TV poplatky plaťte, i když nemůžete sledovat digitální vysílání. Vzkazuje Česká televize

Praha - Vlastník televizního přijímače musí platit televizní poplatky a to i tehdy, když nebude investovat do zařízení na příjem digitálního TV vysílání a nebude ho moci sledovat. Ve čtvrtek to řekl Štěpán Janda, redaktor tiskového odboru ČT.

Přidejte svůj názor

Podle Jandy, i kdyby se divák přestal na televizi dívat a používal ji například jen na přehrávání filmů, nijak si nepomůže. "Televizní poplatek se nehradí za příjem programů České televize, ale za vlastnictví televizního přijímače. Platbu televizního poplatku konkrétně zákon ukládá fyzickým osobám a právnickým osobám, které televizní přijímač vlastní, nebo jej drží či z jiného právního důvodu alespoň jeden měsíc užívají," vysvětloval Janda.

Pokud by se divák rozhodl televizi "vyhodit z okna", musí se podle Jandy odhlásit z evidence poplatníků, a to písemně do 15 dnů ode dne, kdy se televize zbavil. "Při odhlášení je povinen uživatel připojit písemné čestné prohlášení," informoval Janda.

"Televizní divák se přechodu na příjem digitálního TV vysílání nevyhne, ať už budeme uvažovat v rovině zemské, satelitní i kabelové distribuce," uvedl Janda.

Zemské analogové TV vysílání má dle Technického plánu přechodu, nařízení vlády, skončit v celé ČR do roku 2012. V závislosti na místě mohou podle Jandy někteří diváci vždy nanejvýš na krátkou dobu oddálit přechod na příjem digitálního zemského vysílání přesměrováním antény na některý jiný analogový vysílač, který bude vypnut řádově o několik měsíců později. "Jedná se samozřejmě o neperspektivní, krátkozraké a neekonomické řešení," řekl Janda.

Satelitní vysílání dostupné v Evropě už je podle Jandy výhradně digitální a také kabeloví operátoři směřují k ukončení analogové distribuce. V současnosti nabízí většinou analogovou i digitální variantu, s tím, že analogovou časem zruší.

"Pokud tedy diváci budou chtít nadále sledovat televizi, digitalizaci se v blízké budoucnosti nevyhnou," opakoval znovu Janda.

Na konci dubna dojde k vypnutí pražského vysílače Žižkov. Po jeho vypnutí 30. 4. 2009 bude mít sice velká část Prahy stále k dispozici analogový signál z vysílače Cukrák, ten však přestane vysílat v říjnu. Domácnosti by se tak měly už nyní připravovat na příjem digitálního vysílání, a to zakoupením set-top boxu nebo integrované digitální televize.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Jít Po strništi bos může být příjemné, ale občas to zabolí

17.08.2017 00:05 Občas se ve světě kinematografie kladou otázky, nakolik je pokušení po úspěšném filmu vstoupit…

Zemřela scénáristka populárních dětských pohádek Anna Jurásková

16.08.2017 17:55 Praha - Ve věku 92 let zemřela scénáristka Broučků, Lišky Bystroušky a dalších večerníčků a pohádek…

Unikla další epizoda Hry o trůny, můžou za to Španělé

16.08.2017 12:13 Hra o trůny je sice čím dál tím populárnější, ale svým problémům se nevyhne. Na internet unikla…

Další série oblíbeného pořadu Tvoje tvář má známý hlas se blíží. Kdo bude…

15.08.2017 19:56 Praha – Oblíbený pořad Tvoje tvář má známý hlas se již brzy vrátí na televizní obrazovky. Na koho…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama