Užijte si život ve stylu Juergena Tellera, nejen módního fotografa

Praha – Rozhraní umělecké a komerční fotografie. Právě na něm se pohybuje Juergen Teller, jehož autorská výstava s názvem Enjoy Your Life! začíná již zítra v pražském Rudolfinu. Představí tak nejnovější tvorbu jednoho ze světově nejžádanějších fotografů současnosti, kde včetně fotografií naleznete i sérii videí. Nebude chybět ani doprovodný program.

Přidejte svůj názor

Juergen Teller, Plates/Teller, No. 128, 2016 © Juergen Teller

Původem německý fotograf Juergen Teller, který současně žije i pracuje v Londýně, se proslavil už na začátku 90. let portréty grungeové kapely Nirvana. Širší veřejnosti je ale známý spíše coby módní fotograf, kdy spolupracoval se jmény jako Marc Jacobs, Yves Saint Laurent či Vivienne Westwood. Na konci 80. let pracoval pro tehdejší módní a lifestylové časopisy jako The Face nebo Arena. Jeho tvorba je tvořena nejen komerčními zakázkami, ale i osobní tvorbou, módními fotografiemi či portréty celebrit, ale i obrazy své rodiny, krajinami nebo výjevy z každodenního života.

Toto pestré zaměření spojuje jeho jedinečný rukopis daný zejména štěstím v podobě kreativní svobody, a to i v případě právě komerčních zakázek. Zdánlivá nahodilost či klamná jednoduchost a bezprostřednost se zde protíná s důmyslnou promyšleností, důkladným plánováním i prací s fotografovanými nebo danými místy. Tomu napomáhá i Tellerova intuice co se týče lidí, prostředí i situací.

Spolupráce tří institucí

Výstava Enjoy Your Life! je jeho autorským projektem, který představuje včetně jeho starších prací jako například Norimberk z roku 2005 zejména tvorbu novější z posledních pár let. Jmenovitě jsou to subjektivní dokumentace jeho mládí Irene v lese, dále Kanye, Juergen a Kim nebo Léčebna. Nejnovější série fotografií jsou S Tellerem do Bonnu a Talíře/Teller, které shlukují všechna jeho dřívější témata.

Expozice v pražském Rudolfinu vznikla ve spolupráci s Bundeskunsthalle v Bonnu a Martin Gropius Bau v Berlíně. Pro každé z těchto výstavních prostor bude výstava upravena na základě jejich specifik. Zároveň byl vydán i katalog, který je společný pro všechny tři instituce, obsahující text Juergena Tellera samotného a texty předních teoretiků umění.

V rámci doprovodného programu bude možné využít nejen komentovaných prohlídek, ale i zítřejší grafický workshop s Wacomem či nedělní soutěž o dřevěnou stavebnici Kapla. Výstava potrvá do 19. března příštího roku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Galerie Arthouse Hejtmánek připravuje večerní aukci. Nejvýše vyvolávanou…

15.11.2017 17:54 Praha - Galerie a aukční dům Arthouse Hejtmánek připravuje večerní aukci pro náročné klienty,…

Vesmír je černý. Moravská galerie vystaví práce romských umělců

07.11.2017 15:25 Brno - V Místodržitelském paláci byla zahájena výstava Vesmír je černý, která návštěvníky provede…

Umělecká díla, která vyvolala skandál. Na seznamu BBC je i český počin

29.10.2017 14:36 Londýn - Velká světová muzea se občas rozhodnou zrušit výstavy kontroverzních uměleckých výtvorů.…

Jan Kanyza, představitel tvrdých mužů, slaví životní jubileum

26.10.2017 17:12 Není vinou některých herců, že jejich hlas známe ve spojení se zahraničním kolegou, ale na jejich…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama