Historikovi Judtovi vyšla v ČR kniha. Vzpomíná na Havla a chátrající komunismus

Praha - Britskému historikovi Tonymu Judtovi vyšla v Česku kniha pamětí Penzion vzpomínek, kterou sepsal na prahu své smrti před šesti lety. Zajímavé jsou především pasáže, které se týkají Československa a Václava Havla.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto

Judt poslední dva roky svého života vzdoroval nevyléčitelnému nervovému onemocnění vedoucímu k naprosté fyzické nehybnosti, ochrnutý byl od krku dolů. Útočiště nacházel v myšlení a v návratu do minulosti.

Jednu z kapitol Judt věnoval krizi středního věku, kterou "vyřešil po svém", začal se učit česky. Vzpomíná na roky 1985 a 1986, kdy cestoval jako pašerák knih do Československa. Praha byla podle něj tenkrát šedivá a smutná. "Nikdo, kdo v oněch letech zažil komunismus, nemohl mít absolutně žádnou iluzi o tom, že by toto mrtvé dogma izolované v chátrající zemi mělo nějakou perspektivu. A přesto jsem tam žil ve víru nadšení a vzrušení a pokaždé se vracel do Oxfordu nabitý energií a nápady," píše v Penzionu vzpomínek.

Setkání s lidmi jako byl Havel či Adam Michnik mu umožnilo znovu zažít vášeň pro politiku. "Ono nadšení bylo mnohem vážnější a závažnější než cokoli, co jsem si z té desítky let byl schopen vybavit. Nepřeháním, když řeknu, že mé zahloubání do problematiky východní Evropy mě znovu probralo k životu," uvádí známý západoevropský intelektuál.

Judt se se svým 900stránkovým dílem o dějinách Evropy od konce druhé světové války do začátku 21. století, nazvaným Poválečná Evropa (Postwar: A History of Europe Since 1945) v roce 2006 dostal mezi finalisty prestižní novinářské Pulitzerovy ceny. Kniha byla přeložena do 20 jazyků a vyšla také česky. Zemřel ve věku 62 let v New Yorku.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Knihkupectví nabízejí před Vánoci stovky titulů kuchařek

16.12.2017 09:53 Praha - Ze stovek titulů kuchařských knih si mohou v těchto dnech vybrat zájemci v českých…

Vánoční dárek pro malé i dospělé? Mladá autorka Davidová vydává Kiliánovo…

09.12.2017 10:31 Pokud stále ještě váháte s knižním vánočním dárkem, máte nyní jedinečnou možnost. V těchto dnech…

Halina Pawlowská pokřtila již třicátou knihu. Brzy z knihy bude i film…

30.11.2017 18:50 Praha - Halina Pawlowská za uplynulých dvacet čtyři let napsala neuvěřitelných třicet knih. Tu…

Knihy ve slovenštině? Zájem v Česku je minimální, knihovny je vyřazují

26.11.2017 11:18 Aktualizováno /Kladno-1. ledna 2018 uplyne 25 let od rozdělení republiky. Čtenáři českých knihoven mají o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama