Entropa Davida Černého je již v Praze

Praha/Brusel - Kontroverzní plastika Entropa, kterou vytvořil výtvarník David Černý v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie, dorazila v pátek do pražského Centra současného umění Dox, kde bude od 12. června vystavena. V pátek o tom informoval ředitel centra Dox Jaroslav Anděl.

Přidejte svůj názor

Kde bude Entropa v galerii umístěna se ještě přesně neví, ale vše nasvědčuje, že bude umístěna ve venkovních prostorách centra. Podle slov Anděla bude plastika v centru šest měsíců. "Celé dílo přivezly celkem tři kamiony, které do České republiky jely přes Německo," sdělil Jan Holub ze společnosti Blue Trucks, která Entropu převážela.

Česká veřejnost kontroverzní dílo zhledne ještě před ukončením českého předsednictví. David Černý totiž požádal po pádu vlády Mirka Topolánka o její demontáž ze sídla Evropské komise v Bruselu.

Autor vytvořil Entropu jako mystifikační dílo, pod které podepsal fiktivní umělce z celé Evropy. Později přiznal, že za realizací stojí pouze on se svými kolegy Tomášem Pospiszylem, Viktorem Frešem a Krištofem Kinterou. Na kontroverzní plastice byla po diplomatickém sporu zahalena část představující Bulharsko. Tuto zemi na Entropě představovala síť propojených tureckých záchodů, což vzbudilo kritické reakce.

Rozměry Entropy dosahují 16,4 x 16,5 metru a celková váha konstrukce včetně vyobrazení jednotlivých evropských států přesahuje osm tun. Podle Davida Černého jeho dílo paroduje sociálně aktivistické umění, které balancuje na hranici rádoby kontroverzních útoků na národní charaktery a neutrálních výzdob oficiálních prostor.

Témata: Entropa
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž chtěl vydělat na sochách komunistických vůdců, aukce skončila fiaskem

17.06.2017 16:01 Mnichov - O sochy Josifa Stalina, Lenina či Klementa Gottwalda neprojevil v dnešní aukci nikdo…

Jak se jedlo v době baroka? Dozvíte se na gurmánských slavnostech před…

16.06.2017 17:04 Praha – Galerie Portheimka připravila ve spolupráci s Muzeem gastronomie velkolepé hodování v…

Pražská muzejní noc otevře brány 79 objektů. Které to jsou?

10.06.2017 03:58 Praha - Během Pražské muzejní noci se dnes v 19:00 otevře 79 objektů, které nabídnou návštěvníkům…

Příští ročník Bienále Brno propojí svět grafického a produktového designu

07.06.2017 14:52 Brno – Moravská galerie v Brně připravuje společně s kreativní skupinou OKOLO další ročník…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama