Velký literární podfuk

Praha - Nadějná vietnamská spisovatelka Lan Pham Thi neexistuje. Její úspěšnou knihu napsal Jan Cempírek z Českých Budějovic, píší v sobotním vydání Lidové noviny.

Přidejte svůj názor

Laureátka Ceny Knižního klubu, údajná autorka prozaického debutu Bílej kůň, žlutej drak, Vietnamka Lan Pham Thi možná vůbec neexistuje. Původcem celé mystifikace, autorem románu a tvůrcem fiktivní spisovatelky je jihočeský autor Jan Cempírek, uvádí list.

Recenzenti knihu osmnáctileté dívky veskrze přivítali, neoceňovali ani tak literární kvality, na nichž se shodli, že jsou nadějné, ale zatím jen začátečnické, ale především je zaujal domnělý fakt, že jde možná o první a zatím ojedinělý případ, kdy autor pochází z tzv. minority, přitom píše česky a reflektuje české prostředí, píší Lidové noviny.

Autorku nikdo živou neviděl, neboť, jak zněla verze, Lan odjela minulý rok na studia do Malajsie a komunikovala moderně e-mailem z Kuala Lumpuru. Tak vzniklo i několik interview pro tisk. Pochybnosti vznesl jen publicista Zdenko Pavelka. Tomu nakonec českobudějovický autor David Jan Žák poslal "omylem" e-mailovou korespondenci s Janem Cempírkem, z níž vyplývá, že právě Cempírek by mohl být strůjcem mystifikace. Ten v telefonickém rozhovoru pro Lidové noviny v pátek řekl, že to byl jakýsi experiment a projekt, jehož úmyslem bylo jednak zjistit, zda se porota a literární kruhy nechají nachytat, a za druhé sebrat materiál pro reportáž.

Témata: Literatura
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exkluzivní rozhovor: Co má autor Eragona Paolini v plánu?

20.07.2017 20:44 Aktualizováno ROZHOVOR - Americký spisovatel Christopher Paolini se již jako velmi mladý proslavil svou prvotinou…

Zemřela autorka ságy o Angelice, filmovou adaptaci kritizovala

16.07.2017 12:34 Paříž - Ve Versailles v pátek zemřela francouzská spisovatelka Anne Golonová, která se proslavila…

O zápisky Mao Ce-tunga se svedla aukční bitva, vydražily se za…

12.07.2017 08:41 Londýn - O zápisky bývalého komunistického vůdce Číny Mao Ce-tunga projevili v aukci zájem kupci z…

Atlas prokletých míst ukazuje nebezpečná zákoutí naší planety

05.07.2017 16:26 Praha - Francouzský mořeplavec a znalec geografie Olivier Le Carrer v knize Atlas prokletých míst…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama