Tintin v zemi Sovětů vychází po 88 letech barevně

Brusel - První díl Tintinových dobrodružství z roku 1929 vychází v barevné verzi. Debut nazvaný Tintin v zemi Sovětů byl dosud jediným ze 24 kreslených příběhů o belgickém reportérovi, který se objevil pouze v černobílém vydání. Autor Tintina Georges Remi, známý pod pseudonymem Hergé, otištění prvního dílu barevně odmítal.

Přidejte svůj názor

Nové barevné vydání Tintina v zemi Sovětů

Početná skupina tintinofilů se o víkendu sešla na náměstí Grande-Place v Bruselu, aby oslavila událost barevného vydání prvního z Tintinových dobrodružství. Devět následujících alb - včetně dílů Tintin v Americe a Modrý lotos - vyšlo nejprve černobíle, nicméně od 40. let byly všechny znovu otištěny barevně poté, co Hergé přešel výlučně k barevnému tisku.

Není jasné, proč se Hergé nikdy nerozhodl pro barevné otištení prvního Tintina. Někteří soudí, že se jedná o autorovo nejprimitivnější dílo, za které se mladý kreslíř sám styděl. Tintin v zemi Sovětů je poznamenán zarputilým antikomunismem vydavatele časopisu Dvacáté století (Le Vingtième Siècle), ve kterém Tintinova dobrodružství vycházela.

Tintinovi v tomto příběhu podaří těsně uniknout z vlaku s výbušninou a pak je pronásledován sovětskou tajnou policií. Tintin objevuje Rusko jako zbídačenou zemi, kde lidé hladoví a bolševici konfiskují veškerý majetek. 

Tintin v zemi Sovětů vyšel v roce 1930 v nákladu 5000 výtisků, které byly rychle vyprodány. Hergé si nikdy nenašel čas, aby svůj debut přepsal nebo graficky zdokonalil. První díl série nebyl mnoho let prakticky k sehnání. 

Tintinových dobrodružství se po světě prodalo přes 230 milionů kopií a byla přeložena do více než 80 jazyků. Poslední díl vyšel v roce 1983, ve kterém Georges Remi zemřel.   

Témata: Tintin | komiksy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajemství Draculy odhaleno: Proč se stal z rumunského Vlada slavný upír?

16.05.2018 21:48 Spory o významu postavy Draculy se dodnes vedou nejen v Rumunsku a původním Sedmihradsku …

Zemřel spisovatel Tom Wolfe, proslavil se knihou Ohňostroj marnosti

15.05.2018 18:07 Washington - V pondělí ve věku 88 let zemřel americký žurnalista, satirik a spisovatel Tom Wolfe.…

Pulitzerovy ceny jsou bez šéfa, Díaz byl obviněn ze sexuálního obtěžování

11.05.2018 19:25 New York - Šéf Pulitzerových cen, devětačtyřicetiletý spisovatel Junot Díaz, se po obviněních ze…

Svět knihy 2018: Největší česká knižní událost roku se letos zaměří na…

08.05.2018 10:47 Praha – Tento rok si organizátoři vzali za cíl vyvrátit stereotyp, že komiksy nejsou umění. Proto…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama