Jacksonovu píseň This Is It provází autorskoprávní spor, vznikla již před 26 lety

Los Angeles - Píseň This Is It, která byla v pondělí představena jako dosud nezveřejněná novinka Michaela Jacksona, ve skutečnosti vznikla již před 26 lety. Podle úterních informací agentury Reuters si autorská práva na ni nárokuje kanadský zpěvák Paul Anka.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Paul Anka píseň napsal společně s Jacksonem v roce 1983. Tehdy nesla název I Never Heard a byla určena pro Ankovo album. Zpěváci se však nepohodli a vzájemná spolupráce byla ukončena. Píseň později jako My Way do svého repertoáru zařadil portorický zpěvák Sa-Fire. Anka svou melodii poznal ihned, když byla píseň This Is It v pondělí prezentována jako Jacksonova očekávaná novinka, a uplatnil své autorské nároky.

Správci Jacksonovy pozůstalosti na jeho požadavky okamžitě zareagovali a přiznali mu padesátiprocentní podíl z užití autorských práv. Anka by se tak měl dočkat provize z prodeje připravovaného Jacksonova výběrového alba i dokumentárního filmu zachycujícího zkoušky na neuskutečněné koncertní turné. V obou případech totiž sporná píseň zazní.

"Právníci si uvědomili, že došlo k porušení práv. Uznali, že jde o moji píseň, která byla nahrána v mém studiu. Budu mít z celého projektu poloviční provizi, což je spravedlivé," uvedl osmašedesátiletý Anka.

Skladba This Is It obsahuje stejnou hudební linii i vokály jako I Never Heard. Fanouškům byla přesto prezentována jako novinka z Jacksonova hudebního odkazu. Nová nahrávka je pouze dodatečně opatřena hlasy Jacksonových bratrů. "Rozhodli jsme se právě pro tuto píseň, protože se její text shoduje s názvem, jímž Michael Jackson označil své turné," hájí své rozhodnutí správce zpěvákovy pozůstalosti a dodatečně přiznává Ankovo spoluautorství.

Dokumentární snímek This Is It, v jehož závěru stejnojmenná píseň zazní, dorazí do kin 29. října. Soundtrack s největšími hity Michaela Jacksona bude na hudebním trhu k dostání o tři dny dříve.

Michael Jackson zemřel 25. června v Los Angeles na zástavu srdce. Jeho smrt podle patologické zprávy zapříčinilo anestetikum propofol, které mu poskytnul jeho osobní lékař Conrad Murray. Zpěvák během své kariéry prodal více než 750 milionů hudebních nosičů, za něž získal 13 cen Grammy.

Témata: Michael Jackson
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel americký zpěvák a herec Cassidy

22.11.2017 11:04 Fort Lauderdale (USA) - Ve věku 67 let zemřel v úterý americký zpěvák a herec David Cassidy.

Je dnešní doba plná kritiky? Nikdy jsme nedělali nic, co bychom sami…

22.11.2017 09:24 Kapela Škwor vydala na podzim své nové album Uzavřenej kruh, které je označováno jako poněkud…

Z Chinaski odcházejí čtyři členové. Uděláme kapelu jinak, avizuje Malátný

20.11.2017 12:16 Aktualizováno Praha - Skupinu Chinaski opouštějí trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán Škoch, baskytarista…

Zpěvák Bruno Mars válcuje kolegy, zcela ovládl udílení American Music…

20.11.2017 11:55 Los Angeles - Udělování American Music Awards, které se rozdávají podle internetového hlasování…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama