V anketě Kniha mého srdce zvítězil Saturnin

Praha - Vítězem ankety Kniha mého srdce se stal humoristický román Saturnin od spisovatele Zdeňka Jirotky. Finále zábavně-vzdělávacího pořadu v sobotu odvysílala Česká televize.

Přidejte svůj názor

Hlavním hrdinou Jirotkova humoristického románu z roku 1942 je sluha Saturnin, který se střetává s tetou Kateřinou, jejím synem Miloušem, krásnou Barborou nebo doktorem Vlachem. Saturnina v roce 1994 převedl na filmové plátno režisér Jiří Věrčák, který do hlavní role obsadil Oldřicha Víznera.

Česká literatura ovládla v anketě i druhou pozici, kde se umístila novela Babička od Boženy Němcové. Třetí skončila symbolická pohádka Malý princ, jejímž autorem je francouzský spisovatel Antoine de Saint-Exupéry. Hororové romanci Stmívání od Stephenie Meyerové patří čtvrté místo a pokořila tak dokonce i favorizovanou fantasy sérii o čaroději Harrym Potterovi. První šestici uzavírá historický román Egypťan Sinuhet od finského spisovatele Miky Waltariho.

V úvodu večera byly vyhlášeny knihy, které se místily na sedmé až dvanácté pozici. Těsně za postupovou šesticí zůstaly Děti z Bullerbynu od švédské autorky Astrid Lindgrenové. Osmé místo čtenáři přisoudili fantasy trilogii Pán Prstenů od J.R.R. Tolkiena, která obdobnou anketu ovládla ve Velké Británii. Za ní skončil autobiografický román Co život dal a vzal od Betty MacDonaldové.

Světově nejproslulejší česká kniha, jíž jsou Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války od Jaroslava Haška, překvapivě obsadila až desáté místo. V anketě následovaly Rychlé šípy od Jaroslava Foglara a Alchymista od Paula Coelha.

Česká televize anketu Kniha mého srdce zahájila 4. dubna. Do 30. září se v ní sešlo více než 320 tisíc hlasů, které čtenáři vyjádřili prostřednictvím SMS zpráv, internetového formuláře i letáků v knihovnách. Pořadí na prvních šesti místech mohli diváci ovlivnit ještě během přímého přenosu.

Témata: Literatura
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Halina Pawlowská a zoufalá?

10.11.2017 03:47 Praha - Spisovatelka, scenáristka, moderátorka a bavička Halina Pawlowská je synonymem dobré nálady…

RECENZE: S komunisty se nemluví? V knize Who The Fuck Is David Koller?…

03.11.2017 11:19 RECENZE - V rámci Velkého knižního čtvrtku se fanouškum kapely Lucie a všem ostatním naskytla…

Mistr etikety pokřtil nejobsáhlejší příručku pravidel slušného chování,…

02.11.2017 18:17 Mistr etikety Ladislav Špaček vydává nový soubor pravidel slušného chování. Chcete vědět, jak se…

Velký knižní čtvrtek je tady. Jaké novinky nás čekají letos?

19.10.2017 09:42 Praha - Ve čtvrtek 19. října zamíří na pulty českých knihkupectví v rámci akce zvané Velký knižní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama