Cenu K. H. Borovského získal Martin Dorazín: Rusko se nevyrovnalo samo se sebou a chce řešit problémy jiných

Havlíčkův Brod - Novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2015 získal Martin Dorazín z Českého rozhlasu. Porota ocenila jeho objektivitu a výjimečnou formu zpravodajství z válečných konfliktů.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Novinářské ceny uděluje správní rada Nadace Český literární fond na návrh odborné poroty, v níž vedle předsedkyně Martiny Riebauerové letos zasedli Jan Bumba, Daniela Drtinová, Jan Šmíd, Jiří Pehe, Lukáš Jelínek, Libor Dvořák a Jaroslav Spurný. Hlavní novinářskou cenu nadace dotuje 50.000 korunami.

S Novinářskými křepelkami, tedy cenami pro novináře do 33 let, které předává město Havlíčkův Brod a kraj Vysočina, je spojena symbolická částka 3333 korun.

Držiteli Novinářské křepelky se stali blogerka Do Thu Trang a Filip Horký z DVTV, který působil i v České televizi. Do Thu Trang podle Hájkové oslovila porotu nadhledem, humorem a svěžestí blogů, které přesahují hranice. Horký byl oceněn za poctivou novinařinu, entuziasmus a inovativní přístup.

Dorazín považuje cenu Karla Havlíčka Borovského za prestižní ocenění své práce, kterou od roku 1991 vykonal v Českém rozhlase a České televizi. Působil jako zahraniční zpravodaj u mnoha ozbrojených konfliktů, v poslední době se zaměřuje hlavně na zpravodajství z Ruska. "V současné době si tamní společnost našla cestu v ruském nacionalismu, ve své osobitosti, která je mnoha jiným národům na obtíž," řekl dnes novinářům. Rusko se podle něj stále nevyrovnalo se svou minulostí a samo se sebou a přitom chce řešit problémy v jiných státech.

Letos počtvrté udělila porota také Cenu Opus Vitae. Za mistrovství pera, občanskou statečnost a paličatost ji získal komentátor Jiří Hanák (78), který je mimo jiné také od roku 2005 držitelem Ceny Ferdinanda Peroutky, byl cenou Opus Vitae oceněn za svou celoživotní práci. "To si někdo může vykládat také jako: 'tady máš cenu a jdi', ale takové asi zklamu, já ještě vytrvám," poznamenal.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mediální skupina INCORP a.s. spustila nový webový projekt stars24.cz

04.12.2017 18:15 Praha - Novým zpravodajským přírůstkem do mediální skupiny INCORP a.s. se stal společensko-bulvární…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama