Velký literární podfuk

Praha - Nadějná vietnamská spisovatelka Lan Pham Thi neexistuje. Její úspěšnou knihu napsal Jan Cempírek z Českých Budějovic, píší v sobotním vydání Lidové noviny.

Přidejte svůj názor

Laureátka Ceny Knižního klubu, údajná autorka prozaického debutu Bílej kůň, žlutej drak, Vietnamka Lan Pham Thi možná vůbec neexistuje. Původcem celé mystifikace, autorem románu a tvůrcem fiktivní spisovatelky je jihočeský autor Jan Cempírek, uvádí list.

Recenzenti knihu osmnáctileté dívky veskrze přivítali, neoceňovali ani tak literární kvality, na nichž se shodli, že jsou nadějné, ale zatím jen začátečnické, ale především je zaujal domnělý fakt, že jde možná o první a zatím ojedinělý případ, kdy autor pochází z tzv. minority, přitom píše česky a reflektuje české prostředí, píší Lidové noviny.

Autorku nikdo živou neviděl, neboť, jak zněla verze, Lan odjela minulý rok na studia do Malajsie a komunikovala moderně e-mailem z Kuala Lumpuru. Tak vzniklo i několik interview pro tisk. Pochybnosti vznesl jen publicista Zdenko Pavelka. Tomu nakonec českobudějovický autor David Jan Žák poslal "omylem" e-mailovou korespondenci s Janem Cempírkem, z níž vyplývá, že právě Cempírek by mohl být strůjcem mystifikace. Ten v telefonickém rozhovoru pro Lidové noviny v pátek řekl, že to byl jakýsi experiment a projekt, jehož úmyslem bylo jednak zjistit, zda se porota a literární kruhy nechají nachytat, a za druhé sebrat materiál pro reportáž.

Témata: Literatura
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoční dárek pro malé i dospělé? Mladá autorka Davidová vydává Kiliánovo…

09.12.2017 10:31 Pokud stále ještě váháte s knižním vánočním dárkem, máte nyní jedinečnou možnost. V těchto dnech…

Halina Pawlowská pokřtila již třicátou knihu. Brzy z knihy bude i film…

30.11.2017 18:50 Praha - Halina Pawlowská za uplynulých dvacet čtyři let napsala neuvěřitelných třicet knih. Tu…

Knihy ve slovenštině? Zájem v Česku je minimální, knihovny je vyřazují

26.11.2017 11:18 Aktualizováno /Kladno-1. ledna 2018 uplyne 25 let od rozdělení republiky. Čtenáři českých knihoven mají o…

Halina Pawlowská a zoufalá?

10.11.2017 03:47 Praha - Spisovatelka, scenáristka, moderátorka a bavička Halina Pawlowská je synonymem dobré nálady…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama