Výstava Karlův (Chabův) most představí dílo „neakademického malíře“ Karla Chaby

Praha – Známé pražské scenérie i její malebná zákoutí. To především zobrazují obrazy i grafiky jedinečného malíře s nezaměnitelným stylem Karla Chaby. Již od 6. května budou k vidění v Galerii Portheimka. Výstava proběhne v rámci oslav výročí 700 let od narození Karla IV.

Přidejte svůj názor

Malby Karla Chaby jsou ovlivněny Zrzavým či Picassem.

Poslední malíř staré Prahy či její milovník. I tak bývá označován malíř, který byť nevystudoval žádnou uměleckou školu, dostal se do povědomí doma i v zahraničí. Karel Chaba se původně vyučil kuchařem, ale nakonec se proslavil svými malbami s patrným vlivem Jana Zrzavého, Karla Černého či Marca Chagalla. Svého času byl považován za zřejmě největšího domácího odborníka na tvorbu Pabla Picassa, který jeho tvorbu také ovlivnil. Byl totiž sběratelem a znalcem českých mistrů a celkově výtvarného umění 19. a 20. století.

Chaba se narodil na Benešovsku roku 1925, ale krátce po druhé světové válce přišel do Prahy. Malířství se na profesionální úrovni začal věnovat po roce 1960, tedy po své první samostatné výstavě. Hlavním motivem jeho obrazů se stalo hlavní město Praha, přičemž svou pozornost zaměřoval na známá místa ale i na skrytá zákoutí, romantickou atmosféru zapadlých uliček i poezii všedního dne s dvojicemi milenců a osamělými chodci. Výrazným prvkem a takřka dominantou jeho obrazů je barva, s níž dokázal mistrně pracovat. Důležitou roli hrála ovšem i jeho vlastní imaginace.

„Jako malíř se prosadil jinak, než bývá obvyklé. Neměl školy, měl ale přirozený talent a hlavně výjimečný a nezaměnitelný styl, takže si hned po první výstavě v toce 1960 v divadle D 34 E. F. Buriana získal všeobecný respekt a rychle zapadl mezi tehdejší umělce a intelektuály," říká kurátorka výstavy Pavla Petráková-Slancová. Podle jejího názoru mu nešlo o přesné zachycení milovaného města, ale spíše o vyjádření niterného vztahu k němu.

V prostorách galerie budou k vidění Chabova rozměrná plátna zobrazující Karlův most či Pražský hrad ale i kolorované grafiky a obrazy. Součástí bude také dokumentární film, který pojednává o malířově životě a díle s doprovodným komentářem jeho syna Patrika. Autorkou filmu je Pavla Petráková-Slancová, jež je zároveň režisérkou.

Jelikož výstava proběhne v rámci oslav výročí 700 let od narození Karla IV., doprovodí ji i program pro děti a výstava knih pro děti, které byly vydané k tomuto výročí. Bude zde také možné zakoupit monografii Karla Chaby s názvem Prahababa – Karel Chaba.

Galerie Portheimka, která byla postavena roku 1735 jako Diezenhoferův pavilon, nedávno prošla rekonstrukcí. Veřejnosti nyní otevírá i své první patro zdobené barokními freskami Václava Vavřince Reinera. Dílo Karla Chaby, který sám sebe s humorem nazýval „neakademickým malířem", zde bude k vidění do 12. června tohoto roku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Brně se koná další ročník muzejní noci

19.05.2018 19:46 Brno - Galerie a muzea v Brně se dnes v podvečer zájemcům otevřela na noc. Do čtrnáctého ročníku…

Brněnská muzejní noc 2018: koncerty, přehlídky, workshopy a samozřejmě…

17.05.2018 17:49 Brno - Osmadvacet kulturních institucí nabídne Brňanům už tuto sobotu netradiční zážitek. Otevřou…

Čím naštval švýcarský umělec obyvatele známého města?

12.05.2018 09:00 Carcassonne- Ostrá diskuse se strhla kolem rozhodnutí pokrýt zdi francouzského města Carcassonne…

Muzeum slavného malíře má z ostudy kabát, polovinu sbírky tvořily padělky

28.04.2018 15:32 Elne - Muzeum v obci Elne na jihu Francie zasvěcené tvorbě malíře Étienna Terruse zjistilo, že 82…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama