VÍME PRVNÍ: Špinarová trpěla depresemi, za kolaps možná mohou antidepresiva

Praha - Kolaps, koma a následná smrt velké české zpěvačky Věry Špinarové byly možná zbytečné. Možná by stačilo, kdyby hvězda z Ostravy prošla kompletním vyšetřením v nemocnici. To by mohlo odhalit blížící se katastrofu. Přitom dva dny před kolapsem byla u lékaře a dokonce měla dostat nové léky.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Věra Špinarová

Věra Špinarová se měla některým blízkým, včetně novinářů svěřit, že má čím dál silnější deprese. Dostavovaly se stavy úzkosti, a na ty pár dní před kolapsem v Čáslavi dostala silná antidepresiva.

Pokud si například tyto léky nesedly s těmi, které brala na vysoký tlak, mohlo to zapříčinit následný kolaps organismu.

„Mamka měla vysoký tlak, stejně jako já a denně na to brala jeden prášek. Potom také trpěla chronickou obstrukční plicní nemocí. Na tu se ale léčila,” přiznal její syn Adam Pavlík.

Jestliže ale měla takto vleklé zdravotní problémy, pak byla doslova “sebevražda” nezvolnit a jet týdně dva až tři koncerty. V den, kdy zpívala naposledy a pak zkolabovala, si prý sice nestěžovala na nic, ale o to hůře.

„Těch kolapsů před tím už bylo více. Párkrát ji už vezla sanita. Dokonce z vystoupení v Karlových Varech před necelým měsícem. Syn jí neměl dovolit, aby dál vystupovala,” svěřil se obyvatel Pohořílek u Fulneku, kde zpěvačka žila.

To, že se blíží problém, ale tušila. Svěřila se s tím dokonce i kolegovi Petrovi Jandovi. Ten přiznal, že se necítila dobře. „Říkala, že jí není dobře, že je hrozně unavená, a že cítí, že to brzo zabalí. Jak to myslela, to nevím, ale měla jít k doktorovi,” míní Janda.

Věra Špinarová však trpěla i úzkostnými stavy. Hlavně před vystoupením. Pokud si například vzala silný prášek proti depresi před tím, než šla na jeviště v Čáslavi a nebylo jí nejlépe, mohlo to i způsobit například infarkt, embolii, což mohlo být příčinou jejího stavu.

„Odzpívala dvě písničky, pak se omluvila, že je jí strašně zle. Odešla do zákulisí a jen řekla: „Volejte záchranku, asi je po mě…,” a zkolabovala.

Nejméně čtvrt hodiny až dvacet minut se lékaři ze sálu i záchranáři snažili ji přivést k životu. To se jim povedlo, ale upadla do kómatu, z kterého se už ani na ARO ve FN Motol neprobrala.

Podle všeho byl mozek nedostatkem kyslíku silně poškozen. A kvůli obstručkní plicní poruše, ale taky kvůli tomu, že byla silná kuřačka, jí selhaly i plíce. Celou dobu byla na umělé plicní ventilaci.

„Kdyby se probudila, bylo by to jenom utrpení. Nikdy už by nefungovala samostatně. Nikdy by nemohla zpívat a už by jenom ležela. A bůhví, jestli by o sobě vůbec věděla…,” dodal její blízký dlouholetý kamarád.

Věra Špinarová si ale do hrobu odnáší i jedno veliké tajemství. Zatímco různí kolegové na ní vzpomínají s láskou a v úctě, jedna zpěvačka si možná bude do konce života cosi vyčítat. Jde o Petru Janů.

„Petra Janů vypráví, jak velké byly kamarádky, jak si rozuměly, ale nejméně rok před smrtí se s ní Věra nestýkala. Nemohla ji ani vidět Hrozně se pohádaly a Věra dokonce řekla, že s touhle paní už nikdy zpívat nebude a nechce. Nevím, co si udělaly…,” dodal člověk z okolí zpěvačky, která odešla tak zbytečně brzo.

Sama Petra Janů se k tomu, co se mezi ní a Špinarovou, s kterou jela dvě velké tour po sobě, stalo, nic neřekla. Zatím se nevyjadřuje a jen zarytě mlčí.

Vstupte do diskuze (19)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslední čtyři roky života rappera Lipa na jeho novém albu Lyrika

21.04.2018 09:31 Praha - Lipo ( Jonáš Červinka) hledá na novém albu Lyrika osobní svobodu a hip hopu dává novou…

Zemřel světoznámý DJ Avicii, bylo mu 28 let

20.04.2018 22:07 Aktualizováno Maskat - V Ománu dnes zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling.…

Zpěvačka Ariana Grande vydala první song od útoku v Manchesteru

20.04.2018 16:45 New York - Americká zpěvačka Ariana Grandeová vydala první song od teroristického útoku, který se…

V Brně poprvé vystoupil Bob Dylan, začal oscarovou filmovou písní

15.04.2018 20:45 Brno - V Brně dnes poprvé vystoupil americký zpěvák Bob Dylan. Koncert začal oscarovou filmovou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama