Vítězem Eurovize se stal norský zpěvák Alexander Rybak

Moskva - V 54. ročníku Eurovize zvítězil norský zpěvák Alexander Rybak s písní Fairytale. Finále mezinárodní hudební soutěže se v sobotu uskutečnilo v Moskvě a v přímém přenosu jej sledovali diváci ve 42 zemích.

Přidejte svůj názor

Norský interpret v celoevropském hlasování získal 387 bodů, čímž v Eurovizi stanovil nový rekord. Ten dosud s 292 body držela finská kapela Lordi, která v soutěži zvítězila před třemi lety. Na druhé pozici se umístila islandská zpěvačka Yohanna, která v Moskvě představila píseň Is It True? Ta v hlasování obdržela 218 bodů. Třetí místo v Eurovizi obsadilo ázerbájdžánské duo AySel & Arash, které za skladbu Always obdrželo 207 bodů.

Alexander Rybak se před 23 lety narodil v běloruském Minsku. Vyrůstal však ve městě Nesodden v blízkostí norské metropole. Od pěti let se věnuje hře na housle a piáno a zároveň skládá vlastní písně. V roce 2006 zvítězil se skladbou Foolin v norské hudební soutěži. Rybak má za sebou vedle úspěšné hudební kariéry také zkušenosti v divadelní a filmové tvorbě.

Na finálovém večeru vystoupila dvacítka interpretů, která vzešla ze dvou semifinálových kol. Zbývající místa obsadili zástupci čtyř zakládajících zemí Eurovize, mezi něž patří Německo, Francie, Velká Británie a Španělsko. Jistou účast ve finále mělo také Rusko, které se po loňském vítězství zpěváka Dimy Bilana stalo pořadatelskou zemí a této úlohy se zhostilo s velkou okázalostí.

O vítězi Eurovize rozhodli diváci 42 zemí, které se letos soutěže zúčastnily. Ti své hlasy mohli prostřednictvím sms zpráv zaslat komukoliv kromě domácího interpreta.

Česká republika se ani letos do finále Eurovize neprobojovala. Po neúspěšné účasti kapely Kabát a zpěvačky Terezy Kerndlové evropské diváky nezaujala ani skupiny Gipsy.cz s písní Aven Romale, kterou do soutěže nominovala Česká televize. V semifinálovém kole ukončilo svou účast také duo Kamil Mikulčík a Nela Pocisková, které reprezentovalo Slovensko.

První ročník Eurovize se uskutečnil roku 1956 ve Švýcarsku. Největší úspěch v soutěži zaznamenalo Irsko, které má na kontě sedm vítězství. V pěti případech vítěz pocházel z Francie, Velká Británie a Lucemburska. Eurovize se během její historie alespoň jedenkrát zúčastnil každý evropský stát. K posledním příchozím patří Česká republika společně se San Marinem, Gruzií nebo Srbskem.

Témata: eurovize
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Vítězem Eurovize se stal norský zpěvák Alexander Rybak

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Xindl X má nový klip. Podívejte se na komiksového mývala

25.04.2017 17:54 Praha – Koho a kde „mýval“ Xindl X? Dozvíte se v jeho novém komiksovém klipu, jehož hrdinou není…

Lexus představil nové vozy. Na večírek přišel Vojtek i Pohlreich

25.04.2017 17:28 Praha – Značka Lexus představila nové vozy LS a LC. K příležitosti slavnostního odhalení se konal…

Výstavu Magičtí Lucemburkové obohatil nový exponát

25.04.2017 16:45 Praha – Výstava Magičtí Lucemburkové, o níž jsme informovali dříve, má nový exponát. K příležitosti…

O hledání a škole života v Divadle na cucky

25.04.2017 16:09 Olomouc – Po poslední premiéře, která sledovala dva mladíky při jejich cestě za vysokoškolským…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama