Od hlouposti k šílenství. Poslední kniha Umberta Eca se dotýká krize společnosti

Praha - Letos zesnulý italský spisovatel, filozof, estetik a literární teoretik Umberto Eco je znám především jako autor románů Jméno růže nebo Foucaultovo kyvadlo. Kniha Od hlouposti k šílenství je posledním souborem autorových dosud nepublikovaných textů. Eco se ve svých sloupcích zamýšlí nad mocí technologií, bezbřehým individualismem, konzumním způsobem života, rolí médií, rasismem a mnoha dalšími tématy. Český překlad knihy s podtitulem Zprávy o tekuté společnosti vychází v nakladatelství Argo.

Přidejte svůj názor

Umberto Eco

Výběr sloupků, na kterých pracoval od roku 2000, stihl Eco dokončit jen pár dní před smrtí. Jde o čtivé a vtipné glosy soudobých společenských trendů, mezi kterými se objevují témata témata jako konzum, soukromí, internet, masová média, konspirační teorie nebo třeba muslimský šátek. Sloupky často obsahují citace z románů nebo filmů, kterým Eco věnoval velkou část svých analýz ve své hlavní teoretické práci Meze interpretace. 

Ecovy úvahy o krizi současné společnosti se nesou v duchu postmodernismu, který autor definuje jako krizi "velkých vyprávění", čímž míní především to, že dnešní události již nemají význam jako součást žádného velkého dějinného příběhu. Termín "tekutá společnost" si Eco vypůjčuje od polského sociologa Zygmunta Baumana, který tak označoval krizi jistot a hodnot, které se rozpouští v jakýsi tekutý stav. V éře přebytku informací je internet prosycen bezvýznamnými názory a člověk bojuje o uznání skrze veřejné předvádění sebe sama.

Eco také komentuje osobnost bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho. Označuje ho za lídra, který si chce podobně jako fašistický diktátor Mussolini zajistit přízeň davu prostřednictvím vztahu k vlastnímu tělu a téměř maniakální péče o vlastní obraz.

Ecovy glosy vycházejí z rubriky Poznámky na krabičkách od sirek v časopise L'Espresso, kam začal psát v roce 1985, a nejčastěji jsou inspirovány aktuálními událostmi. Nová kniha je výběrem z více než čtyř set textů, které Eco napsal v letech 2000 až 2015.   

Umberto Eco se proslavil jako autor beletrie i jako teoretik umění. Největší ohlas sklidil jeho první román Jméno růže - středověký příběh s kriminální zápletkou. Známé jsou i jeho další romány, především Foucaultovo kyvadlo nebo Ostrov včerejšího dne. Působil i jako vysokoškolský pedagog a získal titul emeritního profesora boloňské univerzity. Letos v únoru ve věku 84 let podlehl rakovině.   

Témata: Eco, Umberto
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajemství Draculy odhaleno: Proč se stal z rumunského Vlada slavný upír?

16.05.2018 21:48 Spory o významu postavy Draculy se dodnes vedou nejen v Rumunsku a původním Sedmihradsku …

Zemřel spisovatel Tom Wolfe, proslavil se knihou Ohňostroj marnosti

15.05.2018 18:07 Washington - V pondělí ve věku 88 let zemřel americký žurnalista, satirik a spisovatel Tom Wolfe.…

Pulitzerovy ceny jsou bez šéfa, Díaz byl obviněn ze sexuálního obtěžování

11.05.2018 19:25 New York - Šéf Pulitzerových cen, devětačtyřicetiletý spisovatel Junot Díaz, se po obviněních ze…

Svět knihy 2018: Největší česká knižní událost roku se letos zaměří na…

08.05.2018 10:47 Praha – Tento rok si organizátoři vzali za cíl vyvrátit stereotyp, že komiksy nejsou umění. Proto…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama