Zpěvačka Eva Pilarová oslaví v neděli své 70. narozeniny

Praha - Významné jubileum, 70. narozeniny, oslaví v neděli 9. srpna zpěvačka Eva Pilarová. Je držitelkou několika Zlatých slavíků a proslavila se svými duety s Waldemarem Matuškou a Karlem Gottem.

Přidejte svůj názor

zpěvačka Eva Pilarová

Zpěvačka a příležitostná herečka Eva Pilarová se narodila 9. srpna roku 1939 v Brně jako Eva Bojanovská. Její otec byl krejčím a matka pracovala jako švadlena. Pilarová k hudbě tíhla od dětství. Hrála na klavír, věnovala se sborovému zpěvu a byla členkou dětského sboru Československého rozhlasu v Brně. Odmaturovala v roce 1958 na Vyšší hospodářské škole a poté začala studovat operní zpěv na brněnské JAMU. Po roce školu opustila a nastoupila do pražského divadla Semafor.

V Praze téměř okamžitě po svém příchodu začala nahrávat pro Supraphon a rozhlas. Její skladby pocházely od autorské dvojice Suchý - Šlitr. Výrazně na sebe upozornila spoluprací s Waldemarem Matuškou, se kterým nahrála svůj první velký hit Ach, ta láska nebeská. S Matuškou pak Pilarová vytvořila dlouholetou pěveckou dvojici ve společném angažmá v Semaforu a Rokoku, kde patřila k předním hvězdám této scény. Po návratu do Semaforu zpívala s Karlem Gottem a od roku 1965 je jako zpěvačka na volné noze.

Od začátku své pěvecké kariéry Pilarová obdržela několik významných ocenění, například z 60. let z festivalů v Helsinkách, Berlíně, Sopotech a na Kubě. Na domácí scéně zvítězila čtyřikrát v anketě Zlatý slavík. Mezi její největší hity patří Tam za vodou v rákosí, Kočka není pes či Turecký pochod.

Pilarová se také věnuje televizní a filmové tvorbě, ke které se dostala díky svým prvním divadelním angažmá. Zahrála si například ve filmu Ztracená revue, dramatu Letos v září, hudebním velkofilmu Kdyby tisíc klarinetů, komedii Magnetické vlny léčí či v adaptaci operety Dobře placená procházka.

V 70. letech začala kariéra Pilarové stagnovat, trpěla nedostatkem kvalitního repertoáru a do popředí české hudební scény se dostaly její kolegyně Helena Vondráčková, Naďa Urbánková a Hana Zagorová. Později přešla Pilarová k jazzu a swingu. Těmto hudebním žánrům se zpěvačka věnuje dodnes.

Pilarová se poprvé vdala roku 1960 za hudebníka Milana Pilara, jejím druhým manželem byl zpěvák Jaromír Mayer. Potřetí do manželství vstoupila v roce 1984 s tanečníkem Janem Kolomazníkem.

Po roce 1989 napsala dvě autobiografické knihy a je autorkou pěti kuchařek. V současné době je její velkou zálibou digitální fotografie.

Témata: Pilarová, Eva
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Punkoví Bad Breeding vystoupí v pražském klubu Café V lese

28.06.2017 17:30 Praha – Punková kapela Bad Breeding hlasitě ukazuje na nespravedlnost, úděl lidí na okraji a nabízí…

Mark Lanegan Band představí nové album hned dvakrát v České Republice

28.06.2017 17:08 Praha/Brno – Mark Lanegan Band vydal své nové album Gargoyle letos v dubnu a nyní vyráží na turné…

Pražský podzim zpestří dechovka Youngblood Brass Band z New Orleans

28.06.2017 16:45 Praha – Desetičlenná punkově a hiphopově dechová kapela z New Orleans, Youngblood Brass Band,…

The Horrors po předskakování Depeche Mode dorazí do Prahy s novou deskou

28.06.2017 16:22 Praha – The Horrors nedávno předskakovali na turné Depeche Mode a nyní se chystají na vydání nové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama