Fléda chystá večer v duchu slovenského ambientu

Brno – Hudební klub Fléda chystá na květen večer v duchu slovenské ambientní hudby. Koncertní verzi nového alba zde představí slovenská skupina Fallgrapp v osmičlenné sestavě s houslovým triem a bicími. Na ně naváže dvojice Himalayan Dalai Lama se skladbami z aktuálního EP Space a desky Lama a večer zakončí slovenský producent Fvlcrvm.

Přidejte svůj názor

Fallgrapp (foto: Katarína Bell)

Brněnský klub Fléda pojede na vlně česko-slovenského ambientu. V jeden květnový večer zde představí oceňovaná slovenská skupina Fallgrapp materiál ze svého nového alba V hmle, ambientní dvojice Himalayan Dalai Lama předvede skladby z aktuálního EP Space a večer zakončí slovenský producent Fvlcvm. Tyto tři projekty spojuje jméno nezávislého slovenského vydavatelství Gergaz, které v poslední době stojí za většinou novinek slovenské elektronické scény.

Pro skupinu Fallgrapp se jedná o vůbec první oficiální turné. Na rozdíl od debutového alba Rieka z roku 2014 totiž aktuální deska V hmle vznikala s vědomím, že bude hrána živě s mnohočlenným ansámblem. Autorem hudby je Jureš Líška, který ve své tvorbě spojuje precizně vystavěné beaty a organičnost živých nástrojů s folklorními prvky slovenské, asijské, jihoamerické nebo africké hudby. Hned úvodní skladba Ougadougo vykazuje inspiraci exotikou.

„Původně jsem chtěl dát jako úvodní skladbu Vietor, ale pak jsem si řekl, že to album hned na začátku osolím a dám tam ty africké rytmy. Aby se tak trochu rozplynulo posluchačovo očekávání a bylo hned jasné, že tohle album je jiné než to debutové,“ prozradil Jureš Líška v rozhovoru pro server Hudba.sk.

Vznikla tak těžko žánrově zařaditelná a originální elektro-akustická deska, která je v porovnání s debutovým albem mnohem živější. Původní kapelu sestavy doplnily bicí a ve dvou skladbách i baskytara. Na albu také hostovala řada hudebníků, například Jimmy Pé, který se podílel na skladbě Session, nebo Juraj Benetin z Korben Dallas.

„Já jsem vokály vždy vnímal spíš jako další hudební nástroj, jako linku, kterou si dokážu vymyslet v rámci nějaké zvukomalebnosti, která s tou hudbou pěkně splyne. Samozřejmě chci, aby lidem i něco dávala,“ vyjadřuje se Líška ke zpěvu a k textům, na nichž se kromě kmenové zpěvačky Nory Ibsenové podílely Dagmar Mišíková a Mirka Ábelová.

Fallgrapp na turné podpoří brněnská dvojice Himalayan Dalai Lama, kterou tvoří Kryštof Matěj a David Novotný. Duo prorazilo deskou Lama v loňském roce, na níž nabídla mix elektronické hudby a živých nástrojů s fúzemi trapu, hip hopu a trip hopu. Díky vítězství v soutěži Radia Wave Czeching mohla dvojice natočit úspěšné EP Space, na němž spolupracovala se smyčcovým kvartetem Kvintesence a Jiřím Hradilem.

img-responsive

Skupina Himalayan Dalai Lama | foto: Fléda

Himalayan Dalai Lama na začátku letošního roku reprezentovali českou elektronickou scénu na jednom z největších show case festivalů na světě Eurosonic Noorderslag. Stali se také součástí projektu Českého rozhlasu Audioport a za sebou mají i úspěšnou tour po střední Evropě a účast na festivalu Colours of Ostrava.

Večer nejnovější elektronické hudby uzavře sólový projekt Fvlcrvm hudebníka, skladatele a producenta elektronické hudby Pišty Královiče. Momentálně nejznámější slovenský producent projekt vytvořil jako vedlejší aktivitu k slovenské math-popové kapele NVMERI. Jeho první EP Notch vyvolalo rozruch na slovenské i zahraniční klubové scéně a Fvlcrvm byl poté pozván na Red Bull Bass Camp v Bratislavě a obdržel cenu Objev roku Radio_Head Awards.

Fvlcrvum ve své tvorbě místí progresivní žánry Jersey Club, Footwork a Bass ovlivněné melodickými varhanními skladbami. Na kompilacích domovského labelu Gergaz pravidelně remixuje své oblíbené skladby a v loňském roce zvítězil v remixové soutěži amerického producenta Machinedruma a firmy Converse s remixem Take Flight.

Koncert Fallgrapp & Himalayan Dalai Lama Tour 2017 se koná 25. května 2017 ve 20 hodin na Flédě v Brně.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Punkoví Bad Breeding vystoupí v pražském klubu Café V lese

28.06.2017 17:30 Praha – Punková kapela Bad Breeding hlasitě ukazuje na nespravedlnost, úděl lidí na okraji a nabízí…

Mark Lanegan Band představí nové album hned dvakrát v České Republice

28.06.2017 17:08 Praha/Brno – Mark Lanegan Band vydal své nové album Gargoyle letos v dubnu a nyní vyráží na turné…

Pražský podzim zpestří dechovka Youngblood Brass Band z New Orleans

28.06.2017 16:45 Praha – Desetičlenná punkově a hiphopově dechová kapela z New Orleans, Youngblood Brass Band,…

The Horrors po předskakování Depeche Mode dorazí do Prahy s novou deskou

28.06.2017 16:22 Praha – The Horrors nedávno předskakovali na turné Depeche Mode a nyní se chystají na vydání nové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama