Zpěvák Karel Gott oslaví v úterý 70. narozeniny

Praha - Zpěvák Karel Gott oslaví v úterý 14. července své 70. narozeniny. Gott patří mezi hvězdy české pop music, je několikanásobným držitelem cen Zlatý a Český slavík a proslavil se i v zahraničí.

Přidejte svůj názor

Karel Gott slaví 70. narozeniny

Jeden z nejpopulárnějších českých zpěváků, Karel Gott, se narodil 14. července roku 1939 v Plzni. Přestože je vyučený elektromontér, od mládí vystupoval jako amatérský zpěvák a účastnil se různých pěveckých soutěží. V roce 1958 získal první místo v soutěži amatérských zpěváků a od té doby se začal zpěvu věnovat profesionálně.

Na začátku kariéry působil v divadlech Semafor a Apollo a poté odjel na sedmiměsíční angažmá do Ameriky. Po návratu začal spolupracovat se skladatelem Karlem Svobodou, který pro Gotta napsal mnoho hitů.

Mezi jeho vůbec nejúspěšnější skladby patří z 60. let Lady Carneval, Láska bláznivá, Trezor, Den je krásný, Oči sněhem zaváté, C´est la vie. Ze 70. let si jeho fanoušci zamilovali hity Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš?, Paganini, Kávu si osladím, Je jaká je či Jdi za štěstím. V 80. letech zaznamenal velký úspěch se skladbami Včelka Mája, Čau lásko, Když milenky pláčou, Zvonky štěstí, Lásko má, Zůstanu svůj a Muzika. Z pozdější tvorby si lidé oblíbili písně Když muž se ženou snídá, Kakaová, Pretty Woman, Co sudičky přály nám, Pokaždé, Jako James Bond a Být stále mlád.

Během bohaté kariéry se jeho sláva nešířila jen v České republice, ale také v zahraničí. Zaznamenal úspěchy v USA, Kanadě, východní i západní Evropě. Velmi populární je například v Německu, mimo jiné díky kreslenému seriálu Včelka Mája, ke kterému nazpíval titulní píseň. V zahraničí má Karel Gott přezdívku Zlatý hlas z Prahy.

Gott je držitelem řady ocenění. Kromě titulů "národní umělec" a "zasloužilý umělec" je čtrnáctinásobným vítězem ankety Týtý a šestkrát se stal i absolutním vítězem v kategorii nejoblíbenější osobnost televizní obrazovky. Dále byl oceněn Zlatým klíčem na mezinárodním festivalu Intervize v Karlových Varech, Zlatého mikrofonu, kterým byl oceněn ve Stuttgartu a je držitelem 34 Zlatých a Českých slavíků.

Kromě zpěvu si Karel Gott také zahrál v několika filmech. Z těch nejznámějších jmenujme Limonádový Joe aneb Koňská opera, Kdyby tisíc klarinetů, Slasti Otce vlasti, Romance za korunu a v roce 2001 si zahrál i v pohádce Zdeňka Trošky Z pekla štěstí. Gott má čtyři dcery. Dominiku s Antonií Zacpalovou, Lucii s Ivetou Kolářovou, Charlotte Ellu a Nellu Sofii s Ivanou Macháčkovou, která se jako jediná 7. ledna 2008 stala jeho manželkou.

Témata: Karel Gott
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Punkoví Bad Breeding vystoupí v pražském klubu Café V lese

28.06.2017 17:30 Praha – Punková kapela Bad Breeding hlasitě ukazuje na nespravedlnost, úděl lidí na okraji a nabízí…

Mark Lanegan Band představí nové album hned dvakrát v České Republice

28.06.2017 17:08 Praha/Brno – Mark Lanegan Band vydal své nové album Gargoyle letos v dubnu a nyní vyráží na turné…

Pražský podzim zpestří dechovka Youngblood Brass Band z New Orleans

28.06.2017 16:45 Praha – Desetičlenná punkově a hiphopově dechová kapela z New Orleans, Youngblood Brass Band,…

The Horrors po předskakování Depeche Mode dorazí do Prahy s novou deskou

28.06.2017 16:22 Praha – The Horrors nedávno předskakovali na turné Depeche Mode a nyní se chystají na vydání nové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama