Tintin v zemi Sovětů vychází po 88 letech barevně

Brusel - První díl Tintinových dobrodružství z roku 1929 vychází v barevné verzi. Debut nazvaný Tintin v zemi Sovětů byl dosud jediným ze 24 kreslených příběhů o belgickém reportérovi, který se objevil pouze v černobílém vydání. Autor Tintina Georges Remi, známý pod pseudonymem Hergé, otištění prvního dílu barevně odmítal.

Přidejte svůj názor

Nové barevné vydání Tintina v zemi Sovětů

Početná skupina tintinofilů se o víkendu sešla na náměstí Grande-Place v Bruselu, aby oslavila událost barevného vydání prvního z Tintinových dobrodružství. Devět následujících alb - včetně dílů Tintin v Americe a Modrý lotos - vyšlo nejprve černobíle, nicméně od 40. let byly všechny znovu otištěny barevně poté, co Hergé přešel výlučně k barevnému tisku.

Není jasné, proč se Hergé nikdy nerozhodl pro barevné otištení prvního Tintina. Někteří soudí, že se jedná o autorovo nejprimitivnější dílo, za které se mladý kreslíř sám styděl. Tintin v zemi Sovětů je poznamenán zarputilým antikomunismem vydavatele časopisu Dvacáté století (Le Vingtième Siècle), ve kterém Tintinova dobrodružství vycházela.

Tintinovi v tomto příběhu podaří těsně uniknout z vlaku s výbušninou a pak je pronásledován sovětskou tajnou policií. Tintin objevuje Rusko jako zbídačenou zemi, kde lidé hladoví a bolševici konfiskují veškerý majetek. 

Tintin v zemi Sovětů vyšel v roce 1930 v nákladu 5000 výtisků, které byly rychle vyprodány. Hergé si nikdy nenašel čas, aby svůj debut přepsal nebo graficky zdokonalil. První díl série nebyl mnoho let prakticky k sehnání. 

Tintinových dobrodružství se po světě prodalo přes 230 milionů kopií a byla přeložena do více než 80 jazyků. Poslední díl vyšel v roce 1983, ve kterém Georges Remi zemřel.   

Témata: Tintin | komiksy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Knihkupectví nabízejí před Vánoci stovky titulů kuchařek

16.12.2017 09:53 Praha - Ze stovek titulů kuchařských knih si mohou v těchto dnech vybrat zájemci v českých…

Vánoční dárek pro malé i dospělé? Mladá autorka Davidová vydává Kiliánovo…

09.12.2017 10:31 Pokud stále ještě váháte s knižním vánočním dárkem, máte nyní jedinečnou možnost. V těchto dnech…

Halina Pawlowská pokřtila již třicátou knihu. Brzy z knihy bude i film…

30.11.2017 18:50 Praha - Halina Pawlowská za uplynulých dvacet čtyři let napsala neuvěřitelných třicet knih. Tu…

Knihy ve slovenštině? Zájem v Česku je minimální, knihovny je vyřazují

26.11.2017 11:18 Aktualizováno /Kladno-1. ledna 2018 uplyne 25 let od rozdělení republiky. Čtenáři českých knihoven mají o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama