Milan Kundera oslaví 1. dubna 80. narozeniny

Praha - Spisovatel českého původu Milan Kundera, který žije trvale ve Francii a je považován za jednoho z nejúspěšnějších českých umělců, oslaví 1. dubna 80. narozeniny.

Přidejte svůj názor

Milan Kundera se narodil 1. dubna 1929 v Brně. Jeho otec byl hudební pedagog a rektor JAMU, takže Milan se od malička věnoval hudbě. Ačkoliv nějaký čas studoval kompozici, obrátil se nakonec k literatuře. Po maturitě na brněnském gymnáziu začal studovat literární vědu a estetiku na filozofické fakultě UK, ale už po dvou semestrech mění studentské prostředí Karlovy univerzity za FAMU, kde se věnuje filmové režii a scenáristice.

Po absolvování FAMU na akademii zůstává a vyučuje zde světovou literaturu. V roce 1958 obhájí teoretickou práci o Vladimíru Vančurovi a dále působí na akademické půdě jako odborný asistent. V roce 1964 je jmenován docentem.

Na jeho umělecký život měla vliv politika. V roce 1948 se stal členem KSČ, ale za dva roky byl vyloučen pro protistranickou činnost, což zformovalo jeho náhled na životní hodnoty. Dle vlastních slov pochopil, že jedinou vírou je fakt, že nic není hodno víry. Na tom nic nemění ani jeho opětovné přijetí do KSČ (1956). V období politického uvolnění byl oceněn Cenou Svazu československých spisovatelů, ale v období normalizace následovalo v roce 1970 opětovné vyloučení z KSČ a s ním i zákaz publikovat. Kundera situaci řešil ilegálním odchodem do zahraničí a usadil se v roce 1975 ve Francii.

Jeho autorská činnost započala básnickou sbírkou Člověk, zahrada širá (1953). Dále se pak věnoval pedagogické činnosti, další díla proto spadají až do počátku 60. let. Projevuje se již šíře jeho uměleckého záběru. V roce 1962 připravuje divadelní hru Majitelé klíčů, drama z doby druhé světové války ohraničené časovým úsekem jediné hodiny. V roce 1965 mu vychází román Žert, který byl v roce 1968 natočen v režii Jaromila Jireše. Kromě toho se věnuje filozofickým povídkám a esejím, které jsou publikovány v novinách a časopisech. V roce 1963 je mu udělena Státní cena Klementa Gottwalda za Majitele klíčů.

Proslavil se také povídkami Směšné lásky, které vyšly ve třech sešitech. Kundera v nich zachycuje svůj svérázný vztah k ženám. Směšné lásky se dočkají ještě reedice v roce 1970, ale místo původních deseti jich je v novém vydání jen sedm. Ačkoliv byl považován za jakéhosi vůdce odboje spisovatelů, on sám se odmítal k jakémukoli hnutí přidat. Po odchodu do Francie zúčtoval se svým vztahem k bývalé vlasti románem Kniha smíchu a zapomnění, po němž ho československé úřady zbavily státního občanství. Od roku 1981 je Kundera oficiálně občanem Francie.

V zahraničí přednáší na univerzitách v Rennes a v Paříži a stále více omezuje své kontakty s rodnou zemí. Po sametové revoluci své zvyky nemění a i nadále svá díla vydává téměř výlučně ve francouzštině. Do České republiky prakticky nedojíždí a není ani příliš vstřícný k vydávání svých děl v češtině. Sám uvádí, že na jejich překlad musí sám dohlédnout. Proto například jedno z jeho nejznámějších děl, román Nesnesitelná lehkost bytí, vyšlo v České republice až v roce 2006, 22 let po vydání ve Francii.

V roce 2008 čelí obvinění, že v roce 1950 spolupracoval se státní bezpečností. Případ je plný dohadů, protože Kundera dle svého letitého zvyku odmítá komunikovat s médii a jakkoli komentovat vše, co se týče jeho života. Většina spisovatelů včetně bývalého prezidenta ČR Václava Havla však odmítla tvrzení jako spekulaci a postavila se na Kunderovu stranu.

Zatím poslední kniha, kterou Milan Kundera ve Francii vydal, se jmenuje Une rencontre. Český název této knihy není jednoznačný, protože slovo rencontre může mít několik významů. Sbírka devíti esejů vyšla ve čtvrtek 26. března a zatím není nic známo o tom, že by se chystal její český překlad.

Témata: spisovatelé
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trh s audioknihami roste. letos možná dosáhne 130 milionů korun

03.10.2017 09:16 Praha - Asociace vydavatelů audioknih (AVA) očekává meziroční nárůst objemu trhu na přibližně 130…

Komárek vydal drsnou satirickou knihu, označuje poslance za škůdce

17.09.2017 12:01 Praha - Dlouholetý redaktor a politický komentátor Martin Komárek (ANO) vydal knihu, v níž shrnuje…

Markéta Hrubešová pokřtila svoji knihu rajčatovým džusem

13.09.2017 17:08 Praha – Markéta Hrubešová není pouze herečka, ale také vášnivá kuchařka a autorka knih o vaření a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama