Japonci objeví dějiny Československa prostřednictvím komiksu

Tokio/Praha - V Českém centru v japonské metropoli bude 29. ledna zahájena výstava u příležitosti stého výročí založení Československa s názvem Komiks v dějinách X dějiny v komiksu.

Přidejte svůj názor

Česká republika

Jednotlivá období představuje na šedesát dobových tiskovin a obrázkových seriálů autorů, jako jsou Josef Lada, Ondřej Sekora či Kája Saudek.

"Výstava na půdorysu historie českého komiksu představí obrazy klíčových událostí československých dějin tak, jak je komiks zachycoval a podnes zachycuje: od legionářské anabáze, rozvoje českojazyčného periodického tisku po zrodu Československa v roce 1918 a s ním spojeného rozkvětu domácích kreslených příběhů přes hospodářskou krizi na počátku 30. let, obsazení Čech hitlerovským Německem a postupné protektorátní likvidace české kultury, včetně té komiksové, komunistický totalitní režim, kdy komiks přežíval především v dětských časopisech, až po úrodná léta, která následovala po znovunastolení demokratického zřízení v roce 1989, a která pro český komiks představují jistý zlatý věk," uvedl organizátor kulturních projektů Jean-Gaspard Páleníček.

"Výmluvné jsou jednotlivé zákazy a obnovení Rychlých šípů, na začátku druhé světové války, ze třetí republiky a za Pražského jara. O vývoji české společnosti mezi masarykovským Československem, protektorátem a stalinistickým počátkem padesátých let názorně vypovídají proměny v tvorbě Ondřeje Sekory. Charakteristiky tání 60. let, specifického útlaku normalizace i porevolučního znovuobjevení tržní společnosti pak ilustrují jednotlivé fáze díla Káji Saudka," dodal Páleníček.

Doprovodným programem bude přednáška kurátorů a první japonské uvedení filmu Kdo chce zabít Jessii, spojené s debatou s Páleníčkem. Výstava bude k vidění v Českém centru v japonské metropoli do 28. února.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel básník, textař a autor dětských knih Pavel Šrut

21.04.2018 01:36 Praha - Dnes večer zemřel básník, autor knížek pro děti, textař a překladatel Pavel Šrut, bylo mu…

Superman chrání slabé už 80 let, zlikvidoval bezpočet kriminálníků

17.04.2018 09:14 New York - K největším hvězdám komiksu patří Superman, "muž z oceli", který se poprvé představil 18…

Heidi Janků načetla Nové příběhy pejska a kočičky

14.04.2018 16:33 Praha - Pejsek a kočička. Kdo by neznal dva nerozlučné kamarády, kteří dětstvím provedli miliony…

Cenu za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova získal Zdeněk Svěrák

11.04.2018 18:10 Praha - Zvláštní cenu Asociace vydavatelů audioknih za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama