Klasika, swing i filmové melodie s Filharmonií Brno. Festival Špilberk je v plném proudu

Brno - Letos se koná již osmnáctý roník Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk. Během sedmi letních večerů zaplňuje nádvoří Špilberku Filharmonie Brno. Na své si přijdou milovníci symfonické hudby, ale i fanoušci opery, sborů, swingu či filmové hudby.

Přidejte svůj názor

Filharmonie Brno

Během sedmi srpnových večerů zaplní Velké nádvoří hradu Špilberk Filharmonie Brno. Letos se totiž koná již osmnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk. Pestrá nabídka potěší nejen milovníky symfonické hudby, ale také příznivce operních árií, mužských sborů a recitací, swingu nebo filmové hudby.

Uplynulé koncerty již potěšili obdivovatele bel canta. Výběr z árií slavných mistrů Rossiniho, Verdiho, Donizettiho a Belliniho v podání jedné z našich nejúspěšnějších sopranistek, Simony Šaturové, proběhl jako úvodní večer festivalu. Druhý koncert nabídl odlehčený symfonický Saint-Saënsův První violoncellový koncert s německým sólistou Troelsem Svanem a dále díla Mozarta, Kodályho a Brahmse.

Již tento týden nás čeká Spielberg na Špilberku. Pod taktovkou Caspara Richtera, spoluzakladatele festivalu, filharmonie rozezní známé filmové a muzikálové melodie. S orchestrem mezzosopranistka Isabel Dörfer a pěvecký sbor Ars Brunensis.

Vedle brněnských filharmoniků, kterým patří výše uvedené tři večery, se minulý týden představil i populární Rozhlasový Big Band Gustava Broma se swingovými skladbami. Jako hosté vystoupily černošská zpěvačka Betty Semper a česká zpěvačka a muzikálová herečka, držitelka Thálie 2010, Dasha. Mladí brněnští symfonikové pod taktovkou Gabriely Tardonové uvedli působivou Šostakovičovu Třináctou symfonii „Babí Jar“. Ta byla na programu společně s Kabeláčovou Židovskou modlitbou pro baryton, recitaci a mužský sbor a se skladbou „Hoj“, první ze Šesti mužských sborů na slova Jiřího Wolkra. 

„Osobně se velmi těším na Simonou Šaturovou s talentovaným, u nás ne moc známým dirigentem Lukaszem Borowiczem. Moc příjemný bude i odlehčený večer Uherské tance s krásnými melodiemi. A samozřejmě nemohu pominout legendární Big Band Gustava Broma,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová v tiskové zprávě.

Zavedené kinokoncerty, ke kterým se Filharmonie Brno inspirovala ve Vídni, zprostředkují atmosféru hvězdně obsazených koncertů v Schönbrunnu a Paříži. Na nádvoří hradu Špilberk tak „zavítají“ Vídeňští filharmonikové pod vedením Semjona Byčkova a světoví pěvečtí sólisté (například Dessay, Netrebko, Pereťatko, Garanča) se slavnými operními a koncertními díly, která zazněla pod pařížskou Eiffelovkou. Pařížský koncert bývá zakončen velkolepým slavnostním ohňostrojem, který se rozzáří nad francouzskou metropolí.

Mezinárodní hudební festival Špilberk:

13. 8. SIMONA ŠATUROVÁ: BEL CANTO - slavné árie a předehry z oper
16. 8. BIG BAND GUSTAVA BROMA - Hosté Anne Betty Semper a Dasha
18. 8. UHERSKÉ TANCE: Mozart – Saint-Saëns – Kodály – Brahms
23. 8. BABÍ JAR: Kabeláč – Šostakovič
25. 8. SPIELBERG NA ŠPILBERKU: hudba ze slavných filmů a muzikálů
14. a 21. 8. KINOKONCERTY: Paříž 2014 a Vídeň 2016

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hudební ceny Billboard ovládl Ed Sheeran, Kelly Clarkson dojala publikum

21.05.2018 07:30 Las Vegas - Britský popový zpěvák Ed Sheeran získal čtyři ceny letošního ročníku hudebních cen…

Nový videoklip kapely Poetika právě teď a "V zrcadle"

19.05.2018 10:40 Před nedávnem server EuroZprávy.cz zveřejnil velmi zajímavý a empatický rozhovor s hudební formací…

Dua Lipa a její mega úspěch? Za pouhé tři roky ji znal celý svět

17.05.2018 15:56 Dua Lipa, dvacetidvouletá zpěvačka albánského původu, je na britských ostrovech velkou senzací. To…

Stouni rozjíždějí další šňůru koncertů po Evropě, v Česku budou 4. července

17.05.2018 07:55 Dublin - Rocková skupina Rolling Stones dnes zahajuje letošní část turné po Evropě, které začalo už…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama