Daniel Craig se objeví v kinech ve válečném dramatu Odpor

Praha - Americký herec Daniel Craig v dramatu Odpor ztvárnil polského válečného hrdinu Tuvia Bielského. Film režiséra Edwarda Zwick v pondělí představila distribuční společnost Bontonfilm, která jej 16. dubna uvede do českých kin.

Přidejte svůj názor

Drama Odpor odkrývá utajovanou epizodu druhé světové války, která zachycuje partyzánské hnutí v Bělorusku. Hlavním hrdinou válečného snímku je Tuvio Bielski, který je společně se svými dvěma bratry svědkem masakru německé armády, která se snaží o likvidaci židovského obyvatelstva po celé Evropě. Bratři se poté vydávají do lesů, kde zakládají centrum partyzánského odboje. Touha po přežití u nich záhy přerůstá v posedlost pomstou a snahu o spásu světa.

Daniel Craig v Odporu představuje hlavního hrdinu, který se vzepřel nacistickému teroru a společně se svými bratry zachránil více než 1200 polských civilistů. Tuvio Belski během holocaustu přišel o rodiče a svou první ženu. Díky následné revoltě se pro mnohé Poláky stal národním hrdinou. Craig zde ztělesnil netradičního hrdinu, který se vymyká dosavadním hollywoodským klišé, v nichž Židé figurovali jako pasivní oběti německého nacismu.

Film v Polsku provázely kontroverzní reakce, protože o Bielském údajně vytváří zkreslený obraz. Podle některých historických pramenů totiž Bileski později spolupracoval se sovětskými partyzány, kteří se v závěru druhé světové války podíleli na likvidaci polského obyvatelstva.

Režisér Edward Zwick však skutečný příběh pojal především jako podobenství o naději na přežití, která hlavní postavy neopouští ani v nejtragičtějším období novodobých dějin. Zwick se na Odporu podílel také jako scenárista a producent. Danielu Craigovi ve svém filmu nabídnul roli, která je velmi vzdálená jeho postavě Jamese Bonda. Toho herec ztvárnil v posledních dvou pokračováních akční série s názvy Casino Royale a Quantum of Solace.

Hudbu k Odporu vytvořil skladatel James Newton Howard, který byl za svou práci nominován na Zlatý globus i Oscara.

Témata: filmy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Jít Po strništi bos může být příjemné, ale občas to zabolí

17.08.2017 00:05 Občas se ve světě kinematografie kladou otázky, nakolik je pokušení po úspěšném filmu vstoupit…

Zemřela scénáristka populárních dětských pohádek Anna Jurásková

16.08.2017 17:55 Praha - Ve věku 92 let zemřela scénáristka Broučků, Lišky Bystroušky a dalších večerníčků a pohádek…

Unikla další epizoda Hry o trůny, můžou za to Španělé

16.08.2017 12:13 Hra o trůny je sice čím dál tím populárnější, ale svým problémům se nevyhne. Na internet unikla…

Další série oblíbeného pořadu Tvoje tvář má známý hlas se blíží. Kdo bude…

15.08.2017 19:56 Praha – Oblíbený pořad Tvoje tvář má známý hlas se již brzy vrátí na televizní obrazovky. Na koho…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama