Superman chrání slabé už 80 let, zlikvidoval bezpočet kriminálníků

New York - K největším hvězdám komiksu patří Superman, "muž z oceli", který se poprvé představil 18. dubna 1938 čtenářům sešitu Action Comics. Chlapíka v modrém oděvu a červené pláštěnce s písmenem S na hrudi stvořili Jerome Siegel a výtvarník Joseph Schuster. Během let prošla Supermanova dobrodružství řadou změn, vystřídali se různí autoři, "muž z oceli" získával nové a ztrácel staré schopnosti, jednou dokonce zemřel. Dodnes ale nemá v žánru konkurenci.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Superman (1978)

Během kariéry zlikvidoval Superman bezpočet obyčejných kriminálníků, v paměti čtenářů a později posluchačů i diváků ale zůstane navždy jako jeho hlavní protivník zapsán Lex Luthor. V nejslavnějším filmovém zpracování z roku 1978 si jej s potěšením zahrál Gene Hackman. Poprvé se objevil už v roce 1940, později získal slávu - před lety byl dokonce zvolen osmým největším "záporákem" všech dob - díky rozličným plánům na ovládnutí světa. Ty ale díky Supermanovi nikdy nevyšly.

Vedle střetnutí s Luthorem musel Superman prakticky neustále zápasit také se vztahem k půvabné Lois Laneové, kolegyni jeho alter ega Clarka Kenta z novin. Dlouhá léta totiž platilo, že zatímco Lois měla slabost pro hrdinu v pláštěnce, "nekňubu" Clarka brala jen jako kolegu a až časem odhalila, že Kent je i Superman. Až v polovině 90. let se oba hrdinové konečně vzali - a to prakticky současně v komiksu i televizním seriálu, známém také českým divákům.

Superman totiž už dávno není jen hrdinou kreslených příběhů, už v únoru 1940 se objevil v rádiu. Právě v rozhlase se poprvé objevil kryptonit, tajemný nerost z hrdinovy rodné planety, který mu bere sílu. Rok po rozhlase se Superman jako hrdina krátkých kreslených filmů prvně objevil na filmovém plátně. Díky animovanému filmu také začal létat - původně totiž na delší vzdálenosti skákal. Filmařům ale přišly Supermanovy obří skoky příliš komické a "naučili" jej létat.

Ve vzduchu a s vlající pláštěnkou se tak Superman proháněl jak ve filmovém seriálu z konce 40. let, tak v televizní verzi, jež se na obrazovkách objevovala v letech 1951 až 1957. Létání, a to dokonce ve vesmíru, si hrdina do sytosti užil i v dlouho nejslavnější filmové verzi Supermanových příběhů z přelomu 70. a 80. let. Na přelomu století se o znovuzrození Supermana jen pokusil Bryan Singer, až v létě 2013 přišel do kin Muž z oceli, drsnější než dříve, který zahájil novou éru.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel básník, textař a autor dětských knih Pavel Šrut

21.04.2018 01:36 Praha - Dnes večer zemřel básník, autor knížek pro děti, textař a překladatel Pavel Šrut, bylo mu…

Heidi Janků načetla Nové příběhy pejska a kočičky

14.04.2018 16:33 Praha - Pejsek a kočička. Kdo by neznal dva nerozlučné kamarády, kteří dětstvím provedli miliony…

Cenu za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova získal Zdeněk Svěrák

11.04.2018 18:10 Praha - Zvláštní cenu Asociace vydavatelů audioknih za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova…

Zdeněk Mahler (†89) byl česká Wikipedie. S nemocí bojoval do posledních sil

18.03.2018 14:01 Praha - V sobotu ve věku 89 let zemřel spisovatel a scénárista Zdeněk Mahles Byl jedním z těch, kdo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama