Originál Schindlerova seznamu byl objeven v Austrálii

Sydney - V Austrálii byl objeven seznam Židů, které v průběhu druhé světové války zachránil německý podnikatel Oskar Schindler. Jak v pondělí informuje BBC, třináctistránkový seznam byl nalezen v knihovně Nového Jižního Walesu v Sydney.

Přidejte svůj názor

Badatelé v knihovně prohlíželi krabice s rukopisy australského spisovatele Thomase Keneallyho, který je autorem románu Schindlerův seznam, podle nějž natočil film americký režisér Steven Spielberg.

V jedné z krabic objevili mezi německými novinami a Keneallyho poznámkami také třináctistránkový seznam napsaný na stroji. Ten obsahuje 801 jmen Židů, které Oskar Schindler zachránil díky tomu, že je zaměstnal ve své továrně v polském Krakově a později je přesunul do další továrny v Brněnci.

Seznam byl narychlo napsán 18. dubna 1945 v posledních dnech druhé světové války a sestavil ho Oskar Schindler osobně. „Zachránil 801 lidí před plynovou komorou. Je to neuvěřitelně dojemná část dějin,“ uvedla kurátorka knihovny Olwen Prykeová.

Státní knihovna v Novém Jižním Walesu šest krabic s poznámkami Keneallyho odkoupila v roce 1996 od antikváře. Vedení knihovny nemělo podle Prykeové tušení, že se mezi poznámkami nachází originál Schindlerova seznamu.

Thomas Keneally získal dokument v roce 1980 od jednoho ze zachráněných Židů. Leopold Pffeferberg, který je na seznamu označen číslem 173, třináct stránek australskému spisovateli daroval v Los Angeles. Pffeferberg si přál, aby Keneally napsal o Schindlerovi román.

Oskar Schindler (1908 - 1974), rodák ze Svitav, zachránil v průběhu druhé světové války stovky Židů před holocaustem díky továrně v polském Krakově. V té Židé pracovali až do roku 1944, kdy měla být továrna zlikvidována. Schindler, který byl členem nacistické strany, zorganizoval přesun necelé tisícovky svých dělníků do továrny v Brněnci. Zde Židé pracovali až do konce války.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trh s audioknihami roste. letos možná dosáhne 130 milionů korun

03.10.2017 09:16 Praha - Asociace vydavatelů audioknih (AVA) očekává meziroční nárůst objemu trhu na přibližně 130…

Komárek vydal drsnou satirickou knihu, označuje poslance za škůdce

17.09.2017 12:01 Praha - Dlouholetý redaktor a politický komentátor Martin Komárek (ANO) vydal knihu, v níž shrnuje…

Markéta Hrubešová pokřtila svoji knihu rajčatovým džusem

13.09.2017 17:08 Praha – Markéta Hrubešová není pouze herečka, ale také vášnivá kuchařka a autorka knih o vaření a…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama