Daniel Craig se objeví v kinech ve válečném dramatu Odpor

Praha - Americký herec Daniel Craig v dramatu Odpor ztvárnil polského válečného hrdinu Tuvia Bielského. Film režiséra Edwarda Zwick v pondělí představila distribuční společnost Bontonfilm, která jej 16. dubna uvede do českých kin.

Přidejte svůj názor

Drama Odpor odkrývá utajovanou epizodu druhé světové války, která zachycuje partyzánské hnutí v Bělorusku. Hlavním hrdinou válečného snímku je Tuvio Bielski, který je společně se svými dvěma bratry svědkem masakru německé armády, která se snaží o likvidaci židovského obyvatelstva po celé Evropě. Bratři se poté vydávají do lesů, kde zakládají centrum partyzánského odboje. Touha po přežití u nich záhy přerůstá v posedlost pomstou a snahu o spásu světa.

Daniel Craig v Odporu představuje hlavního hrdinu, který se vzepřel nacistickému teroru a společně se svými bratry zachránil více než 1200 polských civilistů. Tuvio Belski během holocaustu přišel o rodiče a svou první ženu. Díky následné revoltě se pro mnohé Poláky stal národním hrdinou. Craig zde ztělesnil netradičního hrdinu, který se vymyká dosavadním hollywoodským klišé, v nichž Židé figurovali jako pasivní oběti německého nacismu.

Film v Polsku provázely kontroverzní reakce, protože o Bielském údajně vytváří zkreslený obraz. Podle některých historických pramenů totiž Bileski později spolupracoval se sovětskými partyzány, kteří se v závěru druhé světové války podíleli na likvidaci polského obyvatelstva.

Režisér Edward Zwick však skutečný příběh pojal především jako podobenství o naději na přežití, která hlavní postavy neopouští ani v nejtragičtějším období novodobých dějin. Zwick se na Odporu podílel také jako scenárista a producent. Danielu Craigovi ve svém filmu nabídnul roli, která je velmi vzdálená jeho postavě Jamese Bonda. Toho herec ztvárnil v posledních dvou pokračováních akční série s názvy Casino Royale a Quantum of Solace.

Hudbu k Odporu vytvořil skladatel James Newton Howard, který byl za svou práci nominován na Zlatý globus i Oscara.

Témata: filmy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Renč porazil Trošku. Do čela návštěvnosti kin se vyšvihly Zoufalé ženy

22.01.2018 16:47 Praha - V čele návštěvnosti tuzemských kin je novinka Zoufalé ženy dělají zoufalé věci. Na druhém…

Festival krátkých filmů Praha uděloval ceny, ta hlavní putuje do Japonska

21.01.2018 18:19 Praha - Hlavní cenu mezinárodního festivalu krátkých filmů Praha, který dnes skončil v kině…

Jsou Zoufalé ženy, které dělají zoufalé věci, zoufalé? Mají svá pozitiva,…

20.01.2018 16:58 RECENZE - V uplynulém týdnu proběhla premiéra filmu Filipa Renče Zoufalé ženy dělají zoufalé věci.…

RECENZE: Čarokrásný a dojemný. Animák Coco oslavuje rodinu a mexickou…

19.01.2018 13:22 RECENZE – Studio Pixar je zárukou kvality. A dokazuje to také se svým výletem do říše mrtvých,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama