Zpěvačka Eva Pilarová oslaví v neděli své 70. narozeniny

Praha - Významné jubileum, 70. narozeniny, oslaví v neděli 9. srpna zpěvačka Eva Pilarová. Je držitelkou několika Zlatých slavíků a proslavila se svými duety s Waldemarem Matuškou a Karlem Gottem.

Přidejte svůj názor

zpěvačka Eva Pilarová

Zpěvačka a příležitostná herečka Eva Pilarová se narodila 9. srpna roku 1939 v Brně jako Eva Bojanovská. Její otec byl krejčím a matka pracovala jako švadlena. Pilarová k hudbě tíhla od dětství. Hrála na klavír, věnovala se sborovému zpěvu a byla členkou dětského sboru Československého rozhlasu v Brně. Odmaturovala v roce 1958 na Vyšší hospodářské škole a poté začala studovat operní zpěv na brněnské JAMU. Po roce školu opustila a nastoupila do pražského divadla Semafor.

V Praze téměř okamžitě po svém příchodu začala nahrávat pro Supraphon a rozhlas. Její skladby pocházely od autorské dvojice Suchý - Šlitr. Výrazně na sebe upozornila spoluprací s Waldemarem Matuškou, se kterým nahrála svůj první velký hit Ach, ta láska nebeská. S Matuškou pak Pilarová vytvořila dlouholetou pěveckou dvojici ve společném angažmá v Semaforu a Rokoku, kde patřila k předním hvězdám této scény. Po návratu do Semaforu zpívala s Karlem Gottem a od roku 1965 je jako zpěvačka na volné noze.

Od začátku své pěvecké kariéry Pilarová obdržela několik významných ocenění, například z 60. let z festivalů v Helsinkách, Berlíně, Sopotech a na Kubě. Na domácí scéně zvítězila čtyřikrát v anketě Zlatý slavík. Mezi její největší hity patří Tam za vodou v rákosí, Kočka není pes či Turecký pochod.

Pilarová se také věnuje televizní a filmové tvorbě, ke které se dostala díky svým prvním divadelním angažmá. Zahrála si například ve filmu Ztracená revue, dramatu Letos v září, hudebním velkofilmu Kdyby tisíc klarinetů, komedii Magnetické vlny léčí či v adaptaci operety Dobře placená procházka.

V 70. letech začala kariéra Pilarové stagnovat, trpěla nedostatkem kvalitního repertoáru a do popředí české hudební scény se dostaly její kolegyně Helena Vondráčková, Naďa Urbánková a Hana Zagorová. Později přešla Pilarová k jazzu a swingu. Těmto hudebním žánrům se zpěvačka věnuje dodnes.

Pilarová se poprvé vdala roku 1960 za hudebníka Milana Pilara, jejím druhým manželem byl zpěvák Jaromír Mayer. Potřetí do manželství vstoupila v roce 1984 s tanečníkem Janem Kolomazníkem.

Po roce 1989 napsala dvě autobiografické knihy a je autorkou pěti kuchařek. V současné době je její velkou zálibou digitální fotografie.

Témata: Pilarová, Eva
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel světoznámý DJ Avicii, bylo mu 28 let

20.04.2018 22:07 Aktualizováno Maskat - V Ománu dnes zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling.…

Zpěvačka Ariana Grande vydala první song od útoku v Manchesteru

20.04.2018 16:45 New York - Americká zpěvačka Ariana Grandeová vydala první song od teroristického útoku, který se…

V Brně poprvé vystoupil Bob Dylan, začal oscarovou filmovou písní

15.04.2018 20:45 Brno - V Brně dnes poprvé vystoupil americký zpěvák Bob Dylan. Koncert začal oscarovou filmovou…

Zpěvák Huey Lewis ruší koncerty, z velké části přišel o sluch

15.04.2018 10:44 Los Angeles - Kapela Huey Lewis and the News kvůli ztrátě sluchu svého frontmana ruší letošní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama