Na Žofíně je vše připraveno na poslední rozloučení s Waldemarem Matuškou

Praha - Sál v pražském paláci Žofín, ve kterém bude dnes probíhat rozloučení se zpěvákem Waldemarem Matuškou, je připraven. Na místě je už i věnec od prezidenta Václava Klause.

Přidejte svůj názor

Pohřeb Waldemara Matušky

Zhruba ve čtvrt na devět dopoledne na místo dorazila vdova po Matuškovi Olga a syn Waldemar spolu s Helenou Vondráčkovou.

Na místě jsou už i členové skupiny K.T.O. s manželkami, dále Yvonne Přenosilová, Juraj Jakubisko, Karel Štědrý, Zdeněk Rytíř i Milan Drobný. Sál se postupně zaplňuje dalšími smutečnimi hosty. Helena Vondráčková v České televizi zavzpomínala na Matušku: "Poprvé jsme se s ním viděla v roce 1964 na Libereckých výstavních trzích. Poprvé jsem zpívala se slavnou osobností a tou byl Waldemar Matuška. Byl ke mě ohleduplný a držel mě za ruku. Trému jsme tehdy měla, ale on byl pro mě oporou."

Smuteční hosté se postupně klaní před šedou rakví, po jejíž pravé straně je umístěn Matuškův černý klobouk. Na rakvi leží věnec s velkými bílými květy od rodiny, kolem je dalších asi 13 věnců. Rozloučit se se zpěvákem už přišli i Karel Gott, Dagmar Patrasová a Felix Slováček, Janis Sidovský, Petr Janda s manželkou Alicí, Josef Laufer, Ivan Mládek, Pavlína Filipovská a další osobnosti.

Na smuteční obřad na Žofín už přišel i prezident Václav Klaus i primátor Pavel Bém. Obřad je naplánován na desátou hodinu dopoledne. "Vše probíhá podle plánu, dokonce s mírným předstihem," řekl Mediafaxu Martin Michal, manžel Heleny Vondráčkové a organizátor rozloučení s Matuškou, kterého jeho agentura zastupovala.

Sál zdobí věnce a květiny, na pódiu visí tři černobílé fotografie Waldemara Matušky.

Mírné komplikace pořadatelům způsobila pošta, protože se nepodařilo doručit všechny pozvánky. Michal ale dodal, že pozvané hosty bude ostraha vpouštět podle seznamu u vchodu.

Rozloučení se zesnulým zpěvákem bude rozděleno do dvou částí. Úvodního programu se mohou zúčastnit pouze Matuškovi příbuzní a pozvaní hosté. Svou účast na obřadu potvrdil vedle prezidenta i pražský primátor Pavel Bém. Mezi 750 pozvanými osobnostmi nebudou chybět ani Matuškovi kolegové z kulturní scény včetně Karla Gotta a Heleny Vondráčkové. Hudební doprovod obstará skupina K.T.O., s níž Matuška v 70. letech spolupracoval. Úvodní proslov přednese prezident Herecké asociace Václav Postránecký, vystřídá ho Helena Vondráčková, Karel Gott, Jiří Suchý a Matuškův syn Waldemar.

Veřejnost se bude moci s Matuškou rozloučit od 12 hodin za doprovodu jeho největších hitů, jejichž výběr sestavila zpěvákova manželka Olga. Pořadatelé očekávají, že dorazí až 10 000 lidí.

Ostatky Waldemara Matušky budou po obřadu zpopelněny a uloženy na hřbitově na pražském Vyšehradě.

Waldemar Matuška zemřel 30. května na Floridě ve Spojených státech amerických. Příčinou smrti dlouhodobě nemocného šestasedmdesátiletého zpěváka byl zápal plic a následné selhání srdce.

Matuška byl jedním z nejpopulárnějších československých zpěváků 60. a 70. let. V roce 1960 nahrál svou první píseň Suvenýr a poté se stal zpěvákem a hercem divadla Semafor. O 16 let později se Matuška oženil se zpěvačkou Olgou Blechovou, s níž v roce 1986 emigroval do Spojených států amerických.

Mezi jeho nejznámější písně patří Tereza, Jó třešně zrály, Růže z Texasu, Slavíci z Madridu, Sbohem, lásko, Písnička pro Zuzanu, Mám malý stan, Jen se přiznej, že ti scházím či Když jdou na mužskýho léta. S Evou Pilarovou nazpíval duet Ach, ta láska nebeská. Helena Vondráčková jej doprovodila v písni To se nikdo nedoví.

Waldemar Matuška se vedle pěvecké kariéry dokázal výrazně prosadit také ve filmu. Své nejvýznamnější role ztvárnil v muzikálech Kdyby tisíc klarinetů, Limonádový Joe, Noc na Karlštejně nebo Trhák.

Zpěvák se narodil 2. července 1932 ve slovenských Košicích, dětství však strávil převážně v Praze.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bojkot Wagnerovy hudby? V Izraeli se uskuteční velmi neobvyklá dražba

24.04.2018 13:44 Aktualizováno Jeruzalém - V Izraeli se bude příští týden dražit dopis skladatele Richarda Wagnera, jehož dílo si…

Poslední čtyři roky života rappera Lipa na jeho novém albu Lyrika

21.04.2018 09:31 Praha - Lipo ( Jonáš Červinka) hledá na novém albu Lyrika osobní svobodu a hip hopu dává novou…

Zemřel světoznámý DJ Avicii, bylo mu 28 let

20.04.2018 22:07 Aktualizováno Maskat - V Ománu dnes zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling.…

Zpěvačka Ariana Grande vydala první song od útoku v Manchesteru

20.04.2018 16:45 New York - Americká zpěvačka Ariana Grandeová vydala první song od teroristického útoku, který se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama