Na Žofíně proběhlo poslední rozloučení s Waldemarem Matuškou

Aktualizujeme (Praha) - Na pražském Žofíně byl ve čtvrtek v 10 hodin zahájen pohřeb zpěváka Waldemara Matušky. Smuteční obřad navštívily stovky pozvaných hostů, mezi nimi i představitelé domácí kulturní a politické scény.

Přidejte svůj názor

Pohřeb Waldemara Matušky

"Milý Waldemare, rozhodnutí tvých nejbližších umístit tvé pozůstatky v rodné vlasti považuji za šťastné," zahájil oficiální rozloučení se zpěvákem Václav Postránecký.

Po projevu Postráneckého vystoupila Helena Vondráčková, která se s Matuškou rozloučila se slovy: "Waldo, moje loučení s tebou nebude dlouhé, ale upřímné. Tvoje publikum tě milovalo pro lidství a přirozenost s jakou jsi vystupoval. Proto, jak rád a s lehkostí jsi přinášel radost a pohodu. Zbožňovali tvůj nezaměnitelný hlas a tvé písně, z nichž většina zlidověla. Měli tě rádi a vážili si tě, protože jsi byl jedním z nich. Byl jsi báječný člověk, který měl rád život a lidi. Člověk, se kterým byla vždycky radost se sejít, popovídat si a spolupracovat," řekla Vondráčková.

"Drahý Waldemare, je toho tolik, co jsem ti chtěl říct a chystal jsem se to dopověděť, jak jsme si slíbili, že společně oslavíme ty naše narozeninové sedmičky. Tak jako já jsem nedopověděl, co jsem ti chtěl říci, tak ty jsi nedozpíval svoji píseň," prohlásil dojatý Gott.

"Táta mě vychovával příkladem. Vždy si budu pamatovat, jak hezky se choval k mamince," zahájil svůj projev syn Matušky Waldemar. Zavzpomínal také, jak ho otec už od pěti let seznamoval s folklorem různých kultur.

Několika písněmi se s Matuškou rozloučila skupina K.T.O. "Poprosil bych Olinku, aby za námi přišla na jeviště a zazpívala písničku Aby nás Pán Bůh miloval," řekl frontman kapely. Poté zazněly skladby Tálinskej ryblík a se slzami v očích Olina zpívala skladbu Sbohem, lásko. Dojetí neskrýval ani prezident Václav Klaus, Jiřina Bohdalová, Karel Gott, Helena Vondráčková, Marta Kubišová a další pozvaní hosté.

Jedním z prvních kondolujících byl prezident Klaus, Gott s manželkou Ivanou, Václav Postránecký, Helena Vondráčková s manželem Martinem Michalem či Jiří Suchý. Kondolence probíhaly za doprovodu Matuškových největších hitů.

Oficiální části smutečního obřadu se zúčastnilo přibližně 750 pozvaných hostů. V první řadě usedli vdova Olga Matušková, syn Waldemar i první zpěvákův syn Miroslav, prezident Václav Klaus, primátor Pavel Bém, či zpěváci Helena Vondráčková a Karel Gott. "S Waldou jsem se viděl naposledy před třičtvrtě rokem. Byl pro mě fenoménem. Jeho místo v české hudbě je nezaměnitelné," řekl agentuře Mediafax prezident Klaus.

Široká veřejnost se loučí se zesnulým zpěvákem od 12 hodin. Na místě je v současné době už zhruba 1 500 lidí, někteří z nich vydrželi v sále i hodinu a půl. Další návštěvníci ještě stále přicházejí. Poslední rozloučení s Matuškou potrvá minimálně do 20 hodin. V případě zájmu ale možná i déle. A zájem je skutečně obrovský. Jedna z fanynek se dokonce dožadovala ochranky, aby mohla Matuškovo tělo vidět.

Fronty už dosáhly takové délky, že lidé musejí čekat i několik desítek minut. Podle informací ochranky komplikují totiž situaci tím, že se v sále u rakve zdržují příliš dlouho a neuvolní tak místo dalším návštěvníkům.

Ostatky Waldemara Matušky budou po obřadu zpopelněny a v pátek uloženy na hřbitově na pražském Vyšehradě.

Waldemar Matuška zemřel 30. května na Floridě ve Spojených státech amerických. Příčinou smrti dlouhodobě nemocného šestasedmdesátiletého zpěváka byl zápal plic a následné selhání srdce.

Zpěvák Waldemar Matuška se narodil 2. července roku 1932 v Košicích na Slovensku. Dětství však strávil převážně v Praze. Byl jedním z nejpopulárnějších československých zpěváků 60. a 70. let. V roce 1960 nahrál svou první píseň Suvenýr a poté získal angažmá v divadle Semafor. O 16 let později se Matuška oženil se zpěvačkou Olgou Blechovou, s níž v roce 1986 emigroval do Spojených států amerických.

Matuška se vedle pěvecké kariéry dokázal výrazně prosadit také ve filmu. Své nejvýznamnější role ztvárnil v muzikálech Kdyby tisíc klarinetů, Limonádový Joe, Noc na Karlštejně nebo Trhák.

 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel americký zpěvák a herec Cassidy

22.11.2017 11:04 Fort Lauderdale (USA) - Ve věku 67 let zemřel v úterý americký zpěvák a herec David Cassidy.

Je dnešní doba plná kritiky? Nikdy jsme nedělali nic, co bychom sami…

22.11.2017 09:24 Kapela Škwor vydala na podzim své nové album Uzavřenej kruh, které je označováno jako poněkud…

Z Chinaski odcházejí čtyři členové. Uděláme kapelu jinak, avizuje Malátný

20.11.2017 12:16 Aktualizováno Praha - Skupinu Chinaski opouštějí trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán Škoch, baskytarista…

Zpěvák Bruno Mars válcuje kolegy, zcela ovládl udílení American Music…

20.11.2017 11:55 Los Angeles - Udělování American Music Awards, které se rozdávají podle internetového hlasování…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama