Skotské sourozenecké duo představí novou desku v pražském Lucerna Music Baru

Praha – Bratři Jim a William Reidovy alias The Jesus and Mary Chain se během pár let od založení stali jednou z nejvlivnějších kapel své éry. Po několika letech nyní skotské duo vydává novou desku a v říjnu ji představí i svým fanouškům v Praze.

Přidejte svůj názor

Koncert, ilustrační foto

The Stooges, The Ramones nebo The Shangri-Las inspirovali bratry Jima a Williama Reidovy ze skotského Lanarkshire. Krátce po založení kapely The Jesus and Mary Chain se zařadili mezi nejvlivnější hudebníky své doby. Průlomový debut Psychocandy vydali v roce 1985, desku však doprovázely kromě tvořivé energie také neustálé spory bratrů.

V roce 1998 jejich bratrské spory vyvrcholili a JAMC se na dlouho odmlčeli. „V té době to bylo takové to staré ‘Už nikdy, za žádnou cenu’,” vzpomíná Jim Reid. “A pak, jak jdou léta, si ani nepamatujete důvody rozpadu vaší kapely. Možná jsme to mohli tehdy vyřešit, ale prostě jsme se unáhlili.”

Po letech k sobě bratři opět našli cestu a odstartovali další spolupráci. V době jejich absence na hudební scéně se objevily desítky kapel, které JAMC imitovaly. Jejich píseň Just Like Honey také použila Sofia Coppola ve filmu Ztraceno v překladu. Festival Coachella je opakovaně žádal o vystoupení.

V roce 2007 se tedy JAMC konečně vrátili na koncertní pódia za doprovodu speciálního hosta – nikoho menšího než hvězdy výše zmíněného filmu, Scartlett Johansson. Proběhlo turné Psychocandy, ale na novou desku fanoušci stále čekali. Bratři se totiž opět nedokázali domluvit na nahrávání.

„Začali jsme se – věříte tomu? – trochu víc poslouchat. Válečná sekyra byla už pár let zakopaná a překvapením pro všechny bylo to, že jsme si ve studiu nevjížděli do vlasů,” komentuje Jim zlomový okamžik, kdy se konečně vše změnilo.

Práce na albu Damage and Joy začaly v záři 2015 a k sourozencům se přidal také producent Youth, který na albu hraje na baskytaru. V listopadu 2016 zveřejnil manažer Alan McGee zprávu o novém albu, kterému předcházela skladba Amputation.

Nové album Damage and Joy představí The Jesus and Mary Chain i v Praze. „Na téhle desce je nejvíc zajímavé to, co zní z reproduktorů. Udělat dobrou desku ve dvaceti dvou letech je úspěch, ale když je vám padesát a něco jako nám, je to takový malý zázrak.”

Koncert The Jesus and Mary Chain se koná 13. října 2017Lucerna Music Baru v Praze. Vstupenky za 890 Kč + poplatky budou dostupné od 24. dubna v 10:00 na webu a pokladně Lucerna Music Baru, v sítích GoOut.cz, Ticketpro a Ticketportal a poté na místě v den koncertu za 1 000 Kč.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mňága a Žďorp přivezou do Brna nový zpěvník

20.03.2018 12:33 Brno - Valašská skupina Mňága a Žďorp loni oslavila třicet let na scéně. Nezaměnitelný hudební styl…

V dubnu se do České republiky vrátí jeden z nejlepších crossover pianistů…

17.03.2018 16:54 Praha - "V Čechách hraji rád, je zde skvělé publikum," těší se k nám jeden z nejuznávanějších…

Náhle zemřel hudební skladatel Otomar Kvěch

17.03.2018 15:06 Praha - V pátek 16. března náhle zemřel hudební skladatel a pedagog Otomar Kvěch, bylo mu 67 let.…

Elektronický čaroděj Siriusmo se vrací na pódia. Na festivalu Echoes…

15.03.2018 16:34 Brno - Hlavní hvězdou dubnového dějství festivalu Echoes v brněnském klubu Fléda bude svérázný…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama