Před patnácti lety se zastřelil Kurt Cobain, ovlivnil celou generaci

Muž, který vedl jednu generaci, poslední rockový velikán a zakladatel jednoho velkého stylu. To a mnohem více je jedna osoba, Kurt Cobain. Dnes si připomínáme 15 let od jeho tragické smrti.

Přidejte svůj názor

Cobain se narodil 20. února roku 1967 v USA. Neprožil příliš šťastné dětství, jeho rodiče se rozvedli a on vyrůstal střídavě nejen u rodičů, ale také prarodičů.

V roce 1987 založil kapelu Nirvana. Nirvana rovná se Kurt Cobain, vyjeví se v hlavě snad každému, kdo po této hudbě kdy sáhl. Nirvana se připojila ke vznikajícímu stylu, který se jmenoval grunge. Vznikl v první polovině 80. let. Hrálo jej více skupin, například Alice in Chains nebo Pearl Jam, který ostatně stále hraje, ale tím, kdo grunge dostal na opravdové výsluní, byla právě Nirvana a především Kurt Cobain.

První album Bleach Nirvana vydala v roce 1989, ale nedá se považovat za nijak úspěšné, na to zatím neznámá kapela musela ještě nějakou dobu počkat. Během této doby se ale Cobain setkal se svou budoucí ženou, Courtney Love.

Zlom v kariéře

Zlom nastal v roce 1991. Nirvana vydala singl Smells Like Teen Spirit, který zařadila do vysílání i všemocná MTV. Právě to udělalo z tehdy nevídaného klipu nesmrtelný. Hned po singlu následovala deska Nevermind, které se prodávaly statisíce kusů, mnohem více než se očekávalo. Dalšími slavnými písněmi z této desky jsou například Lithium, Come as You Ar nebo Polly. Právě hudba z Nevermindu asi nevíce evokuje slavnou Nirvanu, ačkoliv podle kritičtějších jazyků to byl největší odklon Nirvany směrem ke komerčnosti.

V té době se Cobain také oženil s Courtney Love a měli spolu dceru Frances (1992). V jejich vztahu se nedá mluvit o žádné idylce, oba mimo jiné byli závislí na drogách.

Nevermind byl následován dalšími dvěma deskami, Incestiside a In Utero (slavné písně: Rape Me, Pennyroyal Tea, All Apologies nebo Dumb), především druhá zmíněná sice byla také úspěšná, věhlasu Nevermindu však nedosáhla.

Už v březnu roku 1994 muselo být přerušeno turné, protože se Kurt v Římě pokusil o sebevraždu. Z předávkování léky byl sice vyléčen, nicméně za necelý měsíc, 5. dubna 1994 si Kurt Cobain vložil pistoli do úst a stipkl spoušť. Zároveň měl v krvi smrtelné množství heroinu.

Odkaz

Kurt ovlivnil celou generaci po celém světě. Starý, onošený svetr, delší blonďaté vlasy, nepřítomný a zdeptaný výraz, i to je tím, co dělalo Cobaina mluvčím generace, generace, která nevěděla co se světem, co se životem.

I poslední vydaná deska, MTV Unplugged in New York, záznam koncertu, je pravou koncentrací toho, čím byla Nirvana. Svíčky, letargicky, ačkoliv výborně zpívající Kurt ve svetru, který vypadal jako by ho nosil ještě jeho pradědeček. I takový odkaz nám zanechala jedna z nejvýraznějších osob minulého desetiletí. A navíc písně, které mají nadčasový rozměr a najdou si stovky revivalových kapel a miliony fanoušků i dnes.

Témata: nirvana | cobain, kurt
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ignis Brunensis: Ohňostrojný závěr nad hradem Špilberk a na výstavišti

25.06.2017 04:36 Brno - V sobotu proběhl v Brně epilog ohňostroj dvacátého ročníku mezinárodní přehlídky Starobrno…

Sezóna festivalu začíná. Mají se návštěvníci obávat o bezpečnost?

23.06.2017 16:59 Sezóna letních hudebních festivalů je v plném proudu. Většina z nich má v Čechách dlouhou tradici,…

Miro Žbirka odtajnil dalšího exkluzivního hosta na Vánočním Symphonic Tour…

23.06.2017 15:00 Praha – Miro Žbirka se připravuje na vánoční turné a postupně odhaluje své hosty. Kromě Jaroslava…

Vypsaná fiXa oslavuje novou desku a pokračuje s koncertováním

19.06.2017 17:45 Praha – Vypsaná fiXa představila na začátku února svoji novou desku Tady to někde je. V pořadí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama