina? Stále vede německá komedie, bronz má Havelkův…

23.04.2018 15:59 Praha - V čele návštěvnosti tuzemských kin zůstalo druhý víkend za sebou pokračování německé…

Karlovarský festival uctí památku Formana a ocení Hanzlíka

23.04.2018 15:38 Karlovy Vary - Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary uctí památku nedávno zesnulého režiséra…

Zemřel malý velký herec Vern Troyer (†49). Hvězda z filmu o Austinu…

22.04.2018 01:32 Los Angeles (USA) - Ve věku 49 let zemřel v americkém Los Angeles herec Verner Troyer, známý hlavně…

ROZHOVOR: Děsivý příběh podle skutečnosti? Režisér Mordparty oceněný…

21.04.2018 11:03 ROZHOVOR - Peter Bebjak, režisér oceněný Českým lvem, právě natáčí třídílnou minisérii Trhlina. Na…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama