Verdiho opera Otello se opět vrátí na jeviště Státní opery Praha

Praha (PRAŽSKÉ JARO) - Znovuobnovenou premiéru Verdiho opery Otello v režii Dominika Neunera uvedla ve čtvrtek Státní opera Praha. Největší potlesk sklidil host Státní opery Praha, turecký tenorista v roli Otella Efe K?şlal?.

Přidejte svůj názor

Do hlediště krátce před 19. hodinou usedla kromě zahraničních hostů například i první dáma České republiky Livie Klausová či tanečník a choreograf Vlastimil Harapes. Než zazněly první tóny Verdiho Otella, sál se absolutně naplnil. Diváci si během čtyř dějství nejvíce oblíbili Efe K?şlal?ho v roli Otella, který se musel při závěrečném potlesku na pódium několikrát vracet.

"Velmi se mi líbilo, že scéna byla postavena velmi jednoduše a vkusně a neodlákala tak oko diváka od skvělých hereckých výkonů," sdělila agentuře Mediafax jedna z divaček. V novém nastudování Otella si scénograf Vladimír Nývlt vystačil pouze s malým množstvím kulis, které vkusně propojil s projekcí, která dotváří pozadí celé scény.

V titulních rolích se představili Christina Vasilevová v roli Desdemony, Otella ztvárnil Efe K?şlal?, Ivan Kusnjer si zahrál Jaga, Václav Sibera ztvárnil Cassia, v roli Emilie se objevila Galia Ibragimová a Lubomír Havlák ztvárnil roli Roderiga. Otello je nastudován v italštině s českými a anglickými titulky.

Orchestr Státní opery Praha hrál pod taktovkou dirigenta Heika Mathiase Förstera z Německa, který v Praze hostuje.

Verdiho opera Otello o čtyřech dějstvích vznikla na motivy Shakespearovy hry Othello. Libreto napsal italský umělec Arrigo Boito a světová premiéra se konala 5. února roku 1887 v divadle Teatro alla Scala v italském Miláně. Tehdy se v titulních rolích objevili francouzský barytonista Victor Maurel a italský tenorista Francesko Tamagna.

V budově Státní opery Praha byl Otello poprvé uveden 20. prosince 1911. Nově nastudován byl roku 1924 Alexandrem Zemlinským, dále pak roku 1928, 1932 a naposledy ho nastudoval v roce 1991 Dominik Neuner.

Hudební skladatel Giuseppe Fortunino Francesco Verdi se narodil 10. října roku 1813 v Itálii. Jeho otec Carlo Verdi byl venkovský hokynář a hostinský, matka Luisa pracovala jako přadlena. Již v dětství se Verdi naučil hrát na varhany a základní vzdělání získal v jezuitské škole v Bussetu. Výrazného hudebního talentu chlapce si všiml obchodník Antonio Barezzi, který se stal Verdiho prvním mecenášem. Základy hry na hudební nástroje a kompozice dal Verdimu Ferdinando Provesi ve společnosti Socieetá filharmonica. Verdiho první operu Oberto, conte di San Bonifacio uvedlo roku 1839 divadlo Teatro alla Scala. Mezi Verdiho mistrovská díla patří opera Nabucco, Johanka z Arku, Loupežníci, Korzár, La traviata, Aida, Rigoletto či Macbeth.

Témata: Pražské jaro
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Robbie Williams do Prahy přiveze nový hit "Party Like a Russian"

16.08.2017 13:36 Praha - 19. srpna vystoupí v Praze britský zpěvák Robbie Williams. Zazní i nová skladba Party Like…

The Horrors představili nový singl. Euforickou píseň zahrají i v Praze

14.08.2017 14:46 Praha – The Horrors představili nový singl Something To Remember Me By z nového alba V, které má…

Holandská skupina My Baby se letos vrátí do Prahy už podruhé

14.08.2017 14:40 Praha – Cato van Dyke, její bratr Joost van Dyke a novozélandský kytarista Daniel Johnston byli…

Politici na Česko kašlou? Landa zhodnotil uprchlickou krizi i zákon o…

13.08.2017 22:04 Aktualizováno Hudební ikona Daniel Landa svými výroky a prohlášením, že je čaroděj Žito, vzbudil u mnohých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama