Zemřel spisovatel Miloslav Švandrlík, autor díla Černí baroni

Praha - Ve věku 77 let zemřel v pražské Thomayerově nemocnici spisovatel Miloslav Švandrlík. Informaci v pondělí uvedla Česká televize, potvrdila to mluvčí nemocnice Martina Štanclová.

Přidejte svůj názor

"Další informace bez souhlasu rodiny ale nelze poskytnout," uvedla dále Štanclová.

Švandrlík byl známým českým spisovatelem a humoristou, proslavil se především dílem Černí baroni, ale i svojí spoluprací s mnoha časopisy, zejména s Dikobrazem. A právě v něm se často podílel na vtipech Jiřího Wintera Neprakty. Napsal i několik rozhlasových a televizních scénářů.

Miloslav Švandrlík se narodil 10. srpna 1932 v Praze. Po základní škole prošel několik zaměstnání, absolvoval také dvouleté studium na pedagogickém oddělení městské hudební školy v Praze. Po roce 1950 získal maturitu, pak studoval na DAMU, studia ovšem po dvou letech zanechal. Poté se stal asistentem režie ve Vesnickém divadle v Praze. V roce 1953 nastoupil vojenskou službu k Technickým praporům PTP, po jejímž ukončení nastoupil na dráhu profesionálního spisovatele.

Jeho nejúspěšnější knihou se stalo dílo Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky, které znázorňovalo ironizující a satirickou formou absurdity v tehdejší socialistické armádě. Přestože se před rokem 1989 šířilo pouze samizdatem, stalo se i tak velice populárním. Vše, co Švandrlík psal, bylo humoristického až satirického charakteru.

Jedním ze známých Švandrlíkových děl byl i román Doktor od Jezera hrochů, který právě před několika dny do filmové podoby převedl režisér Zdeněk Troška. Ten v pondělí večer agentuře Mediafax sdělil, že je smrtí slavného spisovatele velmi zaskočen. "Jsem z toho smutný, protože právě nyní komedii, která bude mít premiéru 25. února příštího roku, doděláváme. A mne obrovsky mrzí, že se pan Švandrlík té premiéry nedočkal," svěřil se Troška.

Režisér začal film natáčet letos v červenci, přijal tak výzvu samotného Švandrlíka. Ten totiž dříve prohlásil, že by byl rád, kdyby byla jeho kniha Doktor od Jezera zfilmována, ale pouze v případě, že se režie ujme právě Troška.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Superman chrání slabé už 80 let, zlikvidoval bezpočet kriminálníků

17.04.2018 09:14 New York - K největším hvězdám komiksu patří Superman, "muž z oceli", který se poprvé představil 18…

Heidi Janků načetla Nové příběhy pejska a kočičky

14.04.2018 16:33 Praha - Pejsek a kočička. Kdo by neznal dva nerozlučné kamarády, kteří dětstvím provedli miliony…

Cenu za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova získal Zdeněk Svěrák

11.04.2018 18:10 Praha - Zvláštní cenu Asociace vydavatelů audioknih za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova…

Zdeněk Mahler (†89) byl česká Wikipedie. S nemocí bojoval do posledních sil

18.03.2018 14:01 Praha - V sobotu ve věku 89 let zemřel spisovatel a scénárista Zdeněk Mahles Byl jedním z těch, kdo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama