Tintin v zemi Sovětů vychází po 88 letech barevně

Brusel - První díl Tintinových dobrodružství z roku 1929 vychází v barevné verzi. Debut nazvaný Tintin v zemi Sovětů byl dosud jediným ze 24 kreslených příběhů o belgickém reportérovi, který se objevil pouze v černobílém vydání. Autor Tintina Georges Remi, známý pod pseudonymem Hergé, otištění prvního dílu barevně odmítal.

Přidejte svůj názor

Nové barevné vydání Tintina v zemi Sovětů

Početná skupina tintinofilů se o víkendu sešla na náměstí Grande-Place v Bruselu, aby oslavila událost barevného vydání prvního z Tintinových dobrodružství. Devět následujících alb - včetně dílů Tintin v Americe a Modrý lotos - vyšlo nejprve černobíle, nicméně od 40. let byly všechny znovu otištěny barevně poté, co Hergé přešel výlučně k barevnému tisku.

Není jasné, proč se Hergé nikdy nerozhodl pro barevné otištení prvního Tintina. Někteří soudí, že se jedná o autorovo nejprimitivnější dílo, za které se mladý kreslíř sám styděl. Tintin v zemi Sovětů je poznamenán zarputilým antikomunismem vydavatele časopisu Dvacáté století (Le Vingtième Siècle), ve kterém Tintinova dobrodružství vycházela.

Tintinovi v tomto příběhu podaří těsně uniknout z vlaku s výbušninou a pak je pronásledován sovětskou tajnou policií. Tintin objevuje Rusko jako zbídačenou zemi, kde lidé hladoví a bolševici konfiskují veškerý majetek. 

Tintin v zemi Sovětů vyšel v roce 1930 v nákladu 5000 výtisků, které byly rychle vyprodány. Hergé si nikdy nenašel čas, aby svůj debut přepsal nebo graficky zdokonalil. První díl série nebyl mnoho let prakticky k sehnání. 

Tintinových dobrodružství se po světě prodalo přes 230 milionů kopií a byla přeložena do více než 80 jazyků. Poslední díl vyšel v roce 1983, ve kterém Georges Remi zemřel.   

Témata: Tintin | komiksy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zdeněk Mahler (†89) byl česká Wikipedie. S nemocí bojoval do posledních sil

18.03.2018 14:01 Praha - V sobotu ve věku 89 let zemřel spisovatel a scénárista Zdeněk Mahles Byl jedním z těch, kdo…

Zemřel spisovatel Zdeněk Mahler. Dostal nálepku odpůrce katolické církve

18.03.2018 10:18 Aktualizováno Praha - V pražské Ústřední vojenské nemocnici v sobotu zemřel spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler…

Asociace vydavatelů audioknih vyhlásila nominace na Audioknihu roku

15.03.2018 15:54 Praha - Nominace na Ceny AVA - O2 Audiokniha roku 2017 jsou již známy. O ocenění budou bojvat…

Nesnášíte muslimy? Nová kniha ukazuje rozdíl mezi kritikou islámu a…

04.03.2018 15:56 Aktualizováno Praha - Nová publikace "Islamofobie po česku" si klade za cíl uvést téma nejen do tuzemského…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama