Papírová archeologie: Připomeňte si kouzlo modelů a získejte výpravný vánoční dárek

Praha - Zlatá éra časopisu ABC přinesla záplavu modelů, kterou mnozí z nás zkoušeli, mnohdy úspěšně, slepit. Nyní je možné si je připomenout ve výpravné publikaci Papírová archeologie, díl 2.

Přidejte svůj názor

Slavnostní křest knihy Papírová Archeologie 2

Fenomén časopisu ABC se jmenuje vystřihovánky, kolik z nás netrpělivě čekalo na nové číslo s tím, co si budeme moci postavit. Počínaje vojenskou technikou přes auta, lokomotivy či kosmické objekty až po jedinečné stavby lidové i moderní architektury. Myslelo se ale i na méně zručné ve formě jednoduchých modelů, autoři se také věnovali výtvorům blízkým děvčatům, třebaže jejich podíl na odebírání časopisu byl zhruba třetinový.


(foto: Petr Balda)

Mnohé z vystřihovánek se před těmi čtyřiceti lety častokrát nepovedlo zdárně dokončit. Zčásti to bylo kvůli netrpělivosti, stávalo se tak i díky určitým nedostatkům v konstrukci některých autorů. Proto si mnohé z těch tehdy započatých a nikdy nedodělaných autíček, letadel či domečků můžete nyní prohlédnout. Publikace Papírová archeologie 2 zahrnuje období šesti ročníků ABC z let 1970-1976. Jde o 15. až 20. ročník, kdy produkce vystřihovánek nabrala obrovský rozmach, doplněná i velkou spoustou drobných vkládaných příloh. Mezi nimi byly i zajímavé rarity, které se po čtyřech desítkách let změnily ve sběratelské artefakty nedozírné ceny. Zalovte v paměti a zkuste nám napsat, kdo z vás má doma schovanou obyčejnou tužku s emblémy ABC, věnovanou čtenářům jako vkládanou přílohu?

Tradičními modely byly v ABC vozy F1 (foto: ing. Stanislav Fajkus)

Kniha obsahuje na 272 stranách na 800 obrázků modelů a dalších věcí spojených s daným obdobím, ale to není vše. Jaká by to byla publikace o vystřihovánkách, kdyby v ní nějaká chyběla? Čtenáři si budou moci postavit premiérově vydané nádraží s historickou lokomotivou a čtyřmi vagónky z dílny architekta Richarda Vyškovského. Autoři publikace pokračují v sympaticky rozjeté sérii Archeologického atlasu, který svým provedením navazuje na legendární Technický atlas ABC. Jako bonus připravil tvůrce modelů Ladislav Badalec i krabičku, do které lze zařadit jak novou verzi, tak i kartičky původního technického atlasu. Proč tak tomu je se dočtete v knize, včetně přesného počtu obří encyklopedie ABC, která vycházela na kartičkách Atlasu.

Kdo by chtěl, třeba s knihou v ruce, porovnat obrázky se skutečností, může navštívit Království železnic na pražském Smíchově, kde je podstatná část modelů z této knihy vystavena. Proč zmiňujeme ono "s knihou v ruce?" Protože její součástí je slevový kupon na dětskou vstupenku, kterou může její majitel uplatnit v pokladně Království železnic.

Doprovodná výstava v Království železnic (foto: Robert Pavelka)

Ale to ještě není všechno. Tvůrci Papírové archeologie ve spolupráci s generálním mediálním partnerem EuroZprávy.cz připravili soutěž, ve které tři výherci mohou získat tuto publikaci jako předčasný vánoční dárek. Stačí zaslat na adresu rpavelka@eurozpravy.cz odpovědi na tři níže uvedené otázky a mít štěstí při losování.

1. Kdo je autorem dosud nejrozsáhlejší vystřihovánky Městská památková rezervace, publikované v časopisu ABC? Kompletní model je trvale vystaven v prostorách Království železnic.

2. Uveďte jméno někdejšího šéfredaktora ABC, který stál na kapitánském můstku časopisu přes 30 let a za jehož působení se vystřihovánky dočkaly nebývalého rozmachu? 

3. Historicky první vystřihovánka byla otištěna v časopise ABC dne 4. 7. 1962. O jaký model šlo?

Své odpovědi s kontaktem zasílejte na výše uvedenou adresu nejpozději do 30. 11. 2016. O výhercích budeme informovat na stránkách EuroZprávy.cz.

A nyní to hlavní - pokud máte zájem si publikaci zakoupit, zasílejte objednávky na e-shopu www.modely-vystrihovanky.cz, kde je možné si pořídit i první díl publikace. Kniha bude k dostání i na modelářských akcích, z nichž nejbližší je Neratovický papír 2016, pořádaný v sobotu 12. listopadu v prostorách starého sálu Společenského domu v Neratovicích. Akce tu probíhá od 9:00 do 14:00.

EuroZprávy.cz jsou generálním mediálním partnerem publikace Papírová archeologie 2.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajemství Draculy odhaleno: Proč se stal z rumunského Vlada slavný upír?

16.05.2018 21:48 Spory o významu postavy Draculy se dodnes vedou nejen v Rumunsku a původním Sedmihradsku …

Zemřel spisovatel Tom Wolfe, proslavil se knihou Ohňostroj marnosti

15.05.2018 18:07 Washington - V pondělí ve věku 88 let zemřel americký žurnalista, satirik a spisovatel Tom Wolfe.…

Pulitzerovy ceny jsou bez šéfa, Díaz byl obviněn ze sexuálního obtěžování

11.05.2018 19:25 New York - Šéf Pulitzerových cen, devětačtyřicetiletý spisovatel Junot Díaz, se po obviněních ze…

Svět knihy 2018: Největší česká knižní událost roku se letos zaměří na…

08.05.2018 10:47 Praha – Tento rok si organizátoři vzali za cíl vyvrátit stereotyp, že komiksy nejsou umění. Proto…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama