Vladimír a Adam Mišíkovi spolu poprvé nahráli duet. Podívejte se na klip

Praha - Vladimír a Adam Mišíkovi poprvé společně nahráli duet - pro komedii Bajkeři režiséra Martina Koppa, kde se Adam objeví v hlavní roli. Není to nic menšího než legendární Variace na renesanční téma.

Přidejte svůj názor

Vladimír a Adam Mišíkovi nahráli duet pro film Bajkeři

Pro komedii Bajkeři režiséra Martina Koppa podle scénáře Petra Kolečka vzniklo jeho velké hudební překvapení. Herec a zpěvák Adam Mišík poprvé natočil duet se svým otcem Vladimírem. A není to nic menšího než nejslavnější Mišíkova skladba Variace na renesanční téma. Píšeň se tak dočkala nové verze, kterou doprovází i nový videoklip. Na ten se můžete podívat zde:

Slavná skladba vznikla v sedmdesátých letech a přežila nejen období komunistické diktatury. Autorem textu je předčasně zesnulý básník Václav Hrabě pravděodobně již v první polovině šedesátých let pro později ztracenou hru Královna Margot.

Báseň Variace na renesanční téma se naštěstí dochovala - jedna verze byla údajně naťukaná na rubu krabičky od cigaret. Vladimír Mišík později hledal repertoár provystupování pouze s kytarou a vzpomněl si na poezii Václavě Hrabětě. Tehdy se báseň dočkala zhudebnění.

Jak připomínal Josef Rauvolf v pořadu Ro©k v poezii, poprvé skladba v podobě, jakou ji známe dnes, zazněla na koncertě v brněnské koleji na Purkyňkách a v květnu 1977 v rámci pražských Jazzových dnů v Lucerně. Z písničky se stal hit, a tak ji kapela ETC natočila na své album z roku  1979, nazvané 2. Na otázku, proč se právě z této skladby stala legenda, odpovídal Vladimír Mišík do pořadu: „Kdybych věděl, čím to je, tak budu vymýšlet jenom takové,“  říká Vladimír Mišík. 

„To se nějak člověk strefí do nějakého generačního rozpoložení. Zasáhlo to citovost určitého věku, je tam touha po velkém citu. Je v ní láska. Kromě toho, mollová stupnice je dojímavá. U některých Hraběho textů mi okamžitě naskakuje hudební představa, něco evokují, provokují a inspirují k hudebnímu podání. Takže mi Hrabě hodně usnadnil práci.“

Pod novým aranžmá Variace na renesanční téma je podepsán skladatel Jan. P. Muchow: „Když producent navrhl připravit pro film novou verzi Variace na renesanční téma, tak jsem se mu to snažil rozmluvit. Je to skladba, která patří do pomyslného zlatého fondu české populární hudby. A jedna z mála, která není coververze, ale českých autorů. Připomínal jsem vlastnost českého vkusu, kdy v anketě popularity 40 let vítězí stejný interpret a každé Vánoce televizní divák vyžaduje Mrazíka. Ambice do tohoto konzervativního prostředí připravovat novou verzi skladby, kterou všichni milují a nikdo není zvědav na jinou než originální verzi Vladimíra Mišíka, je víceméně umělecká sebevražda. Byla to samozřejmě ale zároveň i výzva.“

Honza Muchow souhlasil pod podmínkou, že vše bude konzultováno s Vladimírem Mišíkem a všichni budou souhlasit s ideou, skladbu připravit jako duet Adama a Vladimíra. „Hudebně jsem v nové verzi nechtěl dělat žádnou revoluci, ale snažil jsem se aranžmá skladby připravit tak, aby bylo přirozené jak Vladimírovi, tak Adamovi.“

Adam Mišík nejprve také váhal. „Upřímně řečeno, na začátku se mi do toho moc nechtělo, ale nakonec jsem se nechal přesvědčit, a vyšlo to moc hezky a jsem za to rád,“ říká Adam Mišík. „Já se takových věcí docela bojím, a navíc jsme s tátou nikdy nic společně nenahrávali a ani příliš společně nevystupovali, ale nakonec jsme si řekli: proč ne. Byl to moc hezkej moment, být s tátou ve studiu.“

Komedie Bajkeři vstoupí do kin 19. října. Kromě Adama Mišíka uvidíme v hlavních rolích Hanu Vagnerovou, Jana Komínka, Vojtu Machutu, Celeste Buckingham, Pavla Nečase, Tomáše Matonohu, Vandu Hybnerovou, Michala Suchánka, Štěpánku Fingerhutovou, Esther Lubadiku a Julii Šurkovou.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel swingový zpěvák Richard Adam, jeho největším hitem byla Tina Marie

14.10.2017 19:43 Praha - Ve věku 86 let dnes zemřel zpěvák Richard Adam, který patřil k hvězdám českého swingu…

PKF – Prague Philharmonie připravuje virtuózní koncerty Paganiniho…

14.10.2017 15:53 Praha – Donátorská koncertní řada PKF – Prague Philharmonia vstupuje do své podzimní části. Do…

Gott převzal za celoživotní dílo německou mediální cenu

13.10.2017 21:56 Lipsko - Zpěvák Karel Gott dnes večer v Lipsku převzal významnou německou mediální cenu Zlatá…

Dan Bárta a Tonya Graves zazpívají na Strunách podzimu

12.10.2017 18:37 Praha – Festival Struny podzimu začne již příští týden, pořadatelé si ale nechali jedno hudební…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama