Česko vyhrálo arbitráž o 2 miliardy kvůli TV3

Praha - Česká republika vyhrála arbitráž se společnosti European Media Ventures (EMV) ohledně údajně zmařené investici do někdejší televize TV3. Uvedla to ve středu Regionální Televizní Agentura (RTA).

Přidejte svůj názor

V posledních dvou týdnech jde tak o druhý kladný rozsudek londýnského arbitrážního tribunálu ve prospěch České republiky. Ta minulý pátek ušetřila téměř sedm miliard korun ve sporu ohledně zkrachovalé Union banky.

Arbitráž mezi EMV a ČR začala v srpnu roku 2005. Lucemburská společnost tehdy zažalovala ČR kvůli investici do regionální televizní stanice TV3. Podle EMV byla investice poškozena nezákonným postupem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Ta nejprve rozhodla vysílací licenci udělit Martinu Kindernayovi s financováním společností EMV. Firma chtěla licenci později převést na svoji dceřinou společnost KTV. S tím ale RRTV nesouhlasila.

EMV po české vládě proto požadovala zhruba miliardu korun, včetně úroků by tak ČR musela finálně zaplatit dvě miliardy korun.

"Investor v této kauze vycházel ze závěrů typově obdobné arbitráže ve věci TV Nova (CME), kterou ČR prohrála a platila náhradu škody. Pro dosažení úspěchu v této kauze bylo klíčové zásadním způsobem změnit nazírání arbitrů na chování České republiky vůči investorům v tomto odvětví, což se Ministerstvu financí podařilo," řekla k arbitráži Zuzana Chocholová, mluvčí ministerstva financí.

Témata: televize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama