Spisovatel a dramatik Ivan Vyskočil oslaví v pondělí 80. narozeniny

Praha - Pražský rodák, spisovatel, dramatik a příležitostný herec Ivan Vyskočil oslaví v pondělí 27. dubna své 80. narozeniny. U příležitosti oslav jeho jubilea mu prezident republiky Václav Klaus předá v pondělí na Pražském hradě Čestnou plaketu prezidenta republiky.

Přidejte svůj názor

Ivan Vyskočil se narodil roku 1929 v Praze. Vystudoval gymnázium a poté začal studovat na dramatické konzervatoři. Po roce však přešel na studium herectví a režie na Akademii múzických umění, kterou ukončil v roce 1952.

Ve vzdělávání pokračoval na Filozofické fakultě UK, kde se specializoval na obor filozofie, pedagogika, klinická, nápravná a kriminální psychologie. Zároveň pracoval jako vychovatel v nápravných ústavech a učil češtinu korejské studenty.

Vyskočil učil také pedagogiku a psychologii na Akademii múzických umění. V té době dramaticky a literárně spolupracoval v pražské Redutě s Jiřím Suchým, se kterým roku 1958 založil Divadlo Na zábradlí. V tomto pražském divadle působil jako autor, režisér a herec do roku 1962. O rok později si založil vlastní pražské divadlo - Nedivadlo. Od roku 1990 přednášel na akademii herectví a autorskou tvorbu. O dva raky později získal titul profesora.

Vyskočil je autorem her a textů, ale i několika odborných knih z oboru psychoterapie. S Jiřím Suchým se v roce 1958 podílel na vzniku snímku Kdyby tisíc klarinetů, spolupracoval na pořadech Kurs a Konkurs Rekurs kursu, v roce 1996 napsal pro své Nedivadlo soubor scénických textů a je autorem dramata Faust, Markétka, služka a já či Cesta do Úbic.

Témata: Vyskočil, Ivan
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Halina Pawlowská a zoufalá?

10.11.2017 03:47 Praha - Spisovatelka, scenáristka, moderátorka a bavička Halina Pawlowská je synonymem dobré nálady…

RECENZE: S komunisty se nemluví? V knize Who The Fuck Is David Koller?…

03.11.2017 11:19 RECENZE - V rámci Velkého knižního čtvrtku se fanouškum kapely Lucie a všem ostatním naskytla…

Mistr etikety pokřtil nejobsáhlejší příručku pravidel slušného chování,…

02.11.2017 18:17 Mistr etikety Ladislav Špaček vydává nový soubor pravidel slušného chování. Chcete vědět, jak se…

Velký knižní čtvrtek je tady. Jaké novinky nás čekají letos?

19.10.2017 09:42 Praha - Ve čtvrtek 19. října zamíří na pulty českých knihkupectví v rámci akce zvané Velký knižní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama