I peníze mají duši, ukazuje výstava v DOXu
Praha - Výstava Duše peněz se zaměří na peníze jako na fenomén, jehož jsme všichni velkou součástí. Skrze obrazy, instalace, objekty, fotografie nebo videa se zahraniční i čeští umělci snaží zkoumat způsob a důsledky toho, jak je dnešní svět kolonizován prostřednictvím ekonomického modelu.
doporučujeme
Jednoduchý trik, jak se zbavit migrantů? Aktivisté se zlobí kvůli chování policie
Seniroka i za pokus o vraždu vnuka odpyká 16 let, ÚS její stížnost odmítl
Používáte deodorant správně? Těchto špatných návyku byste se měli hned zbavit
Zničil vám krtek zahrádku? Vyžeňte ho ze zahrady jednou provždy
Uprchlíci často prochází peklem. V Evropě bojují se závažnými psychickými problémy
Denně ujít alespoň deset tisíc kroků. Kde se tato teorie vzala?
Migranti podvádí úřady. Jeden status uprchlíka v EU jim nestačí
Svět jak ho známe dnes je globální mašinérií, jež je poháněna penězi, protože všechno co děláme má souvislost s penězi. V dnešní době, kdy bohatství vytváří hluboké společenské propasti a svět se potýká s ekonomickou nerovností, se peníze stávají největším moderním tabu. Výstava klade důraz na to, že současný ekonomický systém pomohl vzniku obrovského bohatství a stovky miliónů lidí dostal z chudoby, přesto je ale v mnoha ohledech destruktivní silou.
Díla ve výstavě představená, reagují na rozsah rozmanitost a absurditu současné situace. Magickým dojmem působí velkoformátové obrazy bankovek, vzniklé technikou enkaustiky (malbou horkým voskem na plátně), které vytvořil známý španělský umělec José María Cano. Peníze a jejich roli ve světě a náš vztah k nim odrážejí například obrazy Thomase Lochera, které zachycují citáty z Marxova Kapitálu, sochy Zlaté tele autora Roberta Palúcha a Neviditelná ruka trhu Jána Macka, či slavný obraz Františka Kupky Peníze, který pro výstavu zapůjčila Národní galerie v Praze.
V rámci výstavy můžeme vidět instalaci nazvanou Supermarket mrtvých. Instalace vznikla ve spolupráci kurátora Wolfganga Scheppeho se Staatliche Kunstsammlungen Dresden a Museum and Research Foundation a ukazuje, že uctívání konzumu jako kultu, ve velkém měřítku ovlivňuje kultury i v těch nejvzdálenějších koutech světa.
Je připraven i doprovodný program, který zahrnuje přednášky a panelové diskuze se zahraničními hosty, workshopy a projekce dokumentárních snímků. Bude se týkat témat jako všeobecný rovný příjem, sociální nerovnost ve světě nebo obchod s lidskými orgány.
Výstava probíhá v Centru současného umění DOX ve dnech 19. 2. – 6. 6. 2016 v Praze.
Skandál v showbyznysu. Rozzlobení umělci vracejí německé ceny Echo
17.04.2018 17:13 Aktualizováno Berlín - Rusko-německý pianista Igor Levit, německý hudebník a grafik Klaus Voormann nebo berlínské…
Obří modrý penis pobouřil Stockholm, kontroverzní dílo musí pryč
16.04.2018 08:00 Stockholm - Na fasádě jedné budovy ve Stockholmu se objevil vztyčený modrý penis. Dílo švédské…
Nejslavnější ztvárnění fašismu? Obraz vůbec o válce není, tvrdí nově expert
12.04.2018 08:16 Madrid - Španělský profesor José María Juarranz tvrdí, že obraz Guernica od Pabla Picassa, který je…
V Německu vydraží Hitlerův portrét jeho francouzské milenky
06.04.2018 08:43 Norimberk - V Norimberku se bude příští týden dražit malba, na níž nacistický diktátor Adolf Hitler…