Zpěvák Karel Gott oslaví v úterý 70. narozeniny

Praha - Zpěvák Karel Gott oslaví v úterý 14. července své 70. narozeniny. Gott patří mezi hvězdy české pop music, je několikanásobným držitelem cen Zlatý a Český slavík a proslavil se i v zahraničí.

Přidejte svůj názor

Karel Gott slaví 70. narozeniny

Jeden z nejpopulárnějších českých zpěváků, Karel Gott, se narodil 14. července roku 1939 v Plzni. Přestože je vyučený elektromontér, od mládí vystupoval jako amatérský zpěvák a účastnil se různých pěveckých soutěží. V roce 1958 získal první místo v soutěži amatérských zpěváků a od té doby se začal zpěvu věnovat profesionálně.

Na začátku kariéry působil v divadlech Semafor a Apollo a poté odjel na sedmiměsíční angažmá do Ameriky. Po návratu začal spolupracovat se skladatelem Karlem Svobodou, který pro Gotta napsal mnoho hitů.

Mezi jeho vůbec nejúspěšnější skladby patří z 60. let Lady Carneval, Láska bláznivá, Trezor, Den je krásný, Oči sněhem zaváté, C´est la vie. Ze 70. let si jeho fanoušci zamilovali hity Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš?, Paganini, Kávu si osladím, Je jaká je či Jdi za štěstím. V 80. letech zaznamenal velký úspěch se skladbami Včelka Mája, Čau lásko, Když milenky pláčou, Zvonky štěstí, Lásko má, Zůstanu svůj a Muzika. Z pozdější tvorby si lidé oblíbili písně Když muž se ženou snídá, Kakaová, Pretty Woman, Co sudičky přály nám, Pokaždé, Jako James Bond a Být stále mlád.

Během bohaté kariéry se jeho sláva nešířila jen v České republice, ale také v zahraničí. Zaznamenal úspěchy v USA, Kanadě, východní i západní Evropě. Velmi populární je například v Německu, mimo jiné díky kreslenému seriálu Včelka Mája, ke kterému nazpíval titulní píseň. V zahraničí má Karel Gott přezdívku Zlatý hlas z Prahy.

Gott je držitelem řady ocenění. Kromě titulů "národní umělec" a "zasloužilý umělec" je čtrnáctinásobným vítězem ankety Týtý a šestkrát se stal i absolutním vítězem v kategorii nejoblíbenější osobnost televizní obrazovky. Dále byl oceněn Zlatým klíčem na mezinárodním festivalu Intervize v Karlových Varech, Zlatého mikrofonu, kterým byl oceněn ve Stuttgartu a je držitelem 34 Zlatých a Českých slavíků.

Kromě zpěvu si Karel Gott také zahrál v několika filmech. Z těch nejznámějších jmenujme Limonádový Joe aneb Koňská opera, Kdyby tisíc klarinetů, Slasti Otce vlasti, Romance za korunu a v roce 2001 si zahrál i v pohádce Zdeňka Trošky Z pekla štěstí. Gott má čtyři dcery. Dominiku s Antonií Zacpalovou, Lucii s Ivetou Kolářovou, Charlotte Ellu a Nellu Sofii s Ivanou Macháčkovou, která se jako jediná 7. ledna 2008 stala jeho manželkou.

Témata: Karel Gott
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bojkot Wagnerovy hudby? V Izraeli se uskuteční velmi neobvyklá dražba

24.04.2018 13:44 Aktualizováno Jeruzalém - V Izraeli se bude příští týden dražit dopis skladatele Richarda Wagnera, jehož dílo si…

Poslední čtyři roky života rappera Lipa na jeho novém albu Lyrika

21.04.2018 09:31 Praha - Lipo ( Jonáš Červinka) hledá na novém albu Lyrika osobní svobodu a hip hopu dává novou…

Zemřel světoznámý DJ Avicii, bylo mu 28 let

20.04.2018 22:07 Aktualizováno Maskat - V Ománu dnes zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling.…

Zpěvačka Ariana Grande vydala první song od útoku v Manchesteru

20.04.2018 16:45 New York - Americká zpěvačka Ariana Grandeová vydala první song od teroristického útoku, který se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama