Anděly získaly Horáček, Bárta, Dusilová a skupina Kryštof

Praha - V sobotu večer byly v pražském Top Hotelu předány výroční hudební ceny Anděl za rok 2008.

Přidejte svůj názor

Kapela Kryštof se stala Skupinou roku a akademici ocenili také píseň Atentát, jež byla vyhlášena nejlepší skladbou uplynulého roku. Ta byla také na nedávném udílení Desky roku 2008 označena jako nejhranější skladba v českých rádiích. Pro členy skupiny Kryštof to ve výročních cenách Anděl není první triumf, neboť již v roce 2001 obdrželi titul Objev roku, v roce 2004 uspělo jejich album v kategorii pop a v roce 2006 si odnesli z vyhlašování Andělů celkem tři sošky: za nejlepší skupinu, popové album a píseň Rubikon.

Akademici zvolili jako nejlepší zpěvačku Lenku Dusilovou, která v uplynulém roce vydala album Eternal Seekers. "Strašně děkuju. Ta cena patří spíš Eternal Seekers," uvedla na pódiu Dusilová a na závěr dodala: "Ať žije hudba." Jejími konkurentkami byly interpretky Ewa Farna a Klára Vytisková ze skupiny Toxique.

Dan Bárta byl vyhlášen zpěvákem roku, ale cenu si nemohl osobně převzít, protože pobývá touto dobou na zahraničním kongresu. Populární interpret, kterému akademici pravidelně přisuzovali v letech 1999- 2004 titul Zpěvák roku, pozdravil diváky alespoň prostřednictvím předem připravené videonahrávky. Ve svém projevu poděkoval muzikantům ze skupiny Illustratosphere, ale i hudebníkům z formace J.A.R.

Objevem roku se stala skupina Toxique, která za sebou nechala Marka Ztraceného a Tomáše Kluse. "Wau! My strašně moc děkujeme andělské komisi, lidem, firmě RGM Entertainment a svým rodičům," prohlásila zpěvačka Toxique Klára Vytisková při přebírání sošky Anděla. Kapela měla celkem čtyři nominace, ale ve vítězství proměnila jen jednu kategorii.

Píseň Atentát z repertoáru skupiny Kryštof získala titul Skladba roku. V této kategorii byly také nominovány písně Sorry Baby od pražské rockové kapely Airfare a Ztrácíš v podání Marka Ztraceného.

Bratři Ebenové si odnesli Anděla za nejlepší videoklip. Cenu převzal známý moderátor Marek Eben, který poděkoval zejména režisérovi klipu Janu Bártkovi: "Bez něj by ten klip nebyl," řekl Eben, který si pochvaloval vznik a průběh natáčení celého videoklipu a Anděla považuje jako "sladkou tečku".

Textař Michal Horáček obdržel cenu Akademie populární hudby za své album Ohrožený druh, které získalo i Desku roku 2008 v kategorii skupin a prodalo se jej 22 766 kusů. Na této desce spolupracoval s řadou interpretek, například s Natálií Kocábovou, Naďou Válovou, Hanou Robinson, Lenkou Novou a dalšími. "Každý tvůrce je rád, když jeho tvorbu někdo ocení. Já mám velkou radost," poděkoval Horáček.

V kategorii DVD roku bodovala skupina Blue Effect Radima Hladíka a disk nazvaný Live & Life. Nejlepším zahraničním albem roku se stala deska Viva La Vida od britské skupiny Coldplay, která letos získala mimo jiné tři prestižní ceny Grammy.

Lešek Wronka z pořádající společnosti Lewron music center uvedl do Síně slávy skupinu Katapult za její celoživotní přínos hudbě. "Řízení osudu zapříčinilo, že už jsem tady sám. Ale protože chodím rád proti větru a proti osudu, tak vám můžu slíbit, že budu hrát dál," prohlásil Olda Říha, který připomenul smrt svých blízkých kolegů a přátel ze skupiny Katapult: bubeníka Karla "Káši" Jahna a baskytaristy Jiřího "Dědka" Šindeláře.

Skupina Gipsy.cz představila naživo píseň Aven Romale, se kterou bude reprezentovat Českou republiku na mezinárodní hudební soutěži Eurovize v Moskvě. Diváci mohli od 1. do 14. března hlasovat pro vítěznou skladbu prostřednictvím krátkých textových zpráv. Rozhodovalo se mezi písněmi Aven Romale a Do You Wanna.

Celým večerem diváky provázel zpěvák Richard Krajčo, kterého doplňoval Ale Juchelka a DJ Wich, jenž vytvářel po celou dobu udělování cen zajímavá hudební aranžmá. Hudebně-zábavný galavečer zahájila zpěvačka Dara Rolins se slovenským klavíristou Mariánem Čekovským, taneční skupinou Streed Dance Academy, rapperkou Gail Gotti a DJ Wichem.

Prostor v pražském Top Hotelu byl rozdělen na tři pódia, na kterých se střídali jednotliví hudebníci. Na prvním z nich probíhala živá vystoupení, na druhém halfplaybackové výstupy a třetí pódium bylo určeno pro DJ Wiche a jeho mixy. V průběhu večera představily své písně skupiny Toxique, IMT Smile nebo Kryštof. Na pódiích se dále vystřídali interpretky Ewa Farna, Jana Kratochvílová, Tereza Kerndlová nebo zpěváci Marek Ztracený a Meky Žbirka. Aneta Langerová a Tomáš Klus společně zazpívali duet Navěky. Organizátoři pozvali na finálový večer i německou rockovou skupinu Aloha from Hell, která zahrála hit Don´t Gimme That.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sezóna festivalu začíná. Mají se návštěvníci obávat o bezpečnost?

23.06.2017 16:59 Sezóna letních hudebních festivalů je v plném proudu. Většina z nich má v Čechách dlouhou tradici,…

Miro Žbirka odtajnil dalšího exkluzivního hosta na Vánočním Symphonic Tour…

23.06.2017 15:00 Praha – Miro Žbirka se připravuje na vánoční turné a postupně odhaluje své hosty. Kromě Jaroslava…

Vypsaná fiXa oslavuje novou desku a pokračuje s koncertováním

19.06.2017 17:45 Praha – Vypsaná fiXa představila na začátku února svoji novou desku Tady to někde je. V pořadí…

Pražské a brněnské nádvoří rozproudí studenti jazzových kateder

19.06.2017 17:39 Praha/Brno – Druhý ročník akce Jazzové nádvoří proběhne tento týden opět v Praze i v Brně. Studenti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama