STASI se zajímala o Michaela Jacksona

Berlín - Nedávno zesnulý "král popu" Michael Jackson se v osmdesátých letech dostal do hledáčku tajné východoněmecké policie Stasi. Důvodem byl koncert konaný 19. června 1988 před Brandenburskou bránou v západní části Berlína.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Mladí východní Němci chtěli přijít ke zdi, aby si koncert také poslechli. Stasi se obávala možných výtržností a připravila plán, aby jejich shromáždění u zdi zabránila. Pravý koncert měl být přenášen s dvou minutovým zpožděním na plátno umístěném na stadionu ve Východním Berlíně. Pokud by došlo k provokaci, měla Stasi připravenou náhradní videokazetu s jiným Jacksonovým koncertem.

Německý deník Bild píše o zápisu tajné policie ze 4. května téhož roku, který na výtržnosti upozorňoval. Informaci o zápisu v aktech tajné policie v úterý zveřejnil úřad spravující dokumentaci bývalé Stasi.

Plánovaná opatření nakonec tajná policie neuskutečnila a dav Jacksonových fanoušků, který se u zdi ve Východním Berlíně sešel, brutálně rozehnala.

Během osmdesátých let se východoněmecká mládež začala více bouřit proti zkostnatělému režimu Německé demokratické republiky. V lednu 1988 se v demonstraci změnila původně oficiální akce připomínající neúspěšný pokus Spartakovců o puč, při kterém byli zavražděni jejich vůdci  Rosa Luxemburgová a Karl Liebknecht.

(Bild)

Témata: Michael Jackson
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bojkot Wagnerovy hudby? V Izraeli se uskuteční velmi neobvyklá dražba

24.04.2018 13:44 Aktualizováno Jeruzalém - V Izraeli se bude příští týden dražit dopis skladatele Richarda Wagnera, jehož dílo si…

Poslední čtyři roky života rappera Lipa na jeho novém albu Lyrika

21.04.2018 09:31 Praha - Lipo ( Jonáš Červinka) hledá na novém albu Lyrika osobní svobodu a hip hopu dává novou…

Zemřel světoznámý DJ Avicii, bylo mu 28 let

20.04.2018 22:07 Aktualizováno Maskat - V Ománu dnes zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling.…

Zpěvačka Ariana Grande vydala první song od útoku v Manchesteru

20.04.2018 16:45 New York - Americká zpěvačka Ariana Grandeová vydala první song od teroristického útoku, který se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama