STASI se zajímala o Michaela Jacksona

Berlín - Nedávno zesnulý "král popu" Michael Jackson se v osmdesátých letech dostal do hledáčku tajné východoněmecké policie Stasi. Důvodem byl koncert konaný 19. června 1988 před Brandenburskou bránou v západní části Berlína.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Mladí východní Němci chtěli přijít ke zdi, aby si koncert také poslechli. Stasi se obávala možných výtržností a připravila plán, aby jejich shromáždění u zdi zabránila. Pravý koncert měl být přenášen s dvou minutovým zpožděním na plátno umístěném na stadionu ve Východním Berlíně. Pokud by došlo k provokaci, měla Stasi připravenou náhradní videokazetu s jiným Jacksonovým koncertem.

Německý deník Bild píše o zápisu tajné policie ze 4. května téhož roku, který na výtržnosti upozorňoval. Informaci o zápisu v aktech tajné policie v úterý zveřejnil úřad spravující dokumentaci bývalé Stasi.

Plánovaná opatření nakonec tajná policie neuskutečnila a dav Jacksonových fanoušků, který se u zdi ve Východním Berlíně sešel, brutálně rozehnala.

Během osmdesátých let se východoněmecká mládež začala více bouřit proti zkostnatělému režimu Německé demokratické republiky. V lednu 1988 se v demonstraci změnila původně oficiální akce připomínající neúspěšný pokus Spartakovců o puč, při kterém byli zavražděni jejich vůdci  Rosa Luxemburgová a Karl Liebknecht.

(Bild)

Témata: Michael Jackson
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel americký zpěvák a herec Cassidy

22.11.2017 11:04 Fort Lauderdale (USA) - Ve věku 67 let zemřel v úterý americký zpěvák a herec David Cassidy.

Je dnešní doba plná kritiky? Nikdy jsme nedělali nic, co bychom sami…

22.11.2017 09:24 Kapela Škwor vydala na podzim své nové album Uzavřenej kruh, které je označováno jako poněkud…

Z Chinaski odcházejí čtyři členové. Uděláme kapelu jinak, avizuje Malátný

20.11.2017 12:16 Aktualizováno Praha - Skupinu Chinaski opouštějí trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán Škoch, baskytarista…

Zpěvák Bruno Mars válcuje kolegy, zcela ovládl udílení American Music…

20.11.2017 11:55 Los Angeles - Udělování American Music Awards, které se rozdávají podle internetového hlasování…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama