Galerie Portheimka oslaví čtyřicátiny slavného komiksového autora retrospektivní výstavou

Praha – Špičkový komiksový autor Karel Jerie vystaví průřez svým dílem v pražské Galerii Portheimka. Velká retrospektivě výstava nese název XL a vůbec poprvé nabídne pohromadě autorova velkoformátová malířská plátna.

Přidejte svůj názor

Výřez z obrazu Fantasmagorie (195x405,akryl,2005) Karla Jerie

Uznávaný komiksový autor a kreslíř Karel Jerie slaví čtyřicátiny. Galerie Portheimka k této příležitosti pořádá velkou retrospektivní výstavu s názvem XL, na níž budou vůbec poprvé vystavena autorova velkoformátová malířská plátna pohromadě. Nebudou chybět ani jeho komiksoví hrdinové – houbaři, dinosauři, magická uklízecí četa nebo hrdina Candide inspirovaný satirou francouzského osvícence Voltaira.

Návštěvníci výstavy se pomou také aktivně zapojit a spolupracovat na vytvoření velké komiksové kresby Anděl prochází Smíchovem, která vychází z dobových fotografií smíchovského zákoutí. Na výstavě si tak každý může nakreslit svého anděla strážného.

„Když se podíváme na velké obrazy Karla Jerie, zjistíme, že jsou to příběhy jakoby kouzlem zastavené do jednoho magického okamžiku. A pokud jde o jeho komiksy, najdeme v nich vždycky něco navíc. Svým osobitým zpracováním historických témat, jako je Candide, ale i král Oidipus, doba husitská, spor o pravost rukopisů či okupace Československa v roce 1968, autor systematicky přispívá ke všeobecné vzdělanosti. Což není vůbec samozřejmé v době, kdy jsou lidé zahlceni a méně čtou,“ říká kurátorka výstavy Pavla Petráková Slancová v tiskové zprávě.

„Houbaření mě opravdu dost fascinuje. Vidím v něm i symbol toho, jak lidé chtějí vytěžit z přírody, co se jen dá. Brát a žrát. Houby jsou však neuvěřitelně tajemný a inspirativní druh, který lze jen těžko cele postihnout. Proto se téma hub nese mojí tvorbou tak říkajíc jako červená nit - nebo možná jako červenobílá hlava muchomůrky,“ doplňuje Karel Jerie.

Autorovy velkoformátové obrazy o rozměrech až dvakrát čtyři metry budou vystaveny hned v přízemí Galerie Portheimka společně se zmíněným nedokončeným komiksovým příběhem Anděla procházejícího Smíchovem. V prvním patře pak budou na návštěvníky čekat originály komiksových stránek Karla Jerie jako Candide, Češi 1968, Zelený vlk a mnoho dalších.

„Oproti čtyřmetrovým plátnům můžou moje komiksové obrázky působit jako miniatury, jsem ale přesvědčen, že právě komiksové knihy jsou naprosto výjimečným koncentrátem emocí a energie. Komiks má v sobě prostě něco, co nenajdete v knize, filmu, obrazech ani v počítačových hrách. Na jedné výstavě tak mohou návštěvníci vidět to „největší“ a zároveň „nejmenší“ z mé tvorby. Co bude doopravdy tím největším a co nejmenším už záleží jen na jejich posouzení,“ říká Karel Jerie.

Kromě komiksů budou v galerii vystaveny i dobové fotografie starého Smíchova, které Jerie překreslil do komiksové podoby. „Před dvěma lety jsem se sice z Prahy odstěhoval, ale kdykoliv se sem vracím, je to právě Smíchov, který mě jako první vítá. A Anděl je něco jako vstupní brána. Právě andělé v různých podobách  jsou z témat, kterým se ve své tvorbě věnuji. Na výstavě jsou andělé zastoupeni jak v obrazech, tak v komiksech,“ vysvětluje autor.

Karel Jerie je významný český autor komiksů, malíř a ilustrátor. Na svém kontě má i samostatná komiksová alba z roku 2007 Oidipus Rex a Šifra mistra Hanky, na níž spolupracoval se scénáristou Tomášem Hibi Matějíčkem. Je také spoluautorem sborníků Inseminátor a O (ne) mrtvých jen dobré.

V roce 2006 spoluzaložil občanské sdružení na podporu komiksu Sequence. Za komiks Sbohem má lásko získal první cenu na Mezinárodním komiksovém festivalu v polské Lodži. V roce 2010 vyšla kniha jeho komiksů i obrazů s názvem Lovecká sezóna.

Výstava XL se koná od 7. dubna do 7. května 2017Galerii Portheimka v Praze.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Národní divadlo moravskoslezské představí Krásné nové světy Pavla Formana…

17.03.2018 15:53 Ostrava - Návštěvníci Národního divadla moravskoslezského se již celý týden mohou kochat výstavou…

Michelangelo skryl do portrétu básnířky i vlastní karikaturu

17.03.2018 14:13 Aktualizováno Řím/Londýn - Brazilský badatel Deivise de Campose se domnívá, že renesanční umělec Michelangelo…

Paneland zaujal. Moravská galerie prodlužuje výstavu věnovanou…

15.03.2018 15:31 Brno - Éra normalizace a s ní spojená paneláková kultura je pro většinu Čechů ožehavé téma – jak…

Trevír chystá oslavy jubilea Karla Marxe, Čína poslala speciální dar

07.03.2018 08:19 Trevír - Filozof Karel Marx se narodil v Trevíru a v květnu tam jeho 200. jubileum připomenou tři…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama