Česko se loučilo s Věrou Špinarovou. Tisíce lidí stály v několik set metrů dlouhé frontě

Ostrava - Veřejnost se dnes loučí se zpěvačkou Věrou Špinarovou, která náhle zemřela minulou neděli ve věku 65 let. Do smuteční síně krematoria v Ostravě přišly tisíce lidí. Nakonec zůstala otevřená zhruba o hodinu déle, než bylo plánováno. V areálu hřbitova se před ní vinula několik set metrů dlouhá fronta.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Věra Špinarová

Na zpěvačku při odpoledním soukromém obřadu zavzpomínali zpěváci Marie Rottrová a Petr Bende. "Dokonale na ni sedí slova z písničky Arethy Franklinové Natural Woman, kterou tady hráli," řekla Rottrová. Mezi přítomnými byli také zpěváci Lešek Semelka a Heidi Janků a skladatel, zpěvák, textař, hudebník a básník Jaroslav Wykrent. Zazněly písně Janis Joplinové, Vojty Dyka, písničkáře Jaromíra Nohavici a ostravské skupiny Buty.

Smuteční síň krematoria ve Slezské Ostravě měla být původně fanouškům otevřena od 09:00 do 12:00, nakonec se mohli se Špinarovou rozloučit až zhruba do 13:00. Mluvčí Městské policie Ostrava Michal Maršo ČTK řekl, že veřejné části posledního rozloučení se zpěvačkou se účastnilo přibližně 40.000 lidí.

"Je nám to strašně líto. My jsme chodili strašně moc na plesy a ona nám často zpívala na plesech a vůbec měli jsme ji rádi jako ženskou, protože to fakt byla pevná ženská," vzpomínala Ludmila Skipalová. "Udělala pro Ostravu víc než spousta, byť rozených Ostraváků," doplnil její manžel Jan. Pro oba znamenala mezi zpěvačkami absolutní hvězdu. "Kdyby žila v Americe, tak je úplně světová jednička, o tom jsem přesvědčen," řekl Skipal.

Rozloučit se zpěvačkou se přišla i Marie Sepešiová, která se s ní v 18 letech osobně potkala. "Byla skvělý a úžasný člověk. Jako zpěvačka byla nejlepší, ona je prostě symbol všeho. Je to strašná škoda," uvedla Sepešiová.

Jana Lebdušková v minulosti bydlela nedaleko zpěvačky. "Bydlela kousek od nás, než si koupila chalupu. Byla to opravdu jediná zpěvačka u nás. Líbí se mi to, že se necpala nikam do Prahy, jak říkala, že Ostrava není póvl a zůstala jí věrná," řekla Lebdušková.

Se Špinarovou se přijeli rozloučit i motorkáři, kteří připomněli, že milovali hlavně její hit Bílá jawa 250. Rozloučit se přišel i písničkář Jaromír Nohavica, který s novináři ale hovořit nechtěl. "Věrku jsem měl moc rád. Jako skvělou zpěvačku i kamarádku. Je mi to moc líto. Zpívala do posledního dechu," řekl už dříve ČTK.

Rodačka z Pohořelic u Brna byla po celý život spjata s ostravskou hudební scénou. Její památku tady už v týdnu uctily stovky lidí. Největší pietní místo vzniklo na Masarykově náměstí v centru města, ale menší vzpomínková místa jsou například i u nedalekého Baru U Waldemara, kde se setkávají umělci, nebo u budovy Českého rozhlasu Ostrava.

Majitelka nenapodobitelného sytého hlasu, která loni 23. prosince oslavila pětašedesátiny, patřila ke stálicím tuzemské populární hudby. Proslavily ji písně jako Meteor lásky, Bílá jawa 250, Raketou na Mars, Měj mě rád nebo Jednoho dne se vrátíš.

Špinarová zkolabovala ve středu při koncertu v Čáslavi. Nevolno se jí udělalo už po druhé písni. Díky přítomnosti lékařky v sále a rychlému zásahu záchranářů jí byla okamžitě poskytnuta první pomoc a byla převezena letecky do motolské nemocnice.

"Malá vzrůstem, velká hlasem, osobnost, která si dokázala získat snad každého člověka. Obdivovali ji umělci, zástupci kulturní scény, členové společenských elit i dělníci a horníci, k nimž měla obzvlášť vřelý vztah. Milovala ji celá Ostrava, k níž se po celý život hlásila a kterou vždy podporovala, například při kandidatuře na získání titulu Evropské hlavní město kultury 2015," uvedl již dříve primátor Ostravy Tomáš Macura.

Vstupte do diskuze (26)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hudební ceny Billboard ovládl Ed Sheeran, Kelly Clarkson dojala publikum

21.05.2018 07:30 Las Vegas - Britský popový zpěvák Ed Sheeran získal čtyři ceny letošního ročníku hudebních cen…

Nový videoklip kapely Poetika právě teď a "V zrcadle"

19.05.2018 10:40 Před nedávnem server EuroZprávy.cz zveřejnil velmi zajímavý a empatický rozhovor s hudební formací…

Dua Lipa a její mega úspěch? Za pouhé tři roky ji znal celý svět

17.05.2018 15:56 Dua Lipa, dvacetidvouletá zpěvačka albánského původu, je na britských ostrovech velkou senzací. To…

Stouni rozjíždějí další šňůru koncertů po Evropě, v Česku budou 4. července

17.05.2018 07:55 Dublin - Rocková skupina Rolling Stones dnes zahajuje letošní část turné po Evropě, které začalo už…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama