Zemřel spisovatel Miloslav Švandrlík, autor díla Černí baroni

Praha - Ve věku 77 let zemřel v pražské Thomayerově nemocnici spisovatel Miloslav Švandrlík. Informaci v pondělí uvedla Česká televize, potvrdila to mluvčí nemocnice Martina Štanclová.

Přidejte svůj názor

"Další informace bez souhlasu rodiny ale nelze poskytnout," uvedla dále Štanclová.

Švandrlík byl známým českým spisovatelem a humoristou, proslavil se především dílem Černí baroni, ale i svojí spoluprací s mnoha časopisy, zejména s Dikobrazem. A právě v něm se často podílel na vtipech Jiřího Wintera Neprakty. Napsal i několik rozhlasových a televizních scénářů.

Miloslav Švandrlík se narodil 10. srpna 1932 v Praze. Po základní škole prošel několik zaměstnání, absolvoval také dvouleté studium na pedagogickém oddělení městské hudební školy v Praze. Po roce 1950 získal maturitu, pak studoval na DAMU, studia ovšem po dvou letech zanechal. Poté se stal asistentem režie ve Vesnickém divadle v Praze. V roce 1953 nastoupil vojenskou službu k Technickým praporům PTP, po jejímž ukončení nastoupil na dráhu profesionálního spisovatele.

Jeho nejúspěšnější knihou se stalo dílo Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky, které znázorňovalo ironizující a satirickou formou absurdity v tehdejší socialistické armádě. Přestože se před rokem 1989 šířilo pouze samizdatem, stalo se i tak velice populárním. Vše, co Švandrlík psal, bylo humoristického až satirického charakteru.

Jedním ze známých Švandrlíkových děl byl i román Doktor od Jezera hrochů, který právě před několika dny do filmové podoby převedl režisér Zdeněk Troška. Ten v pondělí večer agentuře Mediafax sdělil, že je smrtí slavného spisovatele velmi zaskočen. "Jsem z toho smutný, protože právě nyní komedii, která bude mít premiéru 25. února příštího roku, doděláváme. A mne obrovsky mrzí, že se pan Švandrlík té premiéry nedočkal," svěřil se Troška.

Režisér začal film natáčet letos v červenci, přijal tak výzvu samotného Švandrlíka. Ten totiž dříve prohlásil, že by byl rád, kdyby byla jeho kniha Doktor od Jezera zfilmována, ale pouze v případě, že se režie ujme právě Troška.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Harry Potter slaví 20 let. Která tajemství jste o nejznámějším čaroději…

27.06.2017 11:59 V červnu slaví výročí prvního vydání kniha Harry Potter a Kámen Mudrců, kterou její autorka J. K.…

V německém Kasselu vyrostl Parthenon, je postavený ze zakázaných knih

22.05.2017 08:40 Kassel - Součástí letošního ročníku výstavy moderního umění "Documenta 14" pořádané pravidelně v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama