Skupina Gipsy.cz nepostoupila do finále Eurovize 2009

Moskva - V Moskvě bylo v úterý zahájeno 1. semifinálové kolo 54. ročníku písničkové soutěže Eurovize, kterého se zúčastnil i zástupce České republiky - skupina Gipsy.cz. S písní Aven Romale nepřesvědčila televizní diváky Eurovize a soutěž opustila.

Přidejte svůj názor

První semifinálové kolo, složené z 18 písní, se konalo ve vyprodané moskevské Olympic Indoor Aréně. Soupeřem českých zástupců byli reprezentanti Černé Hory, Belgie, Běloruska, Švédska, Arménie, Andorry, Švýcarska, Turecka, Izraele, Bulharska, Islandu, Makedonie, Rumunska, Finska, Portugalska, Malty a Bosny a Hercegoviny.

Gipsy.cz vystoupili jako druzí v pořadí s písní Aven Romale, kterou napsal frontman skupiny Radoslav Banga a skupina ji zazpívala v angličtině. Skladba ve stylu typickém pro skupinu sklidila u moskevského publika ovace. "Kdyby se hlasovalo podle nálady v sále, tak mají Gipsy.cz finále jisté," uvedl moderátor Jan Rejžek. Po skupině Kabát a Tereze Kerndlové jsou Gipsy.cz třetím účastníkem Eurovize, který nepostoupil do finále.

Podle pravidel smí být písnička pouze ve stylu rocku nebo popu, má omezenou délku a hudba musí být z playbacku, živě může zaznít pouze zpěv. Diváci rozhodli o postupujících zasláním SMS zprávy nebo telefonátem, po kterém vložili pořadové číslo účinkujícího. Jedinou podmínkou bylo, že nesměli hlasovat pro interpreta z vlastní země. Z jednoho telefonu mohlo být posláno maximálně 20 zpráv. Samotné hlasování při prvním semifinále trvalo 15 minut.

Do sobotního finále postoupili zástupci Turecka, Švédska, Izraele, Portugalska, Malty, Finska, Bosny a Hercegoviny, Rumunska, Arménie a Islandu. Letos se při vyhlašování neotvíraly klasické obálky, nýbrž se odkrývaly digitálně na obrazovce. Druhé semifinále, v němž se například představí slovenské duo Kamil Mikulčík a Nela Pocisková, je na programu ve čtvrtek 14. května.

Postupový klíč do finálového večera, v němž zazní 25 písní a jenž se odehraje v sobotu 16. května, má následující podobu. Z každého semifinálového kola se kvalifikuje devět nejlepších interpretů a vždy jeden interpret, kterého do finále doporučí na takzvanou divokou kartu porota. K nim přibudou pro finále zástupci takzvané Velké čtyřky, tedy Francie, Španělsko, Německo a Velká Británie plus pořádající země daného ročníku, tedy Rusko.

Soutěž má letos za sebou i skandál, který vyvolali zástupci Gruzie. Jejich skladba We Don't Wanna Put In byla pořadateli odmítnuta, protože zpěvák Stephan a dívčí trio 3G porušili nařízení, že žádné slovo, odkaz nebo gesto jakkoli upomínající na politiku, nejsou povoleny. Gruzie odmítla svou píseň změnit a na protest se Eurovize nezúčastní.

Odpůrci soutěže organizátorům vyčítají, že volba vítězů má politický podtón. Ten se projevuje hlavně v hlasování, kdy spolu údajně kooperují například postsovětské republiky a severské státy. "Je to liché obvinění, vítěz samozřejmě musí mít silnou podporu fanoušků, ale rozhodně nejde o nějaké spekulace," tvrdí jeden z organizátorů soutěže Seitsee Bakker.

Vítězný interpret získá pro svou zemi právo pořádat následující ročník soutěže, jejíž současný oficiální název zní Eurovision Contest Song 2009. Historie soutěže se začala psát v roce 1956 ještě jako Velká cena Eurovize. Jak uvádějí organizátoři, každý evropský stát se Eurovize za dobu její existence aspoň jednou zúčastnil.

Nejznámějším vítězem Eurovize je švédský kvartet ABBA, který vyhrál v roce 1974. Mezi další zajímavosti soutěže patří vítězství Kanaďanky Céline Dion v barvách Švýcarska v roce 1988, dva triumfy irského zpěváka Johnnyho Logana v letech 1980 a 1987 nebo účast Karla Gotta v roce 1968, kdy ovšem reprezentoval Rakousko.

Pořad vysílala v úterý v přímém přenosu televizní stanice ČT1 a moderoval ho hudební kritik Jan Rejžek. "Nemyslím si, že by oněch 42 skladeb změnilo hudební svět, ale takových pět nebo šest slušných bych mezi nimi našel," vyjádřil se k programu Rejžek. V rámci 1. semifinálového kola se na pódiu objevil i legendární soubor Alexandrovci s klasickými skladbami Kalinka, Kaťuša či Oči černé, posádkový bubenický soubor a duo Tatu.

Gipsy.cz, kteří se zformovali v roce 2006, zvolili za svůj hudební žánr netradiční kombinaci hip hopu a romské hudby. Kapela se dostala do povědomí posluchačů debutovým albem Romano Hip Hop a své ambice potvrdila druhou deskou Reprezent. Nejvýraznější postavou skupiny je rapper Radoslav Banga. Spolu s ním tvoří soubor ještě sedm členů, ovšem dva z nich, Petr a Jan Surmajovi, se rozhodli v letošním roce formaci opustit. Skupina je držitelem titulu Objev roku 2006 a ceny ALMA 2007.

Témata: eurovize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bojkot Wagnerovy hudby? V Izraeli se uskuteční velmi neobvyklá dražba

24.04.2018 13:44 Aktualizováno Jeruzalém - V Izraeli se bude příští týden dražit dopis skladatele Richarda Wagnera, jehož dílo si…

Poslední čtyři roky života rappera Lipa na jeho novém albu Lyrika

21.04.2018 09:31 Praha - Lipo ( Jonáš Červinka) hledá na novém albu Lyrika osobní svobodu a hip hopu dává novou…

Zemřel světoznámý DJ Avicii, bylo mu 28 let

20.04.2018 22:07 Aktualizováno Maskat - V Ománu dnes zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling.…

Zpěvačka Ariana Grande vydala první song od útoku v Manchesteru

20.04.2018 16:45 New York - Americká zpěvačka Ariana Grandeová vydala první song od teroristického útoku, který se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama