Festival Struny podzimu připravuje svůj jubilejní ročník

Praha - Letošní ročník festivalu Struny podzimu, který se uskuteční mezi 5. říjnem a 19. listopadem, bude oslavou jubilejního dvacátého výročí. Návštěvníci se mohou těšit na nové nápady, festivalové návraty i výsostné gratulanty na pódiích. Na úvodním slavnostním večeru zavládne energie flamenka s kreolským a bluesově-jazzovým feelingem v podání španělské zpěvačky Conchy Buiky. Závěr festivalu bude pro změnu patřit jazzové královně Cassandře Wilson, která složí poklonu Billie Holiday.

Přidejte svůj názor

Cassandra Wilson

Jubilejní Struny podzimu vzdají hold geniálnímu českému filmovému skladateli Zdeňku Liškovi: soubory Baborák Ensemble a Martinů Voices provedou suitu k Marketě Lazarové. Festivalové publikum se letos setká osobně s komponistou Davidem Langem spolu s Paulem Hillierem a jeho Theatre of Voices, klavíristou Jasonem Moranem, houslistou Gilem Shahamem či kontratenoristou Philippem Jarousským. „Společně se skvělým týmem se za dvacet let podařilo jasně vyprofilovat Struny podzimu jako festival, jehož dramaturgie je samostatným tvůrčím dílem. Naši návštěvníci to oceňují a společně s námi podstupují tato krásná dobrodružství a objevují pro sebe mnohdy neprobádaná hudební území," říká umělecký ředitel a zakladatel Strun podzimu Marek Vrabec a dodává: „Festivaloví umělci spoluvytvářejí v dialogu s festivalem neopakovatelnou atmosféru, na níž se podílejí svým osobitým tvůrčím přístupem, speciálními projekty, neobvyklým repertoárem, spoluprací s nečekanými uměleckými partnery..."

Dvacet let cizelérské dramaturgické práce a spousta neotřelých nápadů – tím se tandemu Marka Vrabce a Dany Syrové a jejich stabilnímu týmu spolupracovníků podařilo Struny podzimu umístit na prestižní a nepřehlédnutelnou pozici na kulturní mapě Evropy. Festival odstartuje 5. října ve Státní opeře originální a autentická zpěvačka Concha Buika. Její zvláštní, temný a nakřáplý, ale zcela přesvědčivý hlas s africkými kořeny, ukotvený ve flamenku a poznamenaný i vlivy kreolskými nebo jazzově-bluesovými slibuje zcela výjimečný zážitek. Lidský hlas bude dominovat i dalším festivalovým večerům. V unikátním prostoru památníku na Vítkově se rozezní hlasy členů Theatre of Voices Paula Hilliera, aby za přítomnosti jednoho z nejinvenčnějších komponistů současnosti, postminimalisty Davida Langa, provedli jeho vysoce ceněná díla The Little Match Girl Passion, ověnčené Pulitzerovou cenou, a Ark Luggage. Poté proběhne festivalová novinka, pozdně večerní přídavek čili Encore: od 22 hodin uvede osobně David Lang skladbu Stimmung Karlheinze Stockhausena, jejíž provedení proběhne v bizarní kulise Památníku na Vítkově a v provedení Paula Hilliera a jeho ansámblu. Prestižním projektem letošního festivalu je historicky první koncertní provedení rozsáhlé partitury mimořádně invenčního skladatele Zdeňka Lišky k jednomu z nejlepších filmů české historie – k Marketě Lazarové Františka Vláčila. Petr Ostrouchov dílo citlivě zpracoval a vytvořil celovečerní „filmovou symfonii", kterou doprovodí projekce. Nastudování a interpretace se ujaly soubory Baborák Ensemble a Martinů Voices, ale také vypravěč a dva vokální sólisté.

Hrou na varhany pro změnu oslní Cameron Carpenter, který v karlínském Foru představí vlastní monumentální verzi digitálního mobilního nástupce varhan. Na Struny podzimu se letos vrací i výjimečné osobnosti ze světa vážné hudby, jazzu i world music. První z festivalových návratů bude patřit fascinujícímu korsickému sboru A Filetta, jehož koncert byl před lety ozdobou vokální série v Českém muzeu hudby. Tentokrát před publikum předstoupí společně s libanonskou zpěvačkou Fadiou Tomb El-Hage. Letos čtyřicetiletý klavírista Jason Moran zaujal festivalové publikum již v roce 2011 jako sideman Charlese Lloyda. Nyní v sólovém recitálu zazáří jeho schopnost spojit v jediném večeru harlemské piano dvacátých let, chicagskou avantgardu let šedesátých i hiphopové téma.

Na Pražský hrad, kde se před dvaceti lety začala psát historie Strun podzimu, zavítá francouzský kontratenorista Philippe Jaroussky. V komorním programu představí v hudbě různých francouzských autorů a žánrů písně na slova básníka Paula Verlaina, jehož verše inspirovaly název festivalu a jsou také dodnes festivalovým mottem. Americký houslista Gil Shaham, který oslnil v roce 2009 sólovým recitálem, se letos vrací s newyorským orchestrem Sejong Soloists. Přivezou mimojiné zajímavou variaci na Vivaldiho Čtvero ročních dob z pohledu jihokorejského skladatele Sukhi Kanga. Poslední tóny jubilejních Strun podzimu pak budou patřit nezapomenutelnému hlasu Cassandry Wilson. Majitelka jednoho z nejuhrančivějších jazzových kontraaltů se vrací na festival s poctou královně blues Billie Holiday, kterou pod názvem Coming Forth by Day vydala před pár týdny. Předprodej vstupenek je již v plném proudu, kompletní program lze nalézt na www.strunypodzimu.cz.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hudební ceny Billboard ovládl Ed Sheeran, Kelly Clarkson dojala publikum

21.05.2018 07:30 Las Vegas - Britský popový zpěvák Ed Sheeran získal čtyři ceny letošního ročníku hudebních cen…

Nový videoklip kapely Poetika právě teď a "V zrcadle"

19.05.2018 10:40 Před nedávnem server EuroZprávy.cz zveřejnil velmi zajímavý a empatický rozhovor s hudební formací…

Dua Lipa a její mega úspěch? Za pouhé tři roky ji znal celý svět

17.05.2018 15:56 Dua Lipa, dvacetidvouletá zpěvačka albánského původu, je na britských ostrovech velkou senzací. To…

Stouni rozjíždějí další šňůru koncertů po Evropě, v Česku budou 4. července

17.05.2018 07:55 Dublin - Rocková skupina Rolling Stones dnes zahajuje letošní část turné po Evropě, které začalo už…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama